Норс Дадлі
Норс (Норт) Дадлі (Дедлей, Дедлі)
North Dudley
(16 травня 1641 – 31 грудня 1691) –
англійський економіст другої половини XVII ст.,
один із попередників класичної політичної економії,
критик меркантилізму.
North Dudley
(16 травня 1641 – 31 грудня 1691) –
англійський економіст другої половини XVII ст.,
один із попередників класичної політичної економії,
критик меркантилізму.
Відомо, що Дадлі Норс походив з давньої і відомої родини торговців та державних діячів. У 19-річному віці його відправили до Туреччини випробувати вдачу у середземноморській торгівлі. За час Турецької кампанії Д. Норс накопичив значний капітал. Існує припущення в історичній літературі, що Дадлі Норс у цей період певний час перебував у Росії, де для англійських підприємців та торгового люду існували сприятливі умови (Див.: Помпеев Ю. А. История и философия отечественного предпринимательства / Ю. А. Помпеев ; Санкт-Петербургский ун-т культуры и искусств. – Санкт-Петербург, 2002. – С. 98). У 1680 р. він залишив свій бізнес і повернувся до Англії. Після повернення на батьківщину, в роки правління Карла II (1660–1685), був шерифом Лондонського Сіті, пізніше обіймав посаду спеціального уповноваженого казначейства, був членом парламенту і комісії зі справляння мита.
Д. Норс є автором памфлету «Міркування про торгівлю; переважно про процент, монетну систему, скорочення і збільшення грошей» («Discourses upon Trade; Principally Directed to the Cases of the Interest, Coinage, Clipping, Increase of Money»), який було видано 1691 р. Як видно з передмови, написаної від чужого імені, погляди автора представлені як щось парадоксальне, як такі, що розходяться із загальновизнаною точкою зору, тобто з основними постулатами меркантилізму. Праця Д. Норса не справила значного впливу на економічні погляди сучасників, оскільки памфлет вийшов невеликим накладом у рік смерті його автора і не став широко відомим. Навіть англієць і сучасник Норса Дж. Локк не знав про існування «Міркувань про торгівлю».
Памфлет Д. Норса було вдруге відкрито Джеймсом Міллем у 1818 р. і перевидано Д. Мак-Куллохом у 1822 р. Вони стверджували, що «теория, описанная в нем, – это откровение, которое полностью подтверждало их собственные “новые” представления относительно свободной торговли» (Блауг М. 100 великих экономистов до Кейнса / М. Блауг ; пер. с англ. под ред. А. А. Фофонова. – Санкт-Петербург : Экон. школа, 2005. – С. 226).
Д. Рікардо (див.: Рікардо) з працею Норса вперше ознайомив Д. Мак-Куллох. Рікардо був вражений глибиною поглядів автора памфлету «Міркування про торгівлю» для тієї епохи. К. Маркс (див.: Маркс) характеризував Норса як одного «…з найзначніших теоретиків-економістів свого часу» (Маркс К., Енгельс Ф. Твори. – Т. 25, ч. 2. – С. 149).
Український вчений Г. М. Цехановецький (див.: Цехановецький) у своїй дисертації «Значение Адама Смита в истории политико-экономических систем» стверджував, що основні ідеї, які сформулював Сміт щодо ролі праці, грошей, свободи торгівлі, були вперше сформульовані Нортом.
Вихідні положення, відповідно до яких автор розглядає різні питання у своїй праці, сформульовані ним в резюме передмови до памфлету. У ньому Норс пише: «может показаться странной речь о том: Что весь мир в отношении торговли является лишь одним народом или страной, в котором нации все равно, что отдельные люди.
Что потеря торговых сношений с одной нацией не может быть рассматриваема отдельно, но что столько же теряет мировая торговля, так как все соединяется воедино.
Что не может быть торговли невыгодной для общества, так как если какая-либо область торговли оказывается невыгодной, то люди ее прекращают. Когда же купцы процветают, то общество, часть которого они составляют, процветает также.
Что если заставлять людей действовать по предписанному способу, то это может принести пользу лишь тем, кому случайно такой способ подходит, но общество от этого не выиграет ничего, так как-то, что отнимается у одного подданного, отдается другому.
Что никакие законы не могут устанавливать цены на товары, размеры которых должны и будут устанавливаться сами. Но если такие законы издаются и действуют, то они служат препятствием к торговле, а потому пагубны.
Что деньги – это товар, которого может быть слишком большое изобилие, так же как и недостаток, иногда даже до затруднений.
Что люди не могут испытывать недостатка в деньгах для своих обычных дел и не могут иметь больше, чем им достаточно для этого.
Что ни один человек не будет богаче оттого, что отчеканено много денег, и не будет иметь их больше, чем он может купить за эквивалентную цену.
Что свободная чеканка является непрерывным движением, благодаря которому происходит поочередно то чеканка, то плавка монеты, благодаря чему золотых дел мастера и чеканщики и кормятся на общественный счет.
Что понижение ценности денег является надувательством друг друга, и общество не получает никакой пользы от этого, так как значение имеет не цифра или название монеты, но ее внутренняя стоимость.
Что понижение стоимости денег прибавлением лигатуры или уменьшением веса – одно и то же.
Что векселя и наличные деньги – одно и то же, но векселя дают экономию на перевозке денег.
Что деньги, вывозимые за пределы страны при торговле, увеличивают богатство страны, но тратимые на войну и платежи за границу – приводят к обеднению.
Короче, что все, что делается в пользу одной отрасли торговли или одних интересов против других, является злоупотреблением и уменьшает доходы общества» (Меркантилизм / под ред. и со вступ. ст. И. С. Плотникова. – Ленинград : Соцэкгиз, 1935. – C. 300).
Погляди Норса, по суті, як видно з деяких наведених вище положень, дуже подібні до поглядів Адама Сміта.
Автор памфлету «Міркування про торгівлю» виступив з критикою меркантилізму. Дж. Норс був купцем і дуже добре знав усі тонкощі торгової справи як критик. Він зміг узагальнити свої спостереження. По суті, то була відверта критика меркантилістської політики, що цілком спиралася на державну владу. Він стверджував, що багатство країни визначається не кількістю золота і срібла, а розвитком промисловості, сільського господарства та зовнішньої торгівлі. Джерелом багатства, за Норсом, є людська праця, затрачена при обробці землі або в промислах. Але дорогоцінні метали, на його думку, все ж є одним з важливих елементів національного багатства. Щодо грошей, то їх може бути недостатньо або занадто багато; їх кількість, необхідна для потреб торгівлі, змінюється відповідно до потреб торгівлі, а також залежно від обставин, і рівень цих коливань регулюється довільно. Вважати, що застій у торгівлі є результатом нестачі грошей, на думку Норса, є помилкою, оскільки він є результатом або перенасичення внутрішнього ринку товарами, або порушень в іноземній торгівлі, або, урешті-решт, зниження рівня споживання внаслідок бідності. Вивезення грошей заради торгівлі зовсім не зменшує національне багатство, а, навпаки, збільшує його, тому що торгівля існує там, де є обмін надлишками. Стосовно торгівлі весь світ є єдиною нацією, таким народом, де окремі нації фігурують як окремі особистості. Занепад торгівлі в одній країні неминуче відобразиться на світовій торгівлі, тому неможливо торгівлю однієї країни розглядати окремо від інших країн, оскільки всі частини цілого – світової торгівлі – певним чином співвідносяться між собою. Щодо процента Норс пише, що як ціни всіх благ, так і процент визначається попитом і пропозицією, а низький процент залежить від відносного збільшення капіталів і не може довільно регулюватися, як вважали інші економісти. Взагалі, вважає Норс, жоден закон не може визначати ціни, вони визначаються самі собою, і втручання закону в цю царину лише заважає торгівлі. Таким чином, Норс вважав капіталістичний розвиток природним процесом, виступав за вільну торгівлю, проти державного втручання в економічне життя.
Основну думку памфлету Дадлі Норс виклав у висновку, в якому він пише: «Ни один народ никогда еще не разбогател с помощью политики; лишь мир, труд и свобода приносят торговлю и богатство, и больше ничего» (Меркантилизм. – C. 317).
Дадлі Норс – видатний представник нових поглядів, що знайшли своє завершення і теоретичне обґрунтування у Сміта та Рікардо. Головними теоретичними проблемами, в опрацювання яких Д. Норс зробив найбільший внесок, є обґрунтування вільної торгівлі та характеристика грошового обігу й обігу капіталу, зокрема питання про рівень позичкового процента.
Дадлі Норс «в отечественной исторической традиции относится к критикам меркантилизма и представителям ранней классической политэкономии. В зарубежной литературе целый ряд авторов считают Норса поздним меркантилистом (Й. Шумпетер, французская историческая школа). Это разногласие возникает в связи с тем, что в целом проблематика текстов и основные выводы Норса носят, с одной стороны, вполне меркантилистский характер, а с другой – имеют одно существенное отличие: Норс одним из первых говорит о существовании автоматического рыночного механизма, устанавливающего баланс в экономике», – зазначено в передмові до праці Д. Норса, вміщеній у виданні «Мировая экономическая мысль. Сквозь призму веков : в 5 т. Т. 1. От зари цивилизации до капитализма» (Москва : Мысль, 2004. – С. 195).
Відомі вчені та авторитетні джерела про Дадлі Норса
- Discourses upon Trade; Principally Directed to the Cases of the Interest, Coynage, Clipping, Increase of Money [Electronic resource] / Dudley North. – London : Printed for Tho. Basset, at the George in Fleet Street, 1691. – [10], 23, [5] p. – Mode of access: http://socserv2.socsci.mcmaster.ca/~econ/ugcm/3ll3/north/trade.txt
- Очерки о торговле / Дедлей Норс // Меркантилизм / под ред. и со вступ. ст. И. С. Плотникова. – Ленинград : Соцэкгиз, 1935. – C. 293–317. – (Библиотека истории экономической мысли). – Режим доступа из сети КНЭУ: http://10.1.1.111/Legacy/foreign.htm Режим доступа из сети Интернет: http://wiki.kneu.kiev.ua/Legacy/foreign.htm Шифр зберігання книги : 33(09) М52
- Очерки о торговле, трактующие главным образом вопросы о проценте, чеканке, обрезе, увеличении денег / Дедлей Норс // Мировая экономическая мысль. Сквозь призму веков : в 5 т. / Моск. гос. ун-т им. М. В. Ломоносова ; [сопред. редкол. Г. Г. Фетисов, А. Г. Худокормов]. – Москва : Мысль, 2004. – Т. 1 : От зари цивилизации до капитализма. – С. 196–204. Шифр зберігання книги: 33(09) М64
- Энциклопедический словарь / под ред. К. К. Арсеньева, Ф. Ф. Петрушевского. – Санкт-Петербург : Брокгауз и Ефрон, 1895. – Т. 21 (полутом 41). – С. 377–378. – Режим доступа: https://ru.wikisource.org/wiki/ЭСБЕ/Норт,_Дадли
Шифр зберігання книги: 03 Э68
- Энциклопедический словарь. – Репр. воспр. изд. Ф. А. Брокгауз–И. А. Ефрон 1890 г. – [Москва] : ТЕРРА, 1990. – Т. 41. – С. 377–378. Шифр зберігання книги: 03 Э68
- Энциклопедический словарь Русского библиографического института Гранат / ред. Ю. С. Гамбаров и др. – 11-е изд., стер. – Москва : Русский библиогр. ин-т Гранат, 1934. – Т. 30. – Стб. 337–338. Шифр зберігання книги: 03 Э68
- Экономическая энциклопедия. Политическая экономия : в 4 т. / гл. ред. А. М. Румянцев. – Москва : Сов. энцикл., 1979. – Т. 3. – С. 122. Шифр зберігання книги: 03 Э40
- Большая энциклопедия : в 62 т. / гл. ред. С. А. Кондратов. – Москва : ТЕРРА, 2006. – Т. 33. – С. 58. Шифр зберігання книги: 03 Б79
- Encyclopedia Britannica [Electronic resource]. – Mode of access: http://www.britannica.com/biography/Dudley-North. – Title from the screen.
- Аникин А. В. Юность науки: жизнь и идеи мыслителей-экономистов до Маркса / А. В. Аникин. – 4-е изд. – Москва : Политиздат, 1985. – 367 с. – С. 123–124: Дадли Норс. Шифр зберігання книги: 33(09) А67
- Блауг М. Норт Дадли / М. Блауг // 100 великих экономистов до Кейнса / М. Блауг ; пер. с англ. под ред. А. А. Фофонова. – Санкт-Петербург : Экон. школа, 2005. – С. 226–227. Шифр зберігання книги в НПБ України: Б343468
- Всемирная история экономической мысли : в 6 т. Т. 1 / Моск. гос. ун-т им. М. В. Ломоносова. – Москва : Мысль, 1987. – Ч. 3, разд. 1, гл. 20.2 : Требование свободной торговли. Д. Норс. – С. 419–422. – Режим доступа: http://www.booksite.ru/fulltext/mys/lye/cjn/omik/index.htm Шифр зберігання книги в НБУВ: ВЗ35141/1
- Довгаль О. А. Протекціонізм і лібералізм у процесі глобалізації світової економіки : (Питання теорії і методології) : [монографія] / О. А. Довгаль ; Нар. укр. акад. – Харків : Вид-во НАУ, 2004. – 320 с. – С. 16–19: Дадлі Норс. Шифр зберігання книги: 33М Д58
- Иванюков И. Основные положения теории экономической политики с Адама Смита до настоящего времени / И. Иванюков. – 3-е изд., испр. и доп. – Москва : Тип. Н. И. Мамонтова, 1891. – 235 с. – С. 6–7: Дадли Норс. Шифр зберігання книги: 33(09) И23
- Ингрэм Д. История политической экономии [Электронный ресурс] / Джон Ингрэм ; пер. с англ. под ред. И. И. Янжула. – Москва : Издание К. Т. Солдатенкова, 1891. – 322 с. – С. 67, 68: Дадли Норт. Колганов М. В. Национальный доход : (Очерки по истории и теории вопроса) / М. В. Колганов ; АН СССР, Ин-т экономики. – Москва : Госполитиздат, 1959. – 374 с. – С. 22–23: Дедлей Норс. Шифр зберігання книги: 33 К60
- Краус Н. М. Історія економіки та економічної думки: структурно-логічні схеми, таблиці, малюнки : навч. посіб. / Н. М. Краус ; М-во освіти і науки України, ВНЗ Укоопспілки "Полтав. ун-т економіки і торгівлі". – Київ : Центр учб. літ., 2014. – С. 114. Шифр зберігання книги: 33(09) К78
- Левитский В. Ф. История политической экономии в связи с историей хозяйственного быта / В. Ф. Левитский. – Харьков, 1914. – 494 с. – С. 268–269: Дадли Норт. – Режим доступа из сети КНЭУ: http://10.1.1.111/Legacy/ukr.htm Режим доступа из сети Интернет: http://wiki.kneu.kiev.ua/Legacy/ukr.htm Шифр зберігання книги: 33(09) Л36
- Майбурд Е. М. Введение в историю экономической мысли : От пророков до профессоров / Е. М. Майбурд. – 2-е изд., испр. и доп. – Москва : Дело, 2000. – 560 с. – Из содерж.: Норс о ставке процента. Норс о богатстве. – С. 104–106. Шифр зберігання книги: 33(09) М14
- Маркс К. Теорії додаткової вартості (ІV том «Капіталу») / К. Маркс // Твори / К. Маркс, Ф. Енгельс. – Т. 26, ч. 1. – 447 с. – Зі змісту: Дадлі Норс. – С. 344, 349–352. Шифр зберігання книги: 3К1 М27
- Меркантилизм / под ред. и со вступ. ст. И. С. Плотникова. – Ленинград : Соцэкгиз, 1935. – 340 с. – C. 82–86: про Дадли Норса. – (Библиотека истории экономической мысли). – Режим доступа из сети КНЭУ: http://10.1.1.111/Legacy/foreign.htm Режим доступа из сети Интернет: http://wiki.kneu.kiev.ua/Legacy/foreign.htm Шифр зберігання книги : 33(09) М52
- Помпеев Ю. А. История и философия отечественного предпринимательства : учеб. пособие / Ю. А. Помпеев ; Санкт-Петербург. гос. ун-т культуры и искусств. – Санкт-Петербург, 2002. – С. 97–98. Шифр зберігання книги: 33С1 П55
- Роббинс Л. История экономической мысли : лекции в Лондонской школе экономики / Лайонел Роббинс ; пер. с англ. Натальи Автономовой ; под ред. Владимира Автономова. – Москва : Изд-во Ин-та Гайдара, 2013. – 496 с. – С. 124–125: Дадли Норт. Шифр зберігання книги: 33(09) Р58
- Розенберг Д. История политической экономии. В 3 ч. Ч. 1 / Д. Розенберг ; Ин-т экономики Комакадемии. – Москва, 1934. – Лекция 4.2 : Дэдлей Норс. – С. 63–65. Шифр зберігання книги: 33(09) Р64
- Чаплыгина И. Г. Дадли Норс / И. Г. Чаплыгина // Мировая экономическая мысль. Сквозь призму веков : в 5 т. – Москва : Мысль, 2004. – Т. 1 : От зари цивилизации до капитализма. – С. 195–196. Шифр зберігання книги: 33(09) М64
- Эрлихсон И. М. Социальные утопии и предпринимательские проекты в английской общественной мысли XVII в. [Электронный ресурс] / И. М. Эрлихсон // Вопросы истории. – 2009. – № 4. – С. 158 – 168. – Режим доступа: file://localhost/D:/Мои%20документы/ЕКОНОМІСТИ/ІНОЗЕМЦІ/НОРТ/16.%20Социальные%20утопии%20и%20предпринимательские%20проекты%20в%20английской%20общественной%20мысли%20XVII%20в.mht (сделать нормальную ссылку)
- Эспинас А. История экономических учений : пер. с фр. / А. Эспинас. – Санкт-Петербург : ELIS, 1998. – 192 с. – С. 74–75: Дадли Норс. Шифр зберігання книги: 33(09) Э85
- Эйдельнант А. Б. Новейший номинализм и его предшественники. Очерки из истории денежных теорий / А. Б. Эйдельнант. – 2-е изд., перераб. и доп. – Москва : Госфиниздат, 1948. – Гл. 2, § 1 : Товарно-металлистическая теория английских меркантилистов (Стаффорд, Мэн, Чайльд, Норс). – С. 47–48. Шифр зберігання книги: 336.5/7 Э34
- Юхименко П. І. Монетаризм: теорія і практика : монографія / П. І. Юхименко. – Київ : Кондор, 2006. – 312 с. – С. 20: Дадлі Норс. Шифр зберігання книги: 33(09) Ю94
- Янжул И. Английская свободная торговля : исторический очерк развития идей свободной конкуренции и начал государственного вмешательства / И. Янжул. – Москва, 1876. – Вып. 1. – 228 с. – С. 95–112: Дадли Норс. – Режим доступа: http://books.e-heritage.ru/book/10080986 Шифр зберігання книги в НБУВ: В 46234/1
<gallery widths=200px heights=220px perrow=2>
Файл:Nort.jpg|Блауг М. 100 великих экономистов до Кейнса / М. Блауг ; пер. с англ. под ред. А. А. Фофонова. – Санкт-Петербург : Экон. школа, 2005. – С. 226. Файл:Nort2.JPG|Режим доступу: http://www.britannica.com/biography/Dudley-North