Коссовський Микола Миколайович
Коссовський (Косовський) Микола Миколайович
(1864(?) – 1920(?)) –
професор Харківського університету.
(1864(?) – 1920(?)) –
професор Харківського університету.
Біографічні відомості про М. М. Коссовського майже відсутні. Відомо, що він був студентом Харківського університету, учнем Г. М. Цехановецького.
У виданні «Юридический факультет Харьковского университета за первые 100 лет его существования» згадується, що М. Коссовського було обрано позаштатним стипендіатом по кафедрі поліцейського права(Юридический факультет Харьковского университета за первые сто лет его существования, 1805–1905 / под ред. М. П. Чубинского, Д. И. Багалея. – Х., 1908. – С. 83). Відомо, що за представленням професора Гаттенбергера у грудні 1879 року його було направлено (Юридический факультет … – С. 83.) до університету Св. Володимира, у 1883 р. – до Санкт-Петербурзького університету, а у 1884 р. він отримав дозвіл на закордонне відрядження на 2 рокиЯк зазначено у книзі «Юридический факультет Харьковского университета за первые 100 лет его существования»,
Магістерську дисертацію М. Коссовського «Теория денежного обращения. Ценность и цена» спочатку було опубліковано у «Записках Харьковского университета» у 1882 р. (Вип.1–3), а у 1883 р. вона вийшла окремою книгою. За відомостями, що надаються Е. Л. Лортикяном, згодом М. М. Коссовський «оставил университет и состоял членом учёного комитета Министерства финансов России» (Лортикян Э. Л. История экономики и экономической мысли Украины : Эволюция рыночной экономики : учебное пособие / Э. Л. Лортикян. – Харьков : Консум, 2004. – С. 54).
М. М. Коссовський виступав прихильником і захисником трудової теорії цінності. У праці «Теория денежного обращения. Ценность и цена» закон мінової цінності він називав основним законом політичної економії. Він писав про наявність багатьох і досить різних трактувань цінності, а це означає, на його думку, що
(Коссовский Н. Теория денежного обращения. Ценность и цена / Н. Коссовский. – Харьков, 1883. – С. 37). Вчений досить детально і критично аналізував існуючі теорії цінності і вважав, що для вирішення питання про цінність необхідно користуватись правильним методом. Для з’ясування суті цінності, зазначав М. Коссовський, необхідно користуватися діалектичним методом, як це робив К. Маркс. Проте діалектичний метод у Коссовського не виступав як загальний метод пізнання, а лише як одна з методологічних засад. Джерелом цінності М. Коссовський називав працю, витрачену на виробництво товару. Це твердження, на його думку, стало поворотним пунктом в історії політико-економічних учень. Він писав:(Коссовский Н. Теория денежного обращения. – С. 41). Коссовський докладно проаналізував виклад теорії цінності різними представниками класичної школи політичної економії. Постановка цього питання, пише він, мала місце вже у В. Петті, й посилається при цьому на «Капітал» К. Маркса. У теорії цінності А. Сміта, зазначав Коссовський, домінувало положення про те, що цінність зумовлюється працею, необхідною для виробництва товару. Д. Рікардо розвиває трудову теорію цінності і вважає її основою свого економічного вчення. Але останнє слово в розвитку теорії цінності, пише він, належить Марксу.М. Коссовський в основному правильно викладає головні положення теорії ціності К. Маркса. Елементом, який визначає цінність, на його думку, є лише суспільно необхідний робочий час, одиниця його виміру – проста праця. Аналізував Коссовський і залежність між цінністю і продуктивністю праці. Він критично поставився до поглядів тих економістів, які вважали, що цінність визначається співвідношенням попиту і пропонування, вказував на суперечність тверджень і тих економістів, які в основу цінності поклали корисність або (за Шеффле) працю та корисність. Теорію витрат виробництва М. Коссовський називав просто безглуздою. Він вважав, що її хибність полягає в ототожнюванні таких категорій, як праця та робоча сила, що є поняттями абсолютно різними. Вчений писав:
(Коссовский Н. Теория денежного обращения. – С. 81). Теоретично безперспективними він називав «історичну» та «етичну» школи.Як палкий прихильник і захисник трудової теорії цінності, М. Коссовський абсолютизував цю теорію, надаючи їй великого значення в перебудові соціально-економічних відносин. Він наголошував:
Питання розподілу суспільного продукту Коссовський спеціально не досліджував, але, як прихильник трудової теорії цінності, він критикував тих економістів, які бачили у прибутку складову цінності. Він наголошував на нетрудовому, експлуататорському характері прибутку і вказував на його повну залежність від кількості експлуатованої праці.
М. Коссовський бачить нерівноправність у відносинах між працею і капіталом. Він виступає за рівномірний розподіл сили в суспільстві, що створить можливість для повної реалізації закону трудової вартості. Цього, на думку Коссовського, потребують ін-тереси більшості. Коссовського, як і Зібера, можна вважати по-пуляризатором економічного вчення К. Маркса. Він виступає по-слідовним, безкомпромісним захисником трудової теорії вар¬тості, а марксизм оголошує останнім словом у розвитку «сміто-рікардівської» політекономії.
Відомі вчені та авторитетні джерела про Миколу Миколайовича Коссовського
Микола Сергійович Шухов (1936–2007) – російський економіст, доктор економічних наук
Михайло Павлович Фрейдлін (нар. 1950 р.) – російський економіст, кандидат економічних наук
«Вершиной российских теорий ценности стала книга H. H. Коссовского "Теория денежного обращения. Ценность и цена" (1883 г.). В ней дается более глубокое, чем у Н. И. Зибера, изложение марксистской теории стоимости, которую он рассматривает с позиций экономической динамики. Марксов закон стоимости он называет "динамическим законом", прокладывающим новые пути в науке. Он не только усвоил трудовую теорию стоимости, но и сам метод К. Маркса, ибо диалектика в его изложении представляется высшим достижением мировой науки. Опровергая возражения против трудовой теории стоимости, H. H. Коссовский делает особый упор на связь этой теории с теорией эксплуатации и показывает преходящий характер капиталистического режима: "Социально-историческая миссия капиталистического режима исполнилась. Период его полного развития завершается". Он особо подчеркнул, что "из существующих средств, способных продлить господство капитала, настоящий социально-экономический status quo его - все без исключения иссякают. Полное исчезновение их есть лишь вопрос времени". Автор уверен, что на смену господства капитала придет новый социально-экономический режим, основанный на подлинно научной теории стоимости».
Михайло Павлович Фрейдлін (нар. 1950 р.) – російський економіст, кандидат економічних наук
Шухов Н. С. Математическая экономия в России, 1865–1995 : [монография] / Н. С. Шухов, М. П. Фрейдлин. – Москва : Наука, 1996. – С. 256.
Лариса Павлівна Горкіна (1941–2013) – український науковець, доктор економічних наук, професор, лауреат премії імені М. І. Туган-Барановського
«М. Коссовський, подібно до М. Зібера, вважав, що історична розробка господарських явищ «розвіяла на порох ілюзії класиків», що «встановлення вічних, непорушних природних законів є, безперечно, одним з найбільш слабких місць класичної політичної економії». Вчений визначав ці закони як відносні, умовні, які змінюються разом із зміною обставин і місця, й проголосив існування для кожної окремої історичної епохи «своєї» політичної економії».Горкіна Л. П. Нариси з історії політичної економії в Україні : Остання третина ХІХ – перша третина ХХ ст. / Л. П. Горкіна. – Київ : Наук. думка, 1994. – С. 28.
«М. Коссовський, який вважав марксизм останнім словом у розвитку «сміто-рікардівської політекономії», подібно до М. Зібера теж різко критикував спроби вивести визначення цінності за межі її трудової субстанції, дати відмінне від встановленого Д. Рікардо та розвиненого К. Марксом розуміння взаємозалежності між заробітною платою та прибутком, працею й капіталом тощо. Саме з практичним впровадженням в основу соціально-економічних відносин ідеї трудової цінності вчений пов’язував можливість в майбутньому перетворення цих відносин – оновлення принципу розподілу, знищення експлуатації і т. ін. З цих же позицій Коссовський не тільки оцінює як безперспективні у теоретичному відношенні «історичну» та «етичну» школи, а й скептично ставиться до «катедер-соціалізму» (розцінюючи його як школу компромісу між «соціалізмом, що ґрунтується на сміто-рікардівській політекономії, з дійсністю»), а також до «реально-психологічної» школи та її новітніх течій. На думку М. Коссовського, представники цього напрямку, прагнучи пояснити явища цінності й ціни на основі вивчення процесів ринкового обміну, «намагаються відбутися загальними фразами або метафізичними хитросплетіннями, занадто мало доступними для людського розуміння». Вчений переконаний, що тільки на основі трудової цінності можна пояснити попит і пропозицію».
Горкіна Л. П. Нариси з історії політичної економії в Україні : Остання третина ХІХ – перша третина ХХ ст. / Л. П. Горкіна. – Київ : Наук. думка, 1994. – С. 30.
- Теория денежного обращения. Ценность и цена / Н. Коссовский. – Харьков, 1883. – 266 с. – Режим доступа: http://e-heritage.ru/ras/view/publication/general.html?id=47406120. – Дата обращения: 27.12.2016
Шифр зберігання книги в НБУВ: Бунге 728
- Горкіна Л. П. Нариси з історії політичної економії в Україні : Остання третина ХІХ – перша третина ХХ ст. : Іван Вернадський, Микола Бунге, Микола Зібер та ін. / Л. П. Горкіна ; НАН України, Ін-т економіки. – Київ : Наук. думка, 1994. – С. 27–30.
Шифр зберігання книги: 33(09) Г69 - Дмитриченко Л. И. История экономических учений : учеб. пособие для студ. вузов / Л. И. Дмитриченко. – Донецк : КИТИС, 1999. – С. 296–297.
Шифр зберігання книги: 33(09) Д53 - Історія економічної думки України : навч. посіб. / [Р. Х. Васильєва, Л. П. Горкіна, Н. А. Петровська та ін.]. – Київ : Либідь, 1993. – С. 104–107.
Шифр зберігання книги: 33(09) І-90 - Ковальчук В. М. Історія економіки та економічної думки : навч. посіб. / В. М. Ковальчук, М. В. Лазарович, М. В. Сарай. – Київ : Знання, 2008. – C. 439.
Шифр зберігання книги: 33(09) K56 - Корнійчук Л. Я. Історія економічної думки України : навч. посіб. / Л. Я. Корнійчук ; М-во освіти і науки України, Київ. нац. екон. ун-т. – Київ : КНЕУ, 2004. – С. 175–177. – Див. повний текст в Електронній бібліотеці: http://lib.kneu.edu.ua/ua/e_resours_bibl/elek_bibl_litr/.
Шифр зберігання книги: 33(09) К67 - Коропецький І.-С. Українські економісти XIX століття та західна наука / І.-С. Коропецький. – Київ : Либідь, 1993. – С. 27.
Шифр зберігання книги в НБУВ: ВА551522 - Лортикян Э. Л. История экономики и экономической мысли Украины : Эволюция рыночной экономики : учеб. пособие / Э. Л. Лортикян. – Харьков : Консум, 2004. – С. 53–54.
Шифр зберігання книги: 33С1 Л78 - Юридический факультет Харьковского университета за первые сто лет его существования, 1805–1905 / под ред. М. П. Чубинского, Д. И. Багалея. – Харьков, 1908. – С. 83, 92, 97. – Режим доступа: http://dspace.univer.kharkov.ua/handle/123456789/9975. – Дата обращения: 27.12.2016
Шифр зберігання книги в НБУВ: В0126516 </gallery>
<gallery widths=200px heights=220px perrow=2>