Платон народився 427 р. до н. е. можливо 26 або 27 травня (Орлов Е. Платон. Его жизнь и философская деятельность / Е. Орлов // Сократ. Платон. Аристотель. Юм. Шопенгауэр : биогр. повествования / сост. Н. Ф. Болдырев. – Челябинск : Урал, 1995. – С. 85. – (Жизнь замечательных людей : биогр. б-ка Ф. Павленкова ; т. 9)). Стосовно місця його народження існує дві основні версії. За першою, він народився на острові Егіна, де існувала афінська колонія і де його батько володів ділянкою землі. Проте переважна більшість визнає місцем народження Платона Афіни. Родина, до якої належав Платон, була однією зі старіших і впливовіших в Афінах. Його батько Арістон був нащадком знаменитого аттичного царя Кодра. Мати Платона, Периктиона (за іншими джерелами, Потона), походила по прямій лінії від Дропіда, родича і друга одного з «семи мудреців» Солона, члени її родини належали до вищої афінської аристократії. Справжнє ім’я Платона – Арістокл. Прізвисько «Платон» він отримав завдяки своїй міцній статурі: «платос» грецькою означає повноту, широту, простір, за іншими відомостями – завдяки своїм розмашистим манерам та широкому лобові.
Походження Платона, його надзвичайні здібності могли забезпечити йому блискучу політичну кар’єру і багате на події життя, проте він обрав інший шлях. «Платон прожил 80 лет, но большая часть их, проведенная в тиши садов Академии и вдали от театра бурной практической деятельности, не могла представить много драматических моментов, какие мы привыкли встречать в жизни, например, общественных деятелей. Зато эти годы должны были быть богаты тем внутренним содержанием, которое вкладывается в жизнь развитием мощного человеческого духа. Великие мыслители, в противоположность поэтам, никогда не рождаются таковыми, а вырастают, и этот рост ни в ком не совершался так беспрерывно, как в Платоне, который и перед смертью все еще продолжал работать мыслью и развивал свою систему» (Орлов Е. Платон. – С. 84).
Відомо, що Платон отримав найкращу на той час освіту і виховання. З ранніх літ виявив надзвичайні здібності. У молоді роки Платон захоплювався музикою і поезією. Він випробовував свої сили в епіграмах, епосі, драмах. В період закоханості у гетеру Археанассу із Колофона він писав ліричні вірші, що присвячував їй. Коли Платону йшов двадцятий рік, він зустрів Сократа – найбільш відомого у той час вчителя мудрості. Розповідають, що напередодні Сократу наснився дивний сон: на колінах він тримав молодого лебедя (лебідь у греків вважався священним птахом Аполлона), який миттєво вкрився пір’ям і з криком піднявся вгору. Наступного дня Сократ зустрів Платона і сказав йому, що він і є його лебідь. Після зустрічі із Сократом (407 р. до н. е.) Платон залишив заняття музикою і поезією: з молитвою до бога вогню він спалив всі свої вірші і звернувся до занять філософією. Протягом наступних восьми років він був учнем Сократа. Після смерті Сократа Платон вивчав інші філософські системи і навчався у Кратила та Гермогена. Згодом він здійснив ряд подорожей, відвідав Мегару, Кірену, Італію, Єгипет (Див.: Кисиль В. Я. Галерея античных философов : в 2 т. / В. Я. Кисиль, В. В. Рибери. – Москва : ФАИР-ПРЕСС, 2002. – Т. 2. – С. 129).
Після 13-річної відсутності Платон повернувся до Афін і невдовзі оселився в Академії – місцевості, яка отримала назву на честь міфічного героя Академа. Близько 385 р. до н. е. він заснував там філософську школу, яка стала центром античного ідеалізму і отримала назву «Академія». Ділянку для школи придбали учні Платона. Платон вважався одним з найвидатніших математиків свого часу. Вивчав математику, зокрема, навчаючись у відомого геометра Феодора у Киренах. Деякі давні письменники стверджують, що вивченню математики Платон надавав такого значення, що зробив на воротах своєї школи напис про те, що доступ до неї відкритий тільки тим, хто знає геометрію. Проте, можливо, це тільки легенда, оскільки джерела повідомляють про подібний напис, що з’явився раніше на вході у школу знаменитого Піфагора: «Ніхто, крім геометра, та не зайде сюди!». Відомо, що філософія Піфагора мала величезний вплив на розвиток платонівської думки.
Тричі Платон виїжджав до Сицилії з метою реалізації там проекту своєї ідеальної держави. Вперше він відвідав Сицилію у 388 р. до н. е. Тиран Сиракуз Діонісій Старший змусив Платона жити при дворі, проте Платон своїми роздумами про сутність тиранії сильно розгнівив Діонісія. Тиран передав філософа у руки спартанського посла Полліда, який у той час вирушав з Сиракуз. На острові Егіна Поллід продав Платона у рабство. Викупив його, як свідчать джерела, Аннікерид Киренський (теж причетний до філософії) і допоміг Платону повернутись до Афін. Друга подорож сталася у 367 р. до н. е. і була пов’язана з бажанням Платона переконати наступного правителя – Діонісія Молодшого створити у своїх володіннях ідеальну державу. Не отримавши підтримки тирана та його прибічників, Платон звернувся із проханням надати йому хоча б ділянку землі і деяку кількість людей для проведення експерименту та створення колонії. Це звернення філософа теж залишилось без підтримки і він розсудливо, зважаючи на попередній досвід, повертається до Афін. Втретє він відвідує Сиракузи і намагається примирити свого учня Діона з Діонісієм Молодшим, проте це втручання ледве не вартувало йому життя. На цей раз врятувало його втручання філософа-піфагорійця Архіта Тарентського. Платон повернувся в Афіни і більше не їздив до Сиракуз. Останні чотирнадцять років він прожив у тиші своєї школи і розробляв свою філософію. Платон не мав власної сім’ї і дітей. Якось його запитали, чи можливо одруженому чоловіку займатися філософією. Платон відповів: «А как, по-вашему, легче выплыть из кораблекрушения: одному или с женой на плечах?» (Кисиль В. Я. Галерея античных философов. – Т. 2. – С. 132). Помер Платон у віці 80 років, у 347 р. до н. е. і був похований неподалік від Академії.
«Він був заможний аристократ, деякі його родичі були причетні до влади тридцятьох тиранів. У ті дні, коли Афіни зазнали поразки, він був уже юнаком, тож міг складати вину за поразку на демократію, яку через своє суспільне становище та родинні зв'язки скоріш за все зневажав. Він був учнем Сократа, якого щиро любив і глибоко шанував, – а Сократа позбавила життя також демократія. Тому не дивно, що він, ілюструючи свій ідеал держави, звернувся до прикладу Спарти. Платон володів мистецтвом прибирати свої антиліберальні ідеї в таку форму, що вони ввели в оману багатьох учених майбутніх сторіч, які захоплювались його діалогом «Держава», навіть не усвідомлюючи того, що обстоювали його тези. Завжди вважалося слушним хвалити Платона, але не розуміти його» (Рассел Б. Історія західної філософії : пер. з англ. / Бертран Рассел. – Київ : Основи, 1995. – С. 99).
Скласти більш-менш реальне уявлення про характер відомого стародавнього філософа майже неможливо, незважаючи на певну кількість документів, залишених сучасниками мислителя. Платон мав багато ворогів як філософських, так і політичних і особистих. Сучасним дослідникам важко зрозуміти, які свідчення є правдивими, а які ні. «Мы знаем Платона, – зазначав Є. Орлов – автор нарису «Платон. Его жизнь и философская деятельность», – главным образом из его же сочинений и в силу весьма обычного и естественного заблуждения никак не можем допустить, чтобы человек, написавший эти вещи, полные воображения, теплоты чувства и всякой красоты внешней и внутренней, был менее прекрасен, нежели его творения. Конечно, это ошибочно, и мы знаем много тому примеров…» (Орлов Е. Платон. – С. 101).
Завершаючи спробу створення уявного образу філософа, Є. Орлов писав: «…Рано во мнении людей Платон стал «божественным» философом. Слава его распространилась по всем углам тогдашнего цивилизованного мира; к нему стекались со всех концов Греции ученики и поклонники; выдающиеся государи, вроде Дионисия Сиракузского и Пердикка Македонского, обращались к нему за советами и искали его дружбы, и говорят даже, что фивяне и аркадцы обратились к нему с просьбой составить им проект государственного уложения. Он был предметом всеобщего уважения, и когда в 360 году, как передают некоторые писатели, философ явился на Олимпийские празднества, народ расступался перед ним как перед национальным героем; все взоры обратились к нему, на него указывали пальцами – и атлеты на миг были забыты.
Таков был этот замечательный человек. Мы не в состоянии среди всей этой массы противоречивых свидетельств произнести над его нравственным характером решительного и окончательного приговора» (Орлов Е. Платон. – С. 105).
До нашого часу дійшли численні твори Платона, написані у формі діалогів та листів. У формі діалогів написані майже всі його твори (окрім «Апології Сократа»), головною діючою особою яких є у більшості випадків Сократ. Його уявлення про політичний та економічний устрій суспільства знайшли відображення у діалогах «Держава» та «Закони». У Платона ми не бачимо закінченої економічної системи. Для нього є характерним глибокий інтерес до проблем держави, яку він ототожнює з суспільством. Платон висунув дві схеми держави, тобто суспільства: одну – схему ідеальної держави, іншу – схему, близьку до держави його епохи. Фактично, він виступив з програмою реформ соціально-економічних порядків в інтересах рабовласників. «В противоположность Ксенофонту, – зазначає В. Желєзнов, – рассуждения которого о хозяйственных явлениях вытекали более всего из практических соображений «хозяина» относительно лучшего устройства и управления его ойкоса, у Платона экономические вопросы поставлены в непосредственную связь с общим философским мышлением, образуя необходимую, органическую часть его мировоззрения. Хозяйство интересует Платона не само по себе, а как необходимый элемент общей человеческой жизни и единственно мыслимой для него формы ее – государственного союза» (История экономической мысли / под ред. В. Я. Железнова и А. А. Мануилова. – Москва, 1916. – Т. 1, вып. 1. – С. 74).
Ф. Я. Полянський, автор відомої праці «Экономическая мысль Древней Греции», підкреслює, що твори Платона «…оставили значительный след в истории экономической мысли, выдвинули новые точки зрения в разрешении старых вопросов и поставили новые проблемы, актуальные для Греции того времени. Нельзя допускать вульгаризации его взглядов и утверждать, будто он ничего не сказал нового в истории науки. Ведь Платон писал для рабовладельцев и для них в его проектах было много нового. Он разработал целую программу выхода из кризиса рабовладельческого строя и стабилизации последнего. При обосновании этой программы им было сформулировано много новых положений или развиты старые, дано им новое истолкование» (Полянский Ф. Я. Экономическая мысль Древней Греции : курс лекций / Ф. Я. Полянский. – Москва : Изд-во Моск. ун-та, 1974. – С. 164).
Платон жив в епоху кризи грецького полісу, кризи рабовласницької системи. Для політичних і філософських позицій Платона характерним є антидемократизм. Він виступав за реставрацію олігархічних порядків, розробив концепцію «нової», або «ідеальної», держави. Платон не ставив під сумнів рабовласницький характер «ідеальної» держави і вважав, що рабство не повинно розповсюджуватися на греків, рабами повинні бути, за його уявою, тільки представники інших народів. Вільне населення він поділяв на три стани: філософи, що керують державою; воїни; робітники (демос) – землероби, ремісники, торговці. Раби в «ідеальній» державі Платона знаходяться поза станами. Основою «ідеальної» держави у Платона є розподіл праці. Виходячи з розуміння, що здібності у людей є різними, а потреби є різноманітними, Платон визнавав наявність протиріч між потребами людини і можливостями їх задоволення. Це протиріччя вирішується шляхом створення міста, тобто держави, або суспільства. Суспільний устрій базується на жорсткому розподілі праці, який забезпечує економічну ефективність. Кожна людина від природи, згідно Платона, має відповідні здібності до виконання лише однієї справи і повинна займатися лише нею: землероб не може займатися ремеслом, а ремісник може займатися лише одним видом ремесла. В такому разі можливо легше і більше створити продукції. Основою економіки, як вважав філософ, повинно бути натуральне господарство у рамках рабовласницької общини. Платон пропонував заборонити ввезення товарів, в яких не було потреби, і експорт необхідних для країни товарів. На думку Платона, торгівля необхідна для того, щоб обслуговувати розподіл праці в межах міста та між містами. Для торгівлі необхідні гроші, які, як він вважав, виконують дві функції: міри вартості та засобу обігу. Платон виступав проти торгових угод у кредит, вважав, що вони повинні виконуватися за готівковими розрахунками. Він вважав недостойним громадян своєї держави прагнути збагачення та накопичення грошей. На думку Платона, збагачення розбещує людей, тому два вищі стани – філософи та воїни – повинні відмовитися від приватної власності і навіть не торкатися золота та срібла, а жити у таборах та спільно харчуватися. Земля між землеробами повинна бути рівномірно розподілена. Він відрізняє туземну монету, яка має обіг лише всередині країни, та загальну еллінську монету, що повинна знаходитися, як він вважав, у монопольному володінні держави для оплати військових походів, подорожей та іншого. Приватні особи, які виїжджали за кордон, повинні були після повернення здавати іноземні гроші, що залишились у них, державі. Відмінність, яку визнає Платон між туземною монетою і загальною еллінською, свідчить про те, що він відрізняв обіг повноцінних та неповноцінних грошей.
Таким чином, «ідеальна держава» Платона являє собою жорстко регламентоване державою натуральне господарство. По суті, то був проект збереження грецького полісу як рабовласницької общини в умовах кризи економічної системи. Другий проект кращої держави був розроблений Платоном у творі «Закони», написаному наприкінці життя. Цей проект більш реалістичний і краще відображає тогочасні реалії. Платон «вошел в историю экономической мысли античности как один из ее выдающихся представителей» (Всемирная история экономической мысли : в 6 т. / Моск. гос. ун-т им. В. М. Ломоносова. – Москва : Мысль, 1987. – Т. 1. – С. 122).