Вернадський Володимир Іванович
Володимир Іванович Вернадський
(12 березня (28 лютого) 1863 – 6 січня 1945) –
український вчений-природознавець,
основоположник генетичної мінералогії, біохімії,
радіогеології, засновник вчення про наукознавство,
біосферу і ноосферу.
(12 березня (28 лютого) 1863 – 6 січня 1945) –
український вчений-природознавець,
основоположник генетичної мінералогії, біохімії,
радіогеології, засновник вчення про наукознавство,
біосферу і ноосферу.
Володимир Іванович Вернадський – син відомого економіста І. В. Вернадського – видатний вчений в галузі природознавства, наукова спадщина якого багатогранна й охоплює широкий спектр знань. Він навчався в Харківській і Петербурзькій гімназіях. 1881 р. вступив на природниче відділення фізико-математичного факультету Петербурзького університету. 1891 р. – захистив магістерську, а 1897 р. – докторську дисертацію. Вернадський працював професором Московського університету, був академіком Петербурзької Академії наук. Працюючи в Москві і Петербурзі, Вернадський щорічно, протягом майже 30 років, якийсь час проводив в Україні – в Полтаві або на хуторі біля с. Шишаки Полтавської губернії, де придбав невелику ділянку землі і побудував будинок.
В. Вернадський був одним із засновників Української Академії наук і її першим президентом. Йому належить заслуга у створенні першої наукової бібліотеки в Україні, яка носить його ім’я. 1921 р. він повертається до Петербурга і кілька разів виїздить за кордон у тривалі наукові відрядження. Під час Другої світової війни разом з родиною проживав у Казахстані. Перебуваючи за межами України, Вернадський завжди цікавився науковою діяльністю українських учених, листувався з ними, надсилав свої праці. Так, зокрема, надсилаючи свою «Геохімію» в Українську Академію наук, він писав у листі до А. Ю. Кримського: «На стор. 334–335 Ви знайдете звістку про українця Подолинського, як видно, забутого наукового новатора. На жаль, я не знаю, коли він вмер. Мабуть, Ви знаєте?» (Вернадський В. І. Лист А. Ю. Кримському, 18 вересня 1924 р. / В. І. Вернадський // Вибрані наукові праці академіка В. І. Вернадського / В. І. Вернадський ; голова ред. ради: Б. Є. Патон ; Коміс. з наук. спадщини акад. В. І. Вернадського, Нац. б-ка України ім. В. І. Вернадського, НАН України, Ін-т історії України [та ін.]. – Київ, 2012. – Т. 2, кн. 2, ч. 1. – С. 301). Отже, Вернадського вельми цікавила доля С. Подолинського і його вчення.
В. І. Вернадський зазначав, що історія ідей щодо енергетики життя, взятої в рамках космосу, розвивалась багатьма мислителями, вченими, філософами. «Мы, – писав він, – находим краткие, но совершенно ясные указания, мысли и факты на энергетическое отличие живого и мертвого – уже в трудах основателей термодинамики – у Р. Майера, В. Томсона (лорда Кельвина), Г. Гельмгольца. Эти указания не были поняты и оценены. Уже позже и самостоятельно, рано умерший С. А. Подолинский понял все значение этих идей и старался их приложить к изучению экономических явлений» (Вернадский В. И. Очерки геохимии / В, И. Вернадский // Вибрані наукові праці академіка В. І. Вернадського / В. І. Вернадський ; ред. рада: Б. Є. Патон (голова) [та ін.] ; НАН України, Коміс. з наук. спадщини акад. В. І. Вернадського, Ін-т геохімії навколиш. середовища. – Київ, 2012. – Т. 7, кн. 1. – С. 523).
В. Вернадський, на відміну від Енгельса, зрозумів сутність наукового відкриття Подолинського. Його науковим розробкам, як і розробкам Подолинського, притаманне узагальнення наукових знань у галузі природничих, соціальних і філософських наук, пов’язування загальних закономірностей розвитку природи з соціальними процесами. І не випадково П. Кузнєцов пише, що «…В. И. Вернадский – блестящий знаток работ Подолинского – успешно завершил его дело» (Кузнецов П. Г. «Его действительное открытие…» : [предисловие] / П. Г. Кузнецов // Труд человека и его отношение к распределению энергии / С. А. Подолинский. – Москва : Ноосфера, 1991. – С. 10).
Які ж ідеї Вернадського суголосні ідеям Подолинського? Свої дослідження Вернадський розпочав з вивчення біосфери. У своїй монографії «Біосфера» (1926) учений характеризує її як активну оболонку Землі, населену живими організмами, зокрема людьми, спільна діяльність яких проявляється як геохімічний фактор планетарного масштабу. Вернадський визначає основні компоненти біосфери та її трансформацію, викликану діяльністю людей.
Велика заслуга Вернадського полягає у з’ясуванні положення про те, що складна екологічна структура біосфери формується під впливом живої речовини. Жива речовина, наголошує він, – не лише джерело енергії для геохімічних процесів, але і джерело вільної енергії, що їх підтримує. Саме завдяки живій речовині біосфера є найактивнішою, з хімічного погляду, оболонкою землі, має значний запас енергії й активно впливає на інші оболонки землі. Вернадський пише, що «не только в климатологии и метеорологии, но и в геохимии и минералогии явления изменений – химические процессы – связаны не с энергией глубоких слоев земной коры или Земли, а вызываются энергией Солнца, космической энергией, приходимой на Землю извне. Источником изменений является богатая жизнью поверхностная пленка планеты. Аккумулятором космической энергии, распределителем ее в минералогических и геохимических процессах является сосредоточенное в ней живое вещество» (Вернадский В. И. Живое вещество / В. И. Вернадский. – Москва : Наука, 1978. – С. 99).
Цікаво, що Подолинський, не вдаючись «до розгляду спірних пунктів, що стосуються першопояви організмів» (Подолинський С. А. Людська праця і єдність сили / С. А. Подолинський // Вибрані твори : збірник / С. А. Подолинський ; [упоряд. Л. Я. Корнійчук]. – Київ : КНЕУ, 2000. – С. 219), свого часу звертав увагу на їх поширення на Землі і їхню роль у нагромадженні сонячної енергії. Цю роль Подолинський, посилаючись на прийнятну для того часу ідею, прирівнював до дії «термічної машини, тобто такої машини, у якій теплота переходить у роботу» – принцип Саді Карно (1824) (Подолинський С. А. Людська праця і єдність сили. – С. 221). Цю ж ідею проводить згодом і Вернадський, який у праці «Біосфера» (1926) один із параграфів називає «Енергія живої речовини і принцип Карно».
В. Вернадський розглядає біосферу як неентропійну систему, котра завдяки живій речовині здатна нагромаджувати сонячну енергію, компенсуючи тим самим її втрати на теплове випромінювання. Цю ідею, як уже зазначалось, глибоко і всебічно досліджував Подолинський.
Всебічно аналізуючи біофізичні, біохімічні процеси і явища, що відбуваються в біосфері, Вернадський разом з тим розкрив і явища, пов’язані із соціальним рухом речовини. Вплив різних форм діяльності людини на біосферу (антропогенний вплив) зумовлює її еволюцію. «Человечество, – писав він, – взятое в целом, становится мощной геологической силой. И перед ним, перед его мыслью и трудом, становится вопрос о перестройке биосферы в интересах свободно мыслящего человечества как единого целого. Это новое состояние биосферы, к которому мы, не замечая этого, приближаемся, и есть «ноосфера»» (Вернадский В. И. Химическое строение биосферы Земли и ее окружения / В. И. Вернадский ; АН СССР, Ин-т геохимии и аналит. химии им. В. И. Вернадского. – Москва : Наука, 1965. – С. 328).
Ноосфера – це новий еволюційний стан біосфери, в якому розумна діяльність людини стає вирішальним фактором її розвитку. Якщо раніше жива речовина планети, нагромаджуючи сонячну енергію, сформувала біосферу, то тепер розумна діяльність людини повинна створити нову планетарну оболонку – ноосферу. Майбутнє розвитку природи і суспільства залежить від розумної, цілеспрямованої діяльності людини. «В геологической истории биосферы перед человеком открывается огромное будущее, если он поймет это и не будет употреблять свой разум и свой труд на самоистребление» (Вернадский В. И. Химическое строение биосферы Земли и ее окружения. – С. 327).
Велику увагу приділяє Вернадський аналізу негативних наслідків стихійного антропогенного впливу на біосферу. Він визначає цілий спектр природозберігаючих ідей і заходів, підтвердивши тим самим силу людського розуму щодо можливості гармонізації відносин суспільства і природи. Проблему гармонійного розвитку людини і довкілля розвиває і Подолинський.
Чому ж, розглядаючи концепцію фізичної економії, вивчаючи погляди Подолинського, як її фундатора, ми звертаємось до Вернадського?
Подолинський, як уже зазначалось, зробив спробу знайти зв’язки, поєднати фізичне вчення про енергію з економічним ученням. Він заклав основи нового підходу до аналізу суспільного розвитку, пов’язавши його з пріоритетністю космогенної концепції. У нього стан суспільства, його розвиток зумовлюється не лише економічними факторами, а залежать від зовнішнього середовища, від енергії Всесвіту. Досліджуючи проблеми, які сьогодні визначаються як глобальні, Подолинський в їх аналізі виявив надзвичайну геніальність та далекоглядність. Він аналізує енергію Всесвіту, її розподіл, збереження та розсіювання. «Розгляд Землі як невід’ємної складової Сонячної системи дозволив ученому процес господарювання на планеті трактувати, по суті, як економіку Космосу» (Шевчук В. Українська наукова школа фізичної економії: світовий вимір та цивілізаційна перспектива / Валерій Шевчук // Енергія прогресу / Микола Руденко ; [передм. Б. Юлійника]. – Київ : Журналіст України, 2008. – С. 691–692).
Планетарні процеси досліджує і Вернадський. Він аналізує значення живої речовини у планетарних процесах. Його класичне вчення про біосферу і ноосферу визначило подальший шлях розвитку людства на засадах оптимізації взаємовідносин суспільства і природи. «Человек, – писав учений, – впервые реально понял, что он житель планеты и может – должен – мыслить и действовать в новом аспекте, не только в аспекте отдельной личности, семьи или рода, государств или их союзов, но и в планетном аспекте. Он, как и все живое, может мыслить и действовать в планетном аспекте только в области жизни – в биосфере, в определенной земной оболочке, с которой он неразрывно, закономерно связан и уйти из которой он не может» (Вернадский В. И. Научная мысль как планетарное явление / В. И. Вернадский // Вибрані наукові праці академіка В. І. Вернадського / В. І. Вернадський ; голова ред. ради Б. Є. Патон ; Коміс. з наук. спадщини акад. В. І. Вернадського, Центр дослідж. наук.-техн. потенціалу та історії науки ім. Г. М. Доброва. – Київ : Фенікс, 2012. – Т. 8. – С. 370).
Отже, йдеться про формування нової системи – «природа–суспільство–економіка–космос», а тим самим про нову парадигму розвитку людського суспільства. У свою чергу, це ставить нові вимоги перед економічною теорією. В умовах посилення диференціації економічних знань повинен відбуватися процес її оптимізації та гармонізації на засадах природничих законів економічного буття.
Відомі вчені та авторитетні джерела про Володимира Івановича Вернадського
Зміст
- 1 Олександр Євгенович Ферсман (1883–1945) – геохімік, мінералог, академік РАН (1919), учень В. І. Вернадського
- 2 Олена Михайлівна Апанович (1919–2000) – український історик, архівіст, письменниця
- 3 Костянтин Меркурійович Ситник (нар. 1926 р.) – український вчений та політичний діяч
- 4 Степан Миколайович Злупко (1931–2006) – український економіст, доктор економічних наук, професор
- 5 Лідія Святославівна Гринів (нар. 1956 р.) – український вчений, доктор економічних наук, професор
Олександр Євгенович Ферсман (1883–1945) – геохімік, мінералог, академік РАН (1919), учень В. І. Вернадського
«Весь долгий жизненный путь крупнейшего естествоиспытателя последнего столетия академика Владимира Ивановича Вернадского – это путь упорного труда и яркой творческой мысли, путь, открывающий целые новые области в науке и наметивший новые направления в естествознании…
Десятилетиями, целыми столетиями будут изучаться и углубляться его гениальные идеи, а в трудах его – открываться новые страницы, служащие источником новых исканий; многим исследователям придется учиться его острой, упорной и отчеканенной, всегда гениальной, но трудно понимаемой творческой мысли; молодым же поколениям он всегда будет служить учителем в науке и ярким образцом плодотворно прожитой жизни».
Ферсман А. Е. Жизненный путь академика Владимира Ивановича Вернадского (1863–1945) / А. Е. Ферсман // Избранные труды / А. Е. Ферсман ; Акад. наук СССР. – Москва : Издательство Академии наук СССР, 1959. – Т. 5. – С. 787.
Олена Михайлівна Апанович (1919–2000) – український історик, архівіст, письменниця
«Сергій Подолинський був, певною мірою, попередником Володимира Вернадського – автора найбільшого наукового синтезу ХХ сторіччя – вчення про біосферу.
Вернадський визначив, що людина, людство, його свідомість і розум є новою геологічною силою в історії Землі, здатною змінювати лице планети. Проте робота культурного людства, що нерозривно пов’язана з усією історією земної кори, людська цивілізація є причинним наслідком стихійного планетарного процесу і діє в межах його законів. Людство як геологічна сила не може повернути назад. Несвідомо творячи свою історію, воно здійснює роботу величезної напруги, приводить у дію матеріальні маси на земній поверхні. Однак, стверджував Вернадський, людство може виконувати цю роботу, тільки збільшуючи силу і міць своєї цивілізації, тобто його діяльність мусить мати творчий, конструктивний характер.
Учений розкрив закономірність, еволюційну неминучість переходу біосфери в своєму розвитку в новий, вищий, якісний етап – ноосферу – сферу розуму. Головним і визначальним фактором цього є людина, здатна розумно впливати на процеси природи й соціальну організацію суспільства».
Апанович О. М. За плугом Господь іде. Агрокультура українського селянства й козацтва в контексті ідей Сергія Подолинського та Володимира Вернадського / Олена Апанович. – [Севастополь] : Дзвін Севастополя, 1999. – С. 22.
Костянтин Меркурійович Ситник (нар. 1926 р.) – український вчений та політичний діяч
«Ім’я Вернадського широко відомо не лише в науковому середовищі. Геніальний вчений, мислитель, філософ, політик, громадський діяч, талановитий організатор науки, Володимир Іванович встиг зробити надзвичайно багато, як для сучасників, так і для нащадків. Ми й сьогодні відкриваємо невідомі сторінки життя і наукової творчості видатного природознавця, переконуємось у достеменності його передбачень, що стали для людства пророцтвом і застереженням. Вернадський заклав фундамент нових наук про Землю, таких як гідрогеологія, біогеохімія, космохімія, генетична мінералогія, радіогеологія. Він створив вчення про біосферу, обґрунтувавши її перетворення на ноосферу, показавши місце і роль людини в складній системі «жива і нежива речовина в живій природі». Безперечно, Вернадський належить людству, він – геній людства. Велич Вернадського, його геніальність полягає в його умінні поєднати розробку теоретичних знань з їх практичним застосуванням. Спираючись на досягнення науки, вчений заздалегідь вказував на грядущі зміни в природному і людському середовищі, пов’язані зі стрімким розвитком цивілізації».
Ситник К. Творець і перший президент Української Академії наук Володимир Вернадський / К. Ситник // Світогляд. – 2008. – № 3. – С. 10.
Степан Миколайович Злупко (1931–2006) – український економіст, доктор економічних наук, професор
«Наукове обґрунтування ролі праці в збереженні й навіть нагромадженні енергії ще при житті С. А. Подолинського було визнане дуже цінним відкриттям… воно настільки випереджало час, що тільки у ХХ ст. привернуло увагу вчених. Першими серед них були М. С. Грушевський і В. І. Вернадський – історик і природознавець. Якщо М. С. Грушевський зацікавився відкриттям С. А. Подолинського з позиції генетичної соціології, то В. І. Вернадський захопився науковим новаторством свого співвітчизника у зв’язку з дослідженням взаємодії живої та неживої речовини.
Поглиблюючи і розвиваючи енергетичну теорію, В. І. Вернадський заклав основи вчення про ноосферу, вивівши силу людського розуму на космічні простори. Він довів, що людина новітню добу стала планетарною силою і здатна своїми діями руйнувати або гармонізувати природні процеси».
Злупко С. М. Від археології до економіки, регіоніки, кібернетики і екогомології : вибрані дослідження / Степан Злупко ; [ред. Я. Злупко]. – Львів : Львів. нац. ун-т ім. І. Франка, 2001. – С. 465.
Лідія Святославівна Гринів (нар. 1956 р.) – український вчений, доктор економічних наук, професор
«… Первинна концепція екологічно збалансованого розвитку світу була обґрунтована саме в працях Володимира Івановича Вернадського…
Продовжуючи дослідження С. А. Подолинського з «економіки Космосу», В. І. Вернадський сформулював нові наукові концепції та парадигми, які, на нашу думку, мусять бути імплантованими в сучасну економічну науку. Так, у світлі вчення про біосферу, стійке співіснування людської економіки та біосфери можливе тільки за умови збереження біофізичної (регуляторної)функції останньої з одночасним коригуванням масштабів господарської діяльності людей у межах природних систем. Тому з погляду необхідності збереження просторового поля, у межах якого здійснюється економічна діяльність, особливої уваги потребує вивчення умов самовідтворення наземних екологічних систем (культурних ландшафтів) у загальній системі обмінних процесів із зовнішнім довкіллям (біосферою). В. І. Вернадський довів, що всі обмінні процеси в біосфері можуть «працювати» лише за допомогою проміжних підсистем – ландшафтів, які розглядають як цілісні утворення природи земної поверхні і до яких надходить світлова енергія Сонця, що дає поштовх для життєдайних процесів на Землі».
Гринів Л. С. Розвиток ідей В. І. Вернадського в новітній економічній науці / Л. С. Гринів // Вісник Національної академії наук України. – 2013. – № 7. – С. 45.
- Вибрані наукові праці академіка В. І. Вернадського / В. І. Вернадський ; НАН України, Коміс. з наук. спадщини акад. В. І. Вернадського, Нац. б-ка України ім. В. І. Вернадського, Ін-т історії України ; [авт. вступ. ст.: Б. Є. Патон та ін.]. – Київ : НБУВ, 2011. – Т. 1 : Володимир Іванович Вернадський і Україна, кн. 1 : Науково-організаційна діяльність. (1918–1921) / [редкол.: О. С. Онищенко (голова) та ін., авт. вступ. ст.: О. С. Онищенко, В. А. Смолій, Л. А. Дубровіна, авт.-уклад.: О. С. Онищенко, Л. А. Дубровіна, Н. М. Зубкова, С. М. Кіржаєв та ін.]. – 698 с. – (Вибрані наукові праці академіка В. І. Вернадського).
Шифр зберігання книги: 001 В35 - Вибрані наукові праці академіка В. І. Вернадського / В. І. Вернадський ; НАН України, Коміс. з наук. спадщини акад. В. І. Вернадського, Нац. б-ка України ім. В. І. Вернадського, Ін-т історії України ; [авт. вступ. ст.: Б. Є. Патон та ін.]. – Київ : НБУВ, 2011. – Т. 1 : Володимир Іванович Вернадський і Україна, кн. 2 : Вибрані праці / [редкол.: О. С. Онищенко (голова) та ін., авт.-уклад.: О. С. Онищенко, В. М. Даниленко, Л. А. Дубровіна, Н. М. Зубкова та ін.] ; [редкол.: О. С. Онищенко (голова) та ін., авт.-уклад.: О. С. Онищенко, В. М. Даниленко, Л. А. Дубровіна, Н. М. Зубкова та ін.]. – 583 с. – (Вибрані наукові праці академіка В. І. Вернадського).
Шифр зберігання книги: 001 В35 - Вибрані наукові праці академіка В. І. Вернадського / В. І. Вернадський ; НАН України, Коміс. з наук. спадщини акад. В. І. Вернадського, Нац. б-ка України ім. В. І. Вернадського, Ін-т історії України ; [авт. вступ. ст.: Б. Є. Патон та ін.]. – Київ, 2011. – Т. 2 : Володимир Іванович Вернадський. Листування з українськими вченими, кн. 1 : Листування. А–Г / [голова редкол.: О. С. Онищенко ; авт.-уклад. О. С. Онищенко, В. Ю. Афіані, В. А. Вергунов та ін.]. – 824 с. – (Вибрані наукові праці академіка В. І. Вернадського).
Шифр зберігання книги: 001 В35 - Вибрані наукові праці академіка В. І. Вернадського / В. І. Вернадський ; НАН України, Коміс. з наук. спадщини акад. В. І. Вернадського, Нац. б-ка України ім. В. І. Вернадського, Ін-т історії України ; [авт. вступ. ст.: Б. Є. Патон та ін.]. – Київ, 2012. – Т. 2 : Володимир Іванович Вернадський. Листування з українськими вченими, кн. 2 : Листування. Д–Я, ч. 1 : Д–Н / [авт.-уклад. О. С. Онищенко, В. Ю. Афіані, О. Д. Василюк та ін. ; голова редкол.: О. С. Онищенко]. – 742 с. – (Вибрані наукові праці академіка В. І. Вернадського).
Шифр зберігання книги: 001 В35 - Вибрані наукові праці академіка В. І. Вернадського / В. І. Вернадський ; НАН України, Коміс. з наук. спадщини акад. В. І. Вернадського, Нац. б-ка України ім. В. І. Вернадського, Ін-т історії України ; [авт. вступ. ст.: Б. Є. Патон та ін.]. – Київ, 2012. – Т. 2 : Володимир Іванович Вернадський. Листування з українськими вченими, кн. 2 : Листування. Д–Я, ч. 2 : О–Я / [голова редкол. О. С. Онищенко ; авт.-уклад. О. С. Онищенко, В. Ю. Афіані, В. А. Вергунов та ін.]. – 692 с. – (Вибрані наукові праці академіка В. І. Вернадського).
Шифр зберігання книги: 001 В35 - Вибрані наукові праці академіка В. І. Вернадського / В. І. Вернадський ; НАН України, Коміс. з наук. спадщини акад. В. І. Вернадського, Нац. б-ка України ім. В. І. Вернадського, Ін-т історії України ; [авт. вступ. ст.: Б. Є. Патон та ін.]. – Київ : Фенікс, 2012. – Т. 8 : Праці з історії, філософії та організації науки / [голова редкол. Б. А. Маліцький ; уклад. А. С. Литвинко та ін.]. – 658 с. – (Вибрані наукові праці академіка В. І. Вернадського).
Шифр зберігання книги: 001 В35 - Вибрані наукові праці академіка В. І. Вернадського / В. І. Вернадський ; ред. рада: Б. Є. Патон (голова) [та ін.] ; НАН України, Коміс. з наук. спадщини акад. В. І. Вернадського, Ін-т геохімії навколиш. середовища. – Київ, 2012. – Т. 7, кн. 1 : Праці з геохімії та радіогеології / [голова редкол. Е. В. Соботович]. – 823 с. – (Вибрані наукові праці академіка В. І. Вернадського).
Шифр зберігання книги: 55 В35 - Вибрані наукові праці академіка В. І. Вернадського / В. І. Вернадський ; НАН України, Коміс. з наук. спадщини акад. В. І. Вернадського, Нац. б-ка України ім. В. І. Вернадського, Ін-т історії України ; [авт. вступ. ст.: Б. Є. Патон та ін.]. – Київ, 2011. – Т. 9 : Володимир Іванович Вернадський. Щоденники, (1917–1921) / [голова редкол. О. С. Онищенко ; уклад. С. М. Кіржаєв та ін.]. – IV, 271, 327, [15] с. – (Вибрані наукові праці академіка В. І. Вернадського).
Шифр зберігання книги: 5 В35 - Вибрані наукові праці академіка В. І. Вернадського / В. І. Вернадський ; НАН України, Коміс. з наук. спадщини акад. В. І. Вернадського, Нац. б-ка України ім. В. І. Вернадського, Ін-т історії України ; [авт. вступ. ст.: Б. Є. Патон та ін.]. – Київ, 2012. – Т. 10 : Бібліографія праць В. І. Вернадського. Література про життя та діяльність / [голова редкол.: О. С. Онищенко ; авт.-уклад. О. С. Онищенко, Л. В. Беляєва, С. А. Дзюбич та ін.]. – 604 с. – (Вибрані наукові праці академіка В. І. Вернадського).
Шифр зберігання книги: 5 В35 - Биосфера и ноосфера / В. И. Вернадский. – Москва : Рольф, 2002. – 576 с. – (Библиотека истории и культуры).
Шифр зберігання книги: 57 В35 - Дневники. 1935–1941 : в 2 кн. / В. И. Вернадский ; отв. ред. В. П. Волков ; РАН, Комиссия по разработке научного наследия академика В. И. Вернадского, Институт геохимии и аналитической химии им. В. И. Вернадского, Архив РАН. – Москва : Наука, 2008. – Кн. 1. – 444 с. – (Библиотека трудов академика В. И. Вернадского).
Шифр зберігання книги в НБУВ: В350609/Кн. 1 - Дневники. 1935–1941 : в 2 кн. / В. И. Вернадский ; отв. ред. В. П. Волков ; РАН, Комиссия по разработке научного наследия академика В. И. Вернадского, Институт геохимии и аналитической химии им. В. И. Вернадского, Архив РАН. – Москва : Наука, 2008. – Кн. 2. – 295 с. – (Библиотека трудов академика В. И. Вернадского).
Шифр зберігання книги в НБУВ: В350609/Кн. 2 - Живое вещество / В. И. Вернадский ; АН СССР, Архив АН СССР. – Москва : Наука, 1978. – [4], 357, [1] с. – Режим доступа: http://e-heritage.ru/ras/view/publication/general.html?id=47734595. – Дата обращения: 09.02.2017.
Шифр зберігання книги в НБУВ: ВА 319540 - Из «Дневников» 1918–1919 годов / В. И. Вернадский // Alma mater. Університет Св. Володимира напередодні та в добу Української революції 1917–1920 / Київський нац. ун-т ім. Тараса Шевченка, Наук. б-ка ім. М. Максимовича [та ін.] ; [упоряд.: В. А. Короткий, В. І. Ульяновський]. – Київ : Прайм, 2001. – Кн. 2. – С. 415–424. – (Київський університет у документах, матеріалах та спогадах сучасників : засн. у 1994 р.).
Шифр зберігання книги: 37 А51 - Научная мысль как планетное явление / В. И. Вернадский ; отв. ред. А. Л. Яншин. – Москва : Наука, 1991. – 270 с.
Шифр зберігання книги: 001 В35 - Труды по философии естествознания : сб. науч. трудов / В. И. Вернадский ; ред. К. В. Симаков и др. – Москва : Наука, 2000. – 504 с. – (Библиотека трудов академика В. И. Вернадского).
Шифр зберігання книги: 5 В35 - Химическое строение биосферы Земли и ее окружения / В. И. Вернадский ; АН СССР, Ин-т геохимии и аналит. химии им. В. И. Вернадского. – Москва : Наука, 1965. – 374 с. – Режим доступа: http://e-heritage.ru/ras/view/publication/general.html?id=46876289. – Дата обращения: 09.02.2017.
Шифр зберігання книги в НБУВ: ВО 954869
- Енциклопедія українознавства : репринт. відтворення вид. 1955–1984 рр. / голов. ред. Володимир Кубійович. – Київ : Глобус, 1993 – Т. 1. – С. 231–232.
Шифр зберігання книги: 03 Е68 - Економічна енциклопедія : у 3 т. / ред. рада: Б. Д. Гаврилишин [та ін.]. – Київ : Академія ; Тернопіль : Акад. народного госп-ва, 2000. – Т. 1. – С. 179–180.
Шифр зберігання книги: 33 Е40 - Енциклопедія історії України / НАН України, Ін-т історії України ; редкол.: В. А. Смолій (голова) та ін. – Київ : Наук. думка, 2005. – Т. 1. – С. 484–485. – Режим доступу: http://resource.history.org.ua/cgi-bin/eiu/history.exe?C21COM=F&I21DBN=EIU&P21DBN=EIU. – Дата звернення: 09.02.2017.
Шифр зберігання книги: 9(С2) Е68 - Енциклопедія Сучасної України / НАН України, Наук. т-во ім. Шевченка, Ін-т енциклопед. дослідж. – Київ : Поліграфкнига, 2005. – Т. 4. – С. 271.
Шифр зберігання книги: 03 Е64 - Большой энциклопедический словарь: философия, социология, религия, эзотеризм, политэкономия / сост. С. Ю. Солодовников. – Минск : Минская фабрика цветной печати, 2002. – С. 118–119.
Шифр зберігання книги: 03 Б79 - Абалкин Л. И. Размышления о родословной В. И. Вернадского / Л. И. Абалкин // Вопросы экономики. – 2005. – № 10. – С. 144–148. – Посвящ. 125-летию со дня рождения В. И. Вернадского.
Місце зберігання журналу: Бібліотека КНЕУ - Адамеску А. Организация комплексных региональных исследований в России (к 150-летию В. И. Вернадского) / А. Адамеску // Экономист. – 2012. – № 9. – С. 61–76.
Місце зберігання журналу: Бібліотека КНЕУ - Аксенов Г. Вернадский / Геннадий Аксенов. – Изд. 2-е, испр. и доп. – Москва : Молодая гвардия, 2010. – 565 с. – (Жизнь замечательных людей : ЖЗЛ : сер. Биогр. : осн. В 1890 г. Ф. Павленковым и продолж. В 1933 г. М. Горьким ; вып. 1408 (1208)).
Шифр зберігання книги в НБУВ: В301469/1408 (1208) - Апанович О. М. За плугом Господь іде. Агрокультура українського селянства й козацтва в контексті ідей Сергія Подолинського та Володимира Вернадського / Олена Апанович. – [Севастополь] : Дзвін Севастополя, 1999. – 26 с. – (Бібліотека часопису «Дзвін Севастополя»).
Шифр зберігання книги: 33(09) А76 (Колекція професора Л. Я. Корнійчук) - Баландин Р. К. Вернадский: жизнь, мысль, бессмертие : К 125-летию со дня рождения / Р. К. Баландин. – 2-е изд., доп. – Москва : Знание, 1988. – 205 с.
Шифр зберігання книги: 5 Б20 - Брюховецький В. С. Еволюція української ідеї в системі поглядів В. І. Вернадського / В. С. Брюховецький // Наукові записки : зб стат. / Нац. ун-т "Києво-Могилянська академія" ; [відп. ред. В. С. Брюховецький]. – Київ : КМ Academia, 1999. – Т. 9 : спец. випуск : у 2 ч. : Ч. 1 / [упоряд. М. Т. Брик, Н. Г. Антонюк]. – С. 4–10.
Шифр зберігання книги: 37 Н34 - Бюллетень комиссии по разработке научного наследия акад. В. И. Вернадского. Вып. 1 / АН СССР, Ленингр. отд-ние, Ин-т истории естествознания и техники ; ред. группа Э. И. Колчинский и др. ; отв. ред. А. И. Мелуа. – Ленинград : Наука, Ленингр. отд-ние, 1987. – 70 c.
Шифр зберігання книги: 5 Б98 - В. И. Вернадский : фотоальбом / сост. В. С. Неаполитанская. – Москва : Планета, 1988. – 240 с. – (Человек. События. Время).
Шифр зберігання книги в НБУВ: ВС26117 - В. И. Вернадский и проблемы организационно-экономических исследований : сб. ст. / АН СССР, Ин-т экономики ; науч. ред. В. Л. Квинт. – Москва, 1989. – 177 с.
Шифр зберігання книги в НБУВ: ВА 528829 - Вергунов В. А. Розвиток аграрної дослідної справи в Україні у творчій спадщині академіка В. І. Вернадського / В. А. Вергунов // Вибрані наукові праці академіка В. І. Вернадського / В. І. Вернадський ; ред. рада: Б. Є. Патон (голова) [та ін.] ; НАН України, Коміс. з наук. спадщини акад. В. І. Вернадського, Ін-т геохімії навколиш. середовища. – Київ, 2012. – Т. 7, кн. 2. – С. 640–665.
Шифр зберігання книги: 55 В35 - Видатні постаті в історії України XX ст. : короткі біографічні нариси / В. І. Гусєв, О. В. Даниленко, Л. В. Іваницька [та ін.] ; [ред.: Л. О. Біда, Л. Г. Мірошниченко]. – Київ : Вища шк., 2011. – С. 59–62.
Шифр зберігання книги: 9(С2) В42 - Внесок академіка В. І. Вернадського в дослідження проблем розвитку і розміщення продуктивних сил : матеріали наук.-практ. конф., 12–13 берез. 2003 р., м. Київ / НАН України, Рада по вивченню продукт. сил України [та ін.] ; під ред. С. І. Дорогунцова. – Київ, 2003. – Ч. 1. – 303 с. ; Ч. 2. – 331 с.
Шифр зберігання книги в НБУВ: В 347957/Ч. 1–2 - Воробйова Л. В. В. І. Вернадський і українська школа фізичної економії / Л. В. Воробйова // Регіональні перспективи. – 2002. – № 2. – С. 85–86.
Шифр зберігання журналу в Науковій бібліотеці ім. М. Максимовича: 05 Регі - Гальчинський А. Принципи ноогенези в контексті вчення В. Вернадського / А. Гальчинський // Економіка України. – 2010. – № 5. – С. 16–29.
Місце зберігання журналу: Бібліотека КНЕУ - Гринів Л. С. Розвиток ідей В. І. Вернадського в новітній економічній науці / Л. С. Гринів // Вісник Національної академії наук України. – 2013. – № 7. – С. 44–52.
Місце зберігання журналу: Бібліотека КНЕУ - Гринів Л. С. Фізична економія: нові моделі сталого розвитку : [наук. монографія] / Лідія Гринів ; М-во освіти і науки України, Львів. нац. ун-т ім. Івана Франка. – Львів : Ліга-Прес, 2016. – Розд. 2.4 : Українська школа фізичної економії та її розвиток у дослідженнях С. Подолинського, В. Вернадського та М. Руденка. – C. 97–113.
Шифр зберігання книги: 33 Г85 - Гумилевский Л. И. Вернадский / Л. И. Гумилевский. – 2-е изд. – Москва : Мол. гвардия, 1967. – 256 с. – (Жизнь замечательных людей : ЖЗЛ : сер. биогр. : осн. в 1890 г. Ф. Павленковым и продолж. в 1933 г. М. Горьким ; вып. 2 (325)).
Шифр зберігання книги: 55 Г94 - Даниленко В. Володимир Вернадський: віхи життя і творчості / Віктор Даниленко ; НАН України, Ін-т історії України НАН України. – Київ ; Вінниця : Нілан, 2014. – 297, [20] с.
Шифр зберігання книги в НБУВ: Онищенко О.С. ВА1835 - Ємець Т. Вплив М. Костомарова на формування поглядів В. Вернадського: українознавчий вимір / Т. Ємець // Вісник Київського національного університету імені Тараса Шевченка / [відп. ред. М. І. Обушний]. – Київ : ВПЦ "Київський ун-т", 2008. – Вип. 12. – С. 15–18.
Шифр зберігання книги: 902 В53 - Ємець Т. М. Постать Володимира Вернадського в роботах українських дослідників [Електронний ресурс] / Т. М. Ємець // Українська біограф істика : зб. наук. пр. – Електрон. текст. дані. – Київ, 2010. – Вип. 6 – С. 243–251. – Режим доступу: http://dspace.nbuv.gov.ua/xmlui/handle/123456789/27708. – Дата звернення: 09.02.2017.
- Казначеев В. П. Учение В. И. Вернадского о биосфере и ноосфере / В. П. Казначеев ; отв. ред. В. К. Шумный ; АН СССР, Сиб. отд-ние, Ин-т цитологии и генетики. – Новосибирск : Наука, 1989. – 248 с.
Шифр зберігання книги: 57 К14 - Ковальов В. Розвиток концепції соціально-трудових відносин у світлі вчення академіка В. І. Вернадського / В. Ковальов // Україна: аспекти праці. – 2015. – № 5. – С. 12–19.
Місце зберігання журналу: Бібліотека КНЕУ - Корнійчук Л. Я. Історія економічної думки України : навч. посіб. / Л. Я. Корнійчук ; М-во освіти і науки України, Київ. нац. екон. ун-т. – Київ : КНЕУ, 2004. – С. 258–262. – (До 100-річчя Київського національного економічного університету). – Див. повний текст в Електронній бібліотеці: http://lib.kneu.edu.ua/ua/e_resours_bibl/elek_bibl_litr/
Шифр зберігання книги: 33(09) К67 - Корнійчук Л. Фізична економія. Українська школа / Л. Корнійчук, В. Шевчук, Л. Воробйова // Економіка України. – 2006. – № 9. – С. 55–63.
Місце зберігання журналу: Бібліотека КНЕУ - Корсак К. Ноотехнології як засіб побудови ноосфери В. Вернадського / К. Корсак // Вища школа. – 2011. – № 3. – С. 27–35.
Місце зберігання журналу: Бібліотека КНЕУ - Крисаченко В. Світоглядна парадигма XX століття: український внесок : [наукова діяльність академіка Володимира Вернадського] / В. Крисаченко // Освіта і управління. – 2010. – Т. 13, № 4. – С. 98–114.
Місце зберігання журналу: Бібліотека КНЕУ - Куліш Є. Проблеми наукознавства у творчому доробку В. І. Вернадського / Є. Куліш // Вісник Національної академії наук України. – 2009. – № 3. – С. 65–69. – Рецензія.
Місце зберігання журналу: Бібліотека КНЕУ - Ларуш Л. Х. Принцип разума / Линдон Х. Ларуш // Фізична економія: методологія дослідження та глобальна місія України : зб. матеріалів Міжнар. наук. конф., 8–10 квітня 2009 р. / М-во освіти і науки України, ДВНЗ «Київ. нац. екон. ун-т ім. Вадима Гетьмана», громадська орг. «Наук. т-во ім. Сергія Подолинського». – Київ : КНЕУ, 2009. – С. 68–90.
Шифр зберігання книги: 33(09) Ф50 - Леонова Л. С. «Я не могу уйти в одну науку…» : Общественно-политические взгляды В. И. Вернадского / Л. С. Леонова. – Санкт-Петербург : Алетейя, 2000. – 400 с.
Шифр зберігання книги: 5 Л47 - Личков Б. Л. Владимир Иванович Вернадский, 1863–1945 / Б. Л. Личков ; под ред. Н. Д. Зелинского. – Москва : Изд-во Моск. о-ва испытателей природы, 1948. – 104 с.
Шифр зберігання книги в НБУВ: В252881/8 - Лукаш В. Я. Вернадський В. І. – перший президент академії наук України / В. Я. Лукаш // Юридична біографістика: історія, сучасність та перспективи : Матеріали VIII Міжнародної конференції істориків права 15–18 вересня 2002 р., м. Феодосія / ред. О. В. Тимощук. – Сімферополь : Всеукраїнський інформаційно-культурний центр, 2003. – С. 138–143.
Шифр зберігання книги: 34(09) Ю70 - Марцинішин Ю. Д. Спадкоємність наукових поглядів С. А. Подолинського у роботах В. І. Вернадського [Електронний ресурс] / Ю. Д. Марцинішин // Духовність особистості. – 2013. – Вип. 2. – С. 125–135. – Електрон. текст. дані. – Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/domtp_2013_2_16. – Дата звернення: 09.02.2017.
- Микулинский С. Р. Очерки развития историко-научной мысли / С. Р. Микулинский ; отв. ред. А. Л. Яншин. – Москва : Наука, 1988. – С. 174–262. – (Наука. Мировоззрение. Жизнь).
Шифр зберігання книги: 001 М59 - Мочалов И. И. Владимир Иванович Вернадский (1863–1945) / И. И. Мочалов. – Москва : Наука, 1982. – 488 с. – (Научно-биографическая литература).
Шифр зберігання книги: 5 М86 - Народжені Україною : меморіальний альманах : у 2 т. – Київ : Євроімідж, 2002. – Т. 1. – С. 316–317. – (Золоті імена України). – Текст укр., рос., англ. мовами.
Шифр зберігання книги: 9(С2) Н30 - Онищенко О. С. В. І. Вернадський і Україна / О. С. Онищенко, В. А. Смолій, Л. А. Дубровіна // Вісник Національної академії наук України. – 2013. – № 3. – С. 38–66.
Місце зберігання журналу: Бібліотека КНЕУ - Пономарев А. И. Концепция ноосферы В. И. Вернадского и проблемы экономической теории / А. И. Пономарев // Истоки / [л. ред. В. А. Жамин]. – Москва : Экономика, 1989. – Вып. 1. – С. 220–234.
Шифр зберігання книги: 33(09) И89 - Провідники духовності в Україні / за ред. І. Ф. Кураса. – Київ : Вища шк., 2003. – С. 375–376.
Шифр зберігання книги: 9(С2) П78 - Прометей : ист.-биогр. альманах серии «Жизнь замечательных людей». – Москва : Мол. гвардия, 1988. – Т. 15 : 125-летию со дня рождения В. И. Вернадского посвящается. – 352 с.
Шифр зберігання книги: 001 П81 - Ситник К. Перший президент Української академії наук (З нагоди 145-річчя від дня народження академіка В.І. Вернадського) / К. Ситник // Вісник Національної академії наук України. – 2008. – № 3. – С. 44–54.
Місце зберігання журналу: Бібліотека КНЕУ - Ситник К. Творець і перший президент Української Академії наук Володимир Вернадський / К. Ситник // Світогляд. – 2008. – № 3. – С. 10–17.
Місце зберігання журналу: Бібліотека КНЕУ - Сокуренко П. І. Вчення В. І. Вернадського про ноофсеру в контексті інноваційного розвитку світової економіки [Електронний ресурс] / П. І. Сокуренко, І. М. Авраменко, О. М. Третяк // Вісник Хмельницького національного університету. Екон. Науки. – 2011. – Т. 3, № 3. – С. 266–271. – Електрон. текст. дані. – Режим доступу: http://www.nbuv.gov.ua/old_jrn/Soc_Gum/Vchnu_ekon/2011_3_3/266-271.pdf. – Дата звернення: 09.02.2017.
- Сытник К. М. В. И. Вернадский: жизнь и деятельность на Украине / К. М. Сытник, Е. М. Апанович, С. М. Стойко. – 2-е изд., испр. и доп. – Киев : Наук. думка, 1988. – 366 с.
Шифр зберігання книги: 5 С95 - Ткаченко А. Ф. Российские деятели украинского происхождения. История отношений Украины и России в лицах за 337 лет (1654–1991) : энциклопедический справочник / А. Ф. Ткаченко. – Київ : Арістей, 2005. – С. 408–409.
Шифр зберігання книги: 9(С2) Т48 - Учение В. И. Вернадского о ноосфере : научно-аналитический обзор / АН СССР, Ин-т науч. информации по общественным наукам ; отв. ред. И. И. Мочалов. – Москва, 1989. – 56 c.
Шифр зберігання книги: 57 У91 - Фізична економія у вимірах теорії і практики господарювання : колект. моногр. / [Жук В. М. та ін.] ; за ред. Ю. О. Лупенка [та ін.] ; Нац. акад. аграр. наук України [та ін.]. – Київ : ННЦ "Ін-т аграр. економіки", 2013. – С. 64–86, 410–423.
Шифр зберігання книги в НБУВ: ВА771714 - Хоменко М. М. Ідеї В. І. Вернадського і розвиток синергетичної економіки / М. М. Хоменко // Регіональні перспективи. – 2002. – № 2. – С. 22–23.
Шифр зберігання журналу в Науковій бібліотеці ім. М. Максимовича: 05 Регі - Чернова Н. Ф. Роль В. І. Вернадського в становленні та розвитку структури аграрної науки в Україні / Н. Ф. Чернова // Історія науки і техніки. – 2015. – Вип. 7. – С. 202–211. – Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/ictnt_2015_7_25. – Дата звернення: 09.02.2017.
Шифр зберігання журналу в НБУВ: Ж74226 - Шульський М. Г. Володимир Вернадський: віхи життя і діяльності / М. Г. Шульський // Науковий вісник Львівського національного університету ветеринарної медицини та біотехнологій ім. Ґжицького. – 2013. – Т. 15, № 3 (57). – С. 467–476. – Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/nvlnu_2013_15_3%284%29__79. – Дата звернення: 09.02.2017.
Шифр зберігання журналу в НБУВ: Ж70535 - Яницкий О. Н. Этос В. И. Вернадского и проблемы современности / О. Н. Яницкий // Общественные науки и современность. – 2007. – № 6. – С. 125–139.
Місце зберігання журналу: Бібліотека КНЕУ
<gallery widths=200px heights=220px perrow=3>
Файл:VernadskiyV2.jpg|Режим доступу: https://uk.wikipedia.org/wiki/Вернадський_Володимир_Іванович. – Дата звернення: 09.02.2017. Файл:VernadskiyV3.jpg|Режим доступу: https://ru.wikipedia.org/wiki/Вернадский,_Владимир_Иванович. – Дата звернення: 09.02.2017. Файл:VernadskiyV4.jpg|Режим доступу: https://ru.wikipedia.org/wiki/Вернадский,_Владимир_Иванович. – Дата звернення: 09.02.2017. Файл:VernadskiyV5.jpg|Режим доступу: https://ru.wikipedia.org/wiki/Вернадский,_Владимир_Иванович. – Дата звернення: 09.02.2017. Файл:VernadskiyV6.jpg|Режим доступу: https://ru.wikipedia.org/wiki/Вернадский,_Владимир_Иванович. – Дата звернення: 09.02.2017. Файл:VernadskiyV7.jpg|Режим доступу: https://ru.wikipedia.org/wiki/Вернадский,_Владимир_Иванович. – Дата звернення: 09.02.2017. Файл:VernadskiyV8.jpg|Режим доступу: https://ru.wikipedia.org/wiki/Вернадский,_Владимир_Иванович. – Дата звернення: 09.02.2017. Файл:VernadskiyV9.jpg|Режим доступу: https://upload.wikimedia.org/. – Дата звернення: 09.02.2017. Файл:VernadskiyV10.jpg|Режим доступу: https://ru.wikipedia.org/wiki/Вернадский,_Владимир_Иванович. – Дата звернення: 09.02.2017. Файл:VernadskiyV11.png|Режим доступу: https://uk.wikipedia.org/wiki/Вернадський_Володимир_Іванович. – Дата звернення: 09.02.2017. Файл:Vernadskiy12.png|Режим доступу: https://uk.wikipedia.org/wiki/Вернадський_Володимир_Іванович. – Дата звернення: 09.02.2017. Файл:Vernadskiy13.jpg|Режим доступу: https://uk.wikipedia.org/wiki/Золота_медаль_імені_В._І._Вернадського_Національної_академії_наук_України. – Дата звернення: 09.02.2017. Файл:Vernadskiy14.jpg|Режим доступу: https://ru.wikipedia.org/wiki/Вернадит. – Дата звернення: 09.02.2017.