Бернард Мандевіль народився у 1670 р. Місцем його народження одні дослідники називають Дордрехт, інші – Роттердам. Предки Мандевіля, французи за походженням, з’явилися у Голландії, як вважають, на перетині XVI і XVII ст. Можливо, вони переселилися до Голландії, намагаючись уникнути переслідувань, яких зазнавали гугеноти у Франції. Відомо, що Бернарда Мандевіля було охрещено у реформаторській церкві. Його прадід був відомим у свій час лікарем, членом міського управління та ректором латинської школи в Неймегені (Nigmegen). Лікарями були також дід і батько. Дитячі і шкільні роки Б. Мандевіль провів у Роттердамі, тут він у 1685 р. закінчив еразміанську школу, в якій виховання учнів ґрунтувалося на принципах вчення голландського гуманіста Еразма Роттердамського. Випускний шкільний твір «Про медицину» Бернарда Мандевіля був надрукований у Роттердамі в 1685 р. У тому ж році Мандевіль вступив до Лейденського університету, де вивчав медицину та філософію. У 1689 р. Б. Мандевіль захистив дисертацію на тему: «Философские рассуждения о действиях неразумных существ», а у 1691 р. здобув медичну освіту, отримавши ступінь доктора медицини. Медичною спеціалізацією Мандевіля були нервові та психічні захворювання (Див.: Субботин А. Л. Бернард Мандевиль / А. Л. Субботин. – Москва : Мысль, 1986. – С. 12. – (Мыслители прошлого)).
По закінченні університету Мандевіль деякий час подорожував Францією та Італією, пізніше вирушив до Англії. На той час в Англії з’явилася велика кількість голландських переселенців, що виїхали слідом за Вільгельмом Оранським, який після «славної революції» 1688 р. отримав англійську корону. Невідомо, коли Мандевіль опинився в Англії, але відомо, коли він остаточно оселився в Лондоні: у лютому 1699 р. він одружився з Руфь Елізабет Лоренс. У подружжя було двоє дітей – син та донька.
Мандевіль наполегливо вивчав англійську мову, лікарську практику поєднував з літературною діяльністю. Зокрема, з листопада 1709 р. по березень 1710 р. він разом із письменницею Сусанною Кентлівр видавав журнал «The Female Tatler», загалом близько 30 номерів. За тридцять років своєї літературної діяльності Мандевіль працював у різних жанрах. Серед його праць збірники віршів, художня проза, філософські трактати і діалоги з питань релігії та моралі, публіцистика, написаний у формі трьох діалогів «Трактат про іпохондричні та істеричні захворювання» (1711 р.). Вважається, що Мандевіль також мав репутацію хорошого лікаря, хоча широкої практики в нього не було, оскільки, як він сам говорив про себе, по натурі він людина некваплива і не може приділити увагу більш як дюжині пацієнтів за день. У «Автобіографії» Бенжаміна Франкліна є згадка про його зустріч з доктором Мандевілем. Він розповідає, як під час свого першого перебування в Англії в одній із лондонських таверн його познайомили з Бернардом Мандевілем, який був душею товариства, дотепним та веселим співрозмовником (Див.: Франклин Б. Жизнь Бенджамина Франклина / Бенджамин Франклин // Американские просветители : избранные произведения: в 2 т. : пер. с англ. – Москва : Мысль, 1968. – Т. 1. – С. 140).
«Однако справедливо говорят, – зазначає автор дослідження про Б. Мандевіля, доктор філософських наук О. Л. Субботін, – что жизнь писателя – это жизнь его книг. К этому можно добавить, что из книг, если это настоящие книги, в которые писатель вложил себя, перед нами встает и его личность. Произведения Мандевиля именно таковы, и поэтому они позволяют в общих чертах воссоздать его духовный облик. Ироничный и тонкий психолог; мыслитель, развивающий свою концепцию до самых последних, до самых крайних ее логических следствий; ум трезвый, острый и реалистический, абсолютно чуждый какой-либо сентиментальности и каких-либо иллюзий и вместе с тем постоянно нуждающийся в образе, в живом примере, который подтвердил бы излагаемую мысль, – таким рисуют Мандевиля его сочинения» (Субботин А. Л. Бернард Мандевиль / А. Л. Субботин. – С. 14–15). Останні твори Мандевіля датуються 1732 р. Це «Дослідження про походження честі та про користь християнства у війні» та «Лист Діону».
Помер Б. Мандевіль на початку 1733 р. Некролог, що з’явився в одній з газет 23 січня, повідомляв: «В минувшее воскресенье утром в Хэкни умер в возрасте 63 лет Бернард Мандевиль, доктор медицины. Автор «Басни о пчелах», «Трактата об ипохондрических и истерических страстях» и других замечательных произведений; некоторые из них опубликованы на иностранных языках. Он был широко одарен, обладал редким умом и строгим суждением. Он был весьма сведущим в учении древних, искусным во многих разделах философии и пытливым исследователем человеческой природы, кои достоинства делали из него ценного и интересного компаньона и по праву доставили ему уважение людей науки и литературы. Среди коллег он был известен благожелательностью и человеколюбием; по своему характеру был искренним другом; и в целом в жизни вел себя как джентльмен исключительной прямоты и честности» (Цит. за: Субботин А. Л. Бернард Мандевиль. – С. 103).
Головною працею Мандевіля, яка зробила його відомим, є “Байка про бджіл”, що має підзаголовок “Приватні пороки – суспільні вигоди” («The Fable of the Bees: Or, Private Vices, Public Benefit»). В основу цього твору покладено віршований памфлет, надрукований Мандевілем у 1705 р.
У 1705 р. на вулицях Лондона з’явилася анонімно видана брошура, що мала назву «Рій, що ремствував, або шахраї, що стали чесними» («The Grumbling Hive, or Knaves turn’d Honest»). Твір поширювався містом у великій кількості примірників і зацікавив читачів своїм оригінальним змістом: то була віршована байка-поема, в якій життя суспільства з його численними вадами змальовувалося під виглядом бджолиного вулика. З часом стало відомо і прізвище автора – Бернард Мандевіль. Басня під загальною назвою «Байка про бджіл» згодом неодноразово перевидавалася автором, доповнювалася коментарями, відповідями на нападки критиків та філософськими трактатами.
Памфлет, який було перевидано в 1714 р., був доповнений коментарями (Remarks) і трактатом «Дослідження про походження моральної чесності» («An Inquiry into the Origin of Moral Virtue»). У 1723 р. побачило світ нове видання, до якого ввійшли ще два твори: «Есе про доброчинство та школи доброчинства» («An Essay on Charity, and Charity – Schools») та «Дослідження про природу суспільства» («A Search into the Nature Society»). У 1729 р. з’явився другий том «Байки», а з 1734 р. обидва томи почали видаватися разом.
В алегоричній формі автор “Байки” зображує сучасне йому суспільство. Держава бджіл в усьому подібна людській: там є злидні і багатство, працівники і трутні. Порок вів до марнотратства, що сприяло розвитку торгівлі і промисловості, в наслідок чого зростав загальний добробут. Держава зростала і багатіла, хоча багато її громадян помирало від голоду. З’явилися ентузіасти, які виступили проти пороків, що викликало невдоволення богів. За їх волею держава перебудувалася за принципом моралі. Зникли професії, що обслуговували пороки, – слуги, лакеї. Усі почали працювати. Зникли примхи моди, що призвело до занепаду текстильної промисловості. Зникли злодії, а з ними – судді та адвокати. Зникла армія, почалися безробіття, еміграція та інше. Тяжким становищем скористався ворог. Бджоли билися, як леви, та заплатили надто високу ціну за перемогу. Цей сюжет у саркастичній формі утверджує необхідність зла і пороків, які розглядаються тут як визначальні стимули зростання національного багатства.
Цей твір Бернарда Мандевіля тривалий час був предметом жвавого обговорення. До твору, в якому автор у вигляді бджолиного вулика представив людське суспільство з його конкуренцією та егоїстичними інтересами, ставилися по-різному різні верстви населення. І це зрозуміло, оскільки автор намагався показати, що індивідуалістичні мотиви, які, врешті-решт, зумовлюють бажані для суспільства наслідки, цілком можуть бути неприйнятними з точки зору моралі. Мандевіль протиставив буржуазний улад життя та християнську мораль. Він довів їх несумісність, оскільки пороки людей сприяють розвитку господарства, і тому буржуазне суспільство, в якому всі його члени намагаються вести праведне життя, не може стати багатим.
Широкі кола читачів з великим зацікавленням ставилися до твору Мандевіля, але ставлення до нього з боку англійської влади як світської, так і духовної, було надзвичайно негативним. У 1723 р. “Байку про бджіл” засудило Велике журі графства Мідлсекс за поширення зневіри і нищення етичних норм. “Байку” критикували, писали спростування і т. ін. Серед критиків Мандевіля були, наприклад, такі різні мислителі, як Д. Берклі, Ф. Хатчесон, А. Сміт.
Ідеї Мандевіля мали великий вплив на етику англійського Просвітництва. Вплив Мандевіля відчули на собі не тільки філософи і літератори, але й економісти. Ідеї, виказані Мандевілем, викликали протилежні оцінки: його вважали захисником пороку та істинної доброчесності, фундатором концепції laissez faire та прибічником активного державного втручання в економіку, критиком буржуазного суспільства та його захисником. Економістів зацікавили насамперед питання співвідношення етики й економіки та взаємодії індивідуальної свободи і суспільних основ економічного життя в інтерпретації автора “Байки”. «Многие примеры, – звертає увагу О. Субботін, – взяты Мандевилем из экономической жизни или являются зарисовками нравов, так или иначе связанных с этой жизнью. Мандевиль – врач, психолог, поэт, моралист – был и незаурядным экономистом» (Субботин А. Л. Бернард Мандевиль. – С. 36). Серед авторів, які писали про Мандевіля, не існує єдиної точки зору у визначенні його економічних поглядів та впливу на розвиток економічної думки. Так, Б. В. Меєровський вважав, що Мандевіль пропагував теорію і практику пізнього меркантилізму (Див.: Мееровский Б. В. Бернард Мандевиль и его "Басня о пчелах" : [вступ. ст.] / Б. В. Мееровский // Басня о пчелах / Бернард Мандевиль. – Москва, 1974. – С. 18). А. Чалк вважає, що його економічні погляди – це перехід від меркантилізму до доктрини laissez – faire (Див.: Chalk A. F. Mandeville’s of the Bees: a reappraisal / A. F. Chalk // Southern Economic journal. – 1966. – Vol. 33). А. В. Анікін вважає, що Мандевіль «стоит несколько особняком в истории становления классической школы в Англии» (Аникин А. В. Юность науки / А. В. Аникин. – Москва, 1985. – С. 122). У 1759 р. вийшла друком “Теорія моральних почуттів” А. Сміта, в якій він, зокрема, засуджував автора “Байки” за те, що він розробив “бездуховну” систему моралі. Але дослідники спадщини А. Сміта стверджують: ідеї Б. Мандевіля, безумовно, мали помітний вплив на погляди автора “Багатства народів”. Зокрема, Й. Шумпетер зазначав: «… в его враждебности было и нечто большее. Смит не мог не заметить, что доводы Мандевиля совпадали с его собственной аргументацией в пользу неограниченной “естественной свободы”, хотя и были выражены в специфической форме. Читателю не составит труда представить себе, до какой степени это обстоятельство должно было шокировать достопочтенного профессора – особенно в том случае, если он действительно воспользовался какими-то идеями из этого возмутительного памфлета» (Шумпетер Й. История экономического анализа : в 3 т. / Й. Шумпетер ; пер. с англ. под ред. В. С. Автономова. – Санкт-Петербург : Экономическая школа, 2004. – Т. 1. – С. 235). На думку В. С. Автономова, «хотя моральная позиция Мандевиля была для Смита неприемлемой, его идейное влияние на автора «Богатства народов» едва ли можно подвергнуть сомнению» (Автономов В. С. Модель человека в экономической науке / В. С. Автономов. – Санкт-Петербург : Экономическая школа, 1998 – С. 62). Як підкреслював Елі Галеві, «экономическая доктрина Адама Смита является доктриной Мандевиля, изложенной не так литературно и парадоксально, но рационально и научно» (Цит. за: Марков М. В. «Басня о пчелах» Бернарда Мандевиля : развенчание пуританской этики и рождение идеологии экономизма / М. В. Марков // Проблемы современной экономики. – 2008. – № 3. – С. 515). Високо цінував Мандевіля К. Маркс. Дж. М. Кейнс захоплювався парадоксами Мандевіля. Він вважав, що автор “Байки про бджіл”, єдиний з усіх сучасників, вірно оцінив значення сукупного попиту як фактору економічного зростання. П. Козловські називає Мандевіля першим представником ідеології економізму: «В воззрениях Мандевиля все достижения в сфере религии, морали, политики объясняются особенностями функционирования хозяйства. Общество производно от экономики» (Козловски П. Общество и государство : неизбежный дуализм / П. Козловски. – Москва, 1998. – С. 17). М. Блауг включає Б. Мандевіля до 100 великих економістів до Кейнса.
Мандевіль не був прихильником фетишизації металів. Він вважав, що накопичення грошей у країні ще не створює національного багатства. Незалежно від вартості золота і срібла, вважав Мандевіль, «наслаждение всех обществ всегда будет зависеть от плодов земли и труда людей; и оба они, соединившиеся друг с другом, являются более твердым, более неистощимым и более реальным сокровищем, чем золото Бразилии или серебро Потоси» (Мандевиль Б. Басня о пчелах / Бернард Мандевиль. – Москва : Мысль, 1974. – С. 186). Мандевіль поділяв погляди пізніх меркантилістів на зовнішню торгівлю як головну умову процвітання країни. Він був прибічником політики торгового балансу і наполягав на необхідності контролю з боку держави за експортом та імпортом товарів, проведенні розумної митної політики, підкреслював, що країна не повинна ввозити із-за кордону більше товарів, ніж вивозити. Щоб збільшити експорт, держава повинна всіляко сприяти розвитку промислового виробництва. Мандевіль вважав, що для вільної країни головним багатством є маси працездатних неімущих, а головне використання грошей – оплата за працю. «По этой причине количество денег, обращающихся в стране, всегда должно быть пропорционально числу занятых рабочих рук, а заработная плата работников – пропорциональна цене провизии» (Мандевиль Б. Басня о пчелах. – С. 184). Заробітна плата робітників, на думку Мандевіля, не повинна бути високою, щоб наймані робітники не мали можливості зробити заощадження і таким чином зберігався постійний стимул до праці. «Бедных необходимо строго принуждать к работе, благоразумно облегчать их нужды, но безрассудно совсем их избавлять от них», – наголошував Б. Мандевіль (Мандевиль Б. Басня о пчелах. – С. 227). У даному випадку автор «Байки про бджіл» висловлює класичні буржуазні погляди стосовно найманих робітників. Основна можливість «делать народ счастливым и, как мы говорим, процветающим, – вважає Мандевіль, – заключается в том, чтобы представить каждому возможность иметь занятие» (Мандевиль Б. Басня о пчелах. – С. 186).
З метою досягнення повної зайнятості необхідно, стверджує Мандевіль, створювати попит на вироблену продукцію різними шляхами: державні витрати (зокрема, масштабні суспільні роботи), підтримка сільського господарства та промисловості, а також розкіш та марнотратство, що сприяють зростанню попиту. Він також стверджував, що всі професії, без виключення, є продуктивними та корисними для суспільної зайнятості суспільства (навіть злодії та грабіжники). «… Мандевиль, – звертає увагу О. Субботін, – видел даже самые крайние следствия, которые вытекали из рассматриваемой им модели социально-экономических отношений. Но сам он твердо стоял на позиции правового мировоззрения. Он считал, что пороки частных лиц складываются в благо общественного целого лишь в условиях политического управления, для которого законы имеют то же значение, что «жизненные духи» для тел одушевленных существ. И неоднократно предостерегал читателей от неверного толкования своей концепции как оправдывающей или даже провоцирующей в обществе преступность. Однако источник этого противоречия в конечном счете коренился в самой социальной действительности … Мандевиль, который стремился правдоподобно описать это общество, не мог предпочесть требования абстрактной логики чувству живой реальности» (Субботин А. Л. Бернард Мандевиль. – С. 75). Свою соціальну теорію Б. Мандевіль висвітлив у «Дослідженні про природу суспільства». Він доводить, що «все общества должны были иметь источником своего происхождения потребности человека, его несовершенства и все разнообразие его желаний» (Мандевиль Б. Исследование о природе общества / Б. Мандевиль // Басня о пчелах / Бернард Мандевиль. – Москва : Мысль, 1974. – С. 309). Прагнучи до процвітання економіки, не слід вимагати повного знищення пороку – ще один висновок з «Басні про бджіл». Мандевіля цікавить проблема співвідношення приватних та суспільних інтересів. Він розглядає егоїзм, який спонукає до діяльності як явище, подібне до пороку.
Ф. Хайєк пише про вирішальну роль Бернарда Мандевіля в історії економічної думки і називає його одним із засновників економічного індивідуалізму і принципу laissez faire, концепції, згідно якої індивід, що егоїстично переслідує свої особисті інтереси у ринкових відносинах, сприяє реалізації інтересів суспільства (Див.: Хайек Ф. Индивидуализм и экономический порядок / Ф. Хайек. – Москва : Изограф, 2001).
«Мандевиль обострил эту способность рынка производить эффективность как внешний эффект, как побочное воздействие процесса, который собственно направлен на нечто совсем иное, до известного парадокса, гласящего, что частные пороки ведут к общественной выгоде: «private vices – public benefits». He только такая этически нейтральная мотивация, как поиск выгоды, но и безнравственные мотивы, пороки невидимой рукой рынка преображаются в позитивное побочное воздействие, в благо. Неэтичное поведение независимо от воли действующих лиц превращается в социально полезное.
Парадокс Мандевиля можно поставить в первом ряду вместе с другими парадоксами такого же рода: невидимая рука Адама Смита, гегелевская хитрость разума в истории, независимо от людей наполняющие новым содержанием их цели. Однако парадокс Мандевиля выходит из этого ряда, поскольку он рассматривает как полезную для общественного блага не только этически нейтральную, но даже неэтичную деятельность. Принцип Мандевиля походит на принцип Мефистофеля в гетевском «Фаусте»: «Часть силы той, что без числа творит добро, всему желая зла» (пер. Б. Пастернака). Благо есть побочное последствие деятельности того, кто вовсе не желает добра. Нет надобности в том, чтобы желать добра, поскольку оно и без того состоится как побочное последствие эгоистической мотивации» (Козловски П. Принципы этической экономии / Петер Козловски ; пер. с нем. под ред. В. С. Автономова. – Санкт-Петербург : Экон. школа, 1999. – С. 28).