Драгоманов Михайло Петрович
Михайло Петрович Драгоманов
(псевдоніми – Кирило Василенко, Волинець, М. Галицький,
М. Гордієнко, П. Кузьмичевський, П. Петрик, М. Толмачов,
Українець, Чудак та ін.) –
(30 вересня (18 вересня) 1841 – 2 липня (20 червня) 1895) –
видатний український вчений: історик, публіцист, фольклорист,
соціолог, економіст, філософ, громадський діяч.
(псевдоніми – Кирило Василенко, Волинець, М. Галицький,
М. Гордієнко, П. Кузьмичевський, П. Петрик, М. Толмачов,
Українець, Чудак та ін.) –
(30 вересня (18 вересня) 1841 – 2 липня (20 червня) 1895) –
видатний український вчений: історик, публіцист, фольклорист,
соціолог, економіст, філософ, громадський діяч.
Народився М. П. Драгоманов у м. Гадячі Полтавської губернії у дрібномаєтній дворянській родині. 1863 р. закінчив історико-філологічний факультет Київського університету, обійнявши 1864 р. посаду приват-доцента. У 1870 році М. П. Драгоманов успішно пройшов балотування на Вченій раді університету на посаду приват-доцента, але затвердження цього рішення у міністерстві затяглося до повернення його з відрядження. Лише 20 вересня 1873 р. Рада університету поновила клопотання про затвердження його у званні доцента. Рішення Ради було затверджено попечителем 3 листопада після приватної розмови з Михайлом Петровичем (Див.: Михайло Драгоманов: автожиттєпис / уклали: І. С. Гриценко, В. А. Короткий, М. В. Томенко. – Київ : Либідь, 2009. – С. 29, 30).
1875 р. Драгоманова, як неблагонадійного, було звільнено з університету, без права будь-якої державної служби в межах Російської імперії. Він разом з родиною емігрував до Швейцарії, де видавав збірник, а згодом, з 1881 р. разом з С. Подолинським і М. Павликом – журнал «Громада». 1889 р. він став професором Софійського університету.
М. Драгоманов посідав визначне місце в громадсько-політичному та науковому житті України. Як активний учасник і один із фундаторів «Старої громади», він брав активну участь в організації «недільних шкіл». У своїх наукових працях, які друкувалися багатьма європейськими мовами, М. Драгоманов опрацьовує питання історії, літератури, філософії, релігії, фольклору, торкається й економічних питань.
У численних публіцистичних творах учений викриває антинародну суть самодержавства, характеризуючи його як перешкоду на шляху прогресивного суспільного розвитку. Він закликає до об’єднання всіх народів Росії в боротьбі проти самодержавства.
М. Драгоманов – постать велична, але суперечлива. Суперечливою є й оцінка його світогляду. Народники звинувачували його в націоналізмі за те, що він включав національне питання в програму боротьби за соціальне визволення. Ідеї федералізму Драгоманова стали підставою для прихильників незалежності України звинувачувати його у запереченні цієї ідеї. Правлячі кола, а згодом марксисти звинувачували його у сепаратизмі. Хто ж він насправді?
Формування світогляду Драгоманова відбувалось під впливом багатьох чинників – ідей Шевченка і Костомарова, праць соціалістів-утопістів, Герцена, Прудона. Проте визначальними були ідеї Т. Шевченка і кирило-мефодіївців. Драгоманов не раз називав себе спадкоємцем ідей кирило-мефодіївців, які на перший план висували ідею слов’янської федерації. Визначав Драгоманов і свою належність до соціалістичного руху, але не до народницького і не до марксистського напряму, а ближче до Прудона. Свою світоглядну позицію, громадсько-політичну програму М. Драгоманов найбільш повно виклав у «Передньому слові» до першого числа збірки «Громада». Він спирається на ідеї дрібнобуржуазного соціалізму Прудона із засадами «громадівства» (соціалізму. – Л. К.), федералізму й анархізму. М. Драгоманов так і писав, що за кінцеву мету він бере (Драгоманов М. Переднє слово до «Громади» / М. Драгоманов // Громада : українська збірка / впорядкована Михайлом Драгомановим. – Женева, 1878. – № 1. – С. 50).
Величезна заслуга Драгоманова в розвитку української національної ідеї. Національне питання було провідним у його творчості, без розв’язання якого він не мислив розвитку суспільства і яке розглядав у контексті політичних свобод.
М. Драгоманов не був економістом. Проте економічні проблеми займають значне місце в його науково-публіцистичних працях. Велику увагу приділяв Драгоманов пореформеним аграрним відносинам. Реформу 1861 р. він розглядав як позитивний акт, вельми корисний для суспільства і водночас підкреслював її антинародну спрямованість, зазначав, що реформа була проведена в інтересах поміщиків, капіталістів і самодержавства, а селяни дістали лише особисту волю без землі. Реформа, писав Драгоманов, (Драгоманов М. Звістки з України / М. Драгоманов // Громада : українська збірка / впорядкована Михайлом Драгомановим. – Женева, 1882. – № 5. – С. 68). Це призвело до погіршення становища селянства, оскільки до феодальних форм експлуатації, які багато в чому збереглися, додалися капіталістичні форми. Селяни, позбавлені землі, мусили (Драгоманов М. Звістки про Україну 1876–1877 / М. Драгоманов // Громада : українська збірка / впорядкована Михайлом Драгомановим. – Женева. – 1878. – № 2. – С. 42). Він звертає увагу на поширення лихварства, появу суборендарів і інших форм експлуатації селянства. Причину тяжкого економічного становища селян М. Драгоманов убачав у суспільно-політичних відносинах і рішуче виступав проти тих, хто такою причиною вважав пияцтво й ледарство самих селян. Пияцтво, писав він,(Драгоманов М. П. Листи до Ів. Франка і інших / М. Драгоманов ; видав [уклад., авт. передм. та приміт.] Іван Франко. – Львів : Накладом Укр.-Руської Видавн. Спілки, 1908. – [Ч. 2] : 1887–1895. – С. 348).Звертає увагу Драгоманов і на становище робітничого класу. Це питання було особливо актуальним у зв’язку з вирішенням іншого питання – про перспективи народногосподарського розвитку країни.
На відміну від народників М. Драгоманов не лише не заперечував капіталістичного розвитку країни, а й бачив, що Росія вже стала на цей шлях. Він правильно зазначав, що розвиток капіталізму сприяє розвитку продуктивних сил, прискорює технічний прогрес. Бачив він і негативні сторони капіталізму, такі як кризи, безробіття, що вже почали виявлятися в Росії. Драгоманов писав:(Драгоманов М. Добавка від впорядника / М. Драгоманов // Громада : українська збірка. – Женева, 1879. – № 4. – С. 34). Для критичного аналізу капіталістичного виробництва М. Драгоманов намагається використати політичну економію. Він пише про тривалий робочий день, низьку заробітну плату, жахливі побутові умови. Драгоманов вважав, щоПриділяючи велику увагу тяжкому становищу робітників за умов капіталізму, М. Драгоманов пропонує заходи до його поліпшення. Необхідно, писав він, домагатися підвищення заробітної плати, поліпшення умов праці, скорочення робочого дня тощо. Але передусім – це «освіта та спільність між бідними людьми, між робітниками». Великого значення надає Драгоманов економічним знанням. Високо оцінюючи фундаментальні праці з політичної економії західних економістів, він підкреслював необхідність їх перекладу, що сприяло б розвитку в країні економічної думки.
Саме відсутність економічної літератури, зазначав він, негативно позначається на інтелектуальному розвиткові молоді. Проте першочерговим завданням він вважав не переклад Мілля, Маркса, Лассаля, а створення популярного курсу політичної економії, зрозумілого для трудящих мас.
М. Драгоманов не обмежувався паліативними заходами. Радикальні зміни в становищі робітників і селян він пов’язував зі зміною суспільного ладу. Найпершу умову радикальної зміни становища робітників і селян він бачив у знищенні приватної власності.
Майбутнє суспільство М. Драгоманов пов’язував із соціалізмом (громадівством), як більш досконалим, ніж капіталізм, ладом. Під соціалізмом він розумів такий спосіб виробництва, за якого фабрики, заводи і продукти праці належатимуть робітничим громадам, а земля й результати сільськогосподарського виробництва – сільським громадам. Перехід до нового ладу він мислив як еволюційний, не заперечуючи, проте, і можливості революційних виступів, (Громада. – 1878. – № 2. – С. 256).
М. Драгоманов критикував теорію російських народників про самобутній соціалізм. Він писав, що(Громада. – 1879. – № 4. – С. 218). М. Драгоманов звертав увагу на розвиток робітничого руху в Росії, де вже(Драгоманов М. П. Вниманию социалистов-эмигрантов из России / М. П. Драгоманов // Собрание политических сочинений М. П. Драгоманова = Oeuvres politique / Изд. редакции "Освобождения" ; [предисл. Б. К[истяковского]. – Paris : Societe nouvelle de librairie et edition, 1906. – Т. 2. – С. 318). Не сприймав Драгоманов і марксистського соціалізму. Він був добре обізнаний з працями К. Маркса і Ф. Енгельса і, очевидно, усвідомив ідею про неминучість соціалізму. Вчений заперечував марксистську теорію класової боротьби, теорію соціалістичної революції, диктатури пролетаріату. Соціалізм для нього був справою далекого майбутнього. Перехід до нього він пов’язував з утворенням асоціацій, спілок, різних виробничих товариств, самоврядних громад працюючих людей. Він – прихильник встановленняПершочергове завдання соціалістів (а себе Драгоманов називав соціалістом, громадівцем) він вбачав у завоюванні політичних свобод і вже на цьому ґрунті – здійснення соціально-економічних реформ. Оцінюючи світогляд Драгоманова, слід відзначити, що, незважаючи на певний утопізм, у розумінні питань суспільного розвитку він був більшим реалістом, ніж його критики.
М. Драгоманов, як уже зауважувалося, не був економістом. А його науково-публіцистичні праці відомі усьому культурному світові. Наукова й громадська діяльність Драгоманова відіграла неперевершену роль у визвольній боротьбі українського народу, у формуванні його національної свідомості.
Відомі вчені та авторитетні джерела про Михайла Петровича Драгоманова
Іван Якович Франко (1856–1916) – український письменник, учений, громадсько-політичний діяч
«Він [М. П. Драгоманов] звертав увагу на насущні потреби народу, на застій у політичнім житті, на неуцтво й поверховість світочів і проводирів Галицької Русі; як із найтяжчим ворогом, воював із привичним у нас крутійством, породженим бюрократичною школою, і не переставав допікати людям доти, доки не доконався в їх душі до живого й болючого. Його статті й листи – то були для значного числа галичан мов удари батога; вони пекли й боліли, але завсіди змушували до думання, до входження в глиб справи, до обрахунку з власним сумлінням».Франко І. З останніх десятиліть ХІХ віку / І. Франко // Зібрання творів : у 50 т. / І. Я. Франко ; [редкол.: Є. П. Кирилюк (голова) та ін.] ; АН УРСР. Ін-т літ. ім. Т. Г. Шевченка. – Київ : Наук. думка, 1983. – Т. 41. – С. 485.
Сергій Олександрович Єфремов (1876–1939) – український громадсько-політичний і державний діяч, літературознавець, академік
«Михайло Драгоманов був характерним продуктом нових часів пошевченкової вже доби. Визначний учений, ніколи він не міг замкнутися в рамці суто наукової роботи й коли йому дорікали, що він за біжучими справами нехтує своєю спеціальністю, історією, то він відповідав, що йому більше до душі творити історію, – і він справді творив її, творив не кабінетним робом, а як діяльний учасник і борець за ті форми життя, які вважав за єдино розумні й справедливі. Людина глибокого творчого розуму, Драгоманов із добутків українського руху та з основ сучасної науки зумів скласти широкий і цільний світогляд і прикласти його до рідного ґрунту, на ньому шукаючи підстав для практичної діяльності… Широко освічений, з глибоким критичним апаратом та неабияким публіцистичним хистом, Драгоманов щасливо поєднав український федералізм із новішими ідеями західноєвропейського соціалізму. Тому, ставлячи перед собою щиролюдський ідеал – вільної з кожного погляду і всіма сторонами особи людської, він простував до того ідеалу українським шляхом і найбільше працював для свого рідного краю. Шлях до незалежності й волі особи людської йшов для Драгоманова через політичну волю, а ця остання в його світогляді невідлучно зв’язувалася з волею народів…
Для України Драгоманов справді був тим «апостолом правди і науки», що його з такою тугою виглядав перед смертю Шевченко».
Єфремов С. О. Історія українського письменства : монографія / С. О. Єфремов. – Київ : Феміна, 1995. – С. 464, 465, 470.
Ернст Львович Лортікян (1926–1999) – економіст, доктор економічних наук, професор
«Большое внимание М. П. Драгоманов уделял экономическим вопросам. Одобряя в целом реформу 1861 г., он подчеркивал ее антинародную направленность, утверждал, что реформа была проведена в интересах помещиков, капиталистов и самодержавия, а крестьяне получили свободу без земли. Положение крестьянства ухудшилось, к феодальным формам эксплуатации добавились капиталистические.
Драгоманов рассматривал развитие капитализма в стране как явление прогрессивное, способствующее развитию производительных сил и техническому прогрессу. В то же время, видя такие отрицательные его последствия, как кризисы, безработицу, он считает необходимым с помощью политической экономии дать критический анализ капитализма. Он высоко оценивал фундаментальные политэкономические произведения западных ученых-экономистов, считал нужным не только их перевод и распространение в России и Украине, но в первую очередь создание популярного курса политической экономии для интеллектуального развития народа.
Будущее он связывал с таким общественным устройством, где будет отсутствовать частная собственность, а фабрики, заводы и продукты труда должны принадлежать рабочим громадам, а земля и ее продукты – сельским громадам».
Лортикян Э. Л. История экономики и экономической мысли Украины. Эволюция рыночной экономики : учеб. пособие / Э. Л. Лортикян. – Харьков : Консум, 2004. – С. 39–40
Степан Миколайович Злупко (1931–2006) – український економіст, доктор економічних наук, професор
«У своїх лекціях «Стан і завдання науки стародавньої історії» М. Драгоманов наголошував на двох вимогах: по-перше, щоб наука про минулу діяльність людини давала такі ж точні узагальнення, які дають інші науки, зокрема, математичні, фізико-хімічні та біологічні; по-друге, щоб суспільні науки робили висновки, що мають таке ж практичне значення, як висновки інших наук. Ці високі вимоги до суспільних наук характеризують ставлення М. Драгоманова до ролі наукових знань, зокрема економічних, у суспільній практиці. Але, незважаючи на те, що наука мала в особі М. Драгоманова великого прихильника, його творча спадщина ще й досі належно не оцінена дослідниками. Це можна сказати і про економічні погляди політичного діяча і науковця. А його економічна програма була важливою складовою цілісної концепції науковця, спрямованої на докорінну перебудову тогочасного українського суспільства, що знемагало у складі Російської та Австрійської імперій…
А загалом у економічній програмі М. Драгоманова є багато актуального. Це забезпечується її європейськістю, глибоким демократизмом, зорієнтованістю на людину та її потреби, у ній широко масштабно з наукових позицій відображено національний економічний інтерес. Саме за поступовість високо цінив Драгоманова І. Франко, інші українські науковці».
Злупко С. Персоналії і теорії української економічної думки / Степан Злупко. – Львів : Євросвіт, 2002. – С. 136, 140.
Лариса Павлівна Горкіна (1941–2013) – український науковець, доктор економічних наук, професор, лауреат премії імені М. І. Туган-Барановського
«Відомий літератор, філолог, історик, філософ, твори і діяльність якого набули широкого міжнародного звучання, М. Драгоманов був добре обізнаний з вітчизняною та іноземною економічною літературою, високо цінував, зокрема, твори Ф. Лассаля, Дж.-С. Мілля, К. Маркса, однак мав власні погляди на сучасні економічні явища та перспективи суспільно-економічного розвитку… вчений багато в чому поділяв ідеї революційного народництва, активно підтримував народницький рух у його боротьбі проти самодержавства та поміщицького гноблення селянства. Проте він ясно розумів неминучість дальшого розвитку капіталізму в Росії та в Україні, вже в 70-ті роки звертав увагу на зростання робітничого класу і його свідомості, глибоко аналізував процеси диференціації селянства, загострення соціальних суперечностей, але недвозначно віддавав перевагу реформаторським засобам їх розв’язання».Горкіна Л. П. Нариси з історії політичної економії в Україні : Остання третина ХІХ – перша третина ХХ ст. / Л. П. Горкіна. – Київ : Наук. думка, 1994. – С. 130.
Джон-Пол Хімка (нар. 1949 р.) – канадський історик та перекладач українського походження, професор історії Східної Європи в Альбертському університеті
«Найвидатнішим українофілом Російської імперії початку та середини 70-х років ХІХ століття був Михайло Петрович Драгоманов. Його статті, присвячені українським і слов’янським справам, регулярно з’являлись у найпрестижніших російських газетах того часу – «Вестнике Европы» і «Санкт-Петербургских ведомостях»….
Драгоманов разом з групою молодих українофілів наполягав на тому, що українофільство повинно вийти за межі літератури і зацікавитися політичними і соціальними проблемами…
Для Драгоманова соціалізм був недосяжним без докорінних змін. Селянству треба було надати освіту, щоб воно могло брати участь в інтелектуальному житті європейської цивілізації, щоб це було не результатом соціалістичної революції, а передумовою запровадження соціалізму. Селянство потребувало розвитку автономних добровільних спілок з культурними та економічними цілями – і, знову ж таки, щоб це було не результатом, а передумовою соціалізму».
Химка Д.-П. Зародження польської соціал-демократії та українського радикалізму в Галичині (1860–1890) / Джон-Пол Химка ; пер. з англ. Сергія Левченка. – Київ : Основні цінності, 2002. – С. 66–67. – (Спадщина ; кн. 16).
- Собрание политических сочинений : в 2 т. / М. П. Драгоманов. – Париж : Освобождение, 1905–1906. – Т. 1–2.
Шифр зберігання книги в НБУ ім. Ярослава Мудрого: А581132-1, А581132-2 - Политические сочинения / М. П. Драгоманов ; под ред. И. М. Гревса и Б. А. Кистяковского. – Москва : Тип. Т-ва И. Д. Сытина, 1908. – Т. 1 : Центр и окраины. – 1908. – LXXXII, 486, VII с.
Шифр зберігання книги в Науковій бібліотеці ім. М. Максимовича: 9у1 Драг - Вибрані праці : у 3 т., 4 кн. / М. П. Драгоманов ; голова редкол. В. П. Андрущенко. – Київ : Знання України, 2006. – Т. 1, кн. 1 : Історія. Педагогіка. Публіцистика. – 344 с. – Режим доступу: http://irbis-nbuv.gov.ua/ulib/item/UKR0002350. – Дата звернення: 22.08.2022.
Шифр зберігання книги в НБУВ: В350054/Т. 1, кн. 1 - Вибрані праці : у 3 т., 4 кн. / М. П. Драгоманов ; голова редкол. В. П. Андрущенко. – Київ : Знання України, 2007. – Т. 1, кн. 2 : Історія. Публіцистика. Політологія. – 272 с. Режим доступу: http://irbis-nbuv.gov.ua/ulib/item/UKR0002356. – Дата звернення: 22.08.2022.
Шифр зберігання книги в НБУВ: В350054/Т. 1, кн. 2 - Вибрані твори [Електронний ресурс] / М. Драгоманов ; Український Соціологічний Ін-т в Празі. – Електрон. текст. дані. – Прага ; Нью-Йорк, 1937. – Т. 1. – 417 с. – Режим доступу: http://diasporiana.org.ua/ideologiya/3166-dragomanov-m-vibrani-tvori-t-1/. – Дата звернення: 27.12.2016.
- Автобіографія / М. Дpагоманов ; [пеp. І. Лановий]. – [Київ] : [Вид-во. Т-во "Кpиниця" ; Військ. Дpук. "Геpольд"], 1917. – 59, [4] с. – Пеp. зазначений в кінці кн.
Шифр зберігання книги в Науковій бібліотеці ім. М. Максимовича: 902 Драг - Вибране : ...мій задум зложити очерк історії цивілізації на Україні / М. П. Драгоманов. – Київ : Либідь, 1991. – 688 с. – (Пам’ятки історичної думки України).
Шифр зберігання книги: 94(477) Д72 - Із наукової спадщини / Михайло Драгоманов ; [редкол.: В. П. Андрущенко (голова) та ін.]. – Київ : Знання України, 2010. – Кн. 1 : Політологія. Культурологія / [упоряд. та прим. В. Ф. Погребенник]. – 595 с.
Шифр зберігання книги в НБУВ: В352846/1
Шифр зберігання книги в НБУ ім. Ярослава Мудрого: А700612-1 - Листи на Наддніпрянську Україну ; "Переднє слово" (до "Громади" 1878) : (уривки) / Михайло Драгоманов // Тисяча років української суспільно-політичної думки : у 9 т. – Київ : Дніпро, 2001. – Т. 5, кн. 2. – С. 118–254.
Шифр зберігання книги: 1Ф Т93 - Нарис української соціалістичної програми / М. Драгоманов // Хроніка–2000 : укр. культуролог. альманах / голов. ред. Ю. Буряк. – Київ : Фонд сприяння розвитку мистецтв України, 2000. – Вип. 39–40, т. 2 : Україна: філософський спадок століть. – С. 671–685.
Шифр зберігання книги: 1ФС Х94 - Опыт украинской политико-социальной программы / М. П. Драгоманов. – Женева, 1884. – 109 с.. – Режим лоступу: http://irbis-nbuv.gov.ua/ulib/item/0001055. – Дата звернення: 22.08.2022.
Шифр зберігання книги в НБУВ: А 024489 - «Переднє слово» (до «Гpомади» 1878). Програма «Громади» (1880 р.). Шевченко, українофіли й соціалізм. Чудацькі думки про українську національну справу : (уривки) // Україна. Антологія пам’яток державотворення X–XX ст. : у 10 т. / [редкол.: І. М. Дзюба та ін.]. – Київ : Вид-во Соломії Павличко "Основи", 2008. – Т. 6 : Змагання за українську ідею (від 60-х років до кінця XIX ст.). – С. 347–358.
Шифр зберігання книги: 94(477) У45 - Пропащий час : українці під Московським царством (1654-1876) [Електронний ресурс] / Михайло Драгоманов; з передм. М. Павлика. – Електрон. текст. дані. – Львів : З друк. Івана Айхельберґера і Сп., 1909. – 38 c. – Режим доступу: http://irbis-nbuv.gov.ua/ulib/item/UKR0002216. – Дата звернення: 22.08.2022.
- Энциклопедический словарь / под ред. К. К. Арсеньева, Ф. Ф. Петрушевского. – Санкт-Петербург : Брокгауз и Ефрон, 1893. – Т. 11 (полутом 21). – С. 90–91. – Режим доступа: https://ru.wikisource.org/wiki/ЭСБЕ/Драгоманов,_Михаил_Петрович. – Дата обращения: 27.12.2016.
Шифр зберігання книги: 030 Э68 - Энциклопедический словарь. – Репр. воспр. изд. Ф. А. Брокгауз – И. А. Ефрон 1890 г. – [Москва] : ТЕРРА, 1991. – Т. 21. – С. 90–91.
Шифр зберігання книги: 030 Э68 - Экономическая энциклопедия. Политическая экономия : в 4 т. / гл. ред. А. М. Румянцев. – Москва : Сов. энцикл., 1972. – Т. 1. – С. 453.
Шифр зберігання книги: 330 Э40 - Економічна енциклопедія : у 3 т. / ред. рада: Б. Д. Гаврилишин [та ін.]. – Київ : Академія ; Тернопіль : Акад. народного госп-ва, 2000. – Т. 1. – С. 368.
Шифр зберігання книги: 330 Е45 - Енциклопедія історії України : в 10 т. / Ін-т історії України НАН України ; редкол.: В. А. Смолій (голова) [та ін.]. – Київ : Наук. думка, 2004. – Т. 2. – С. 458–459. – Режим доступу: http://resource.history.org.ua/cgi-bin/eiu/history.exe?C21COM=F&I21DBN=EIU&P21DBN=EIU. – Дата звернення: 27.12.2016.
Шифр зберігання книги: 94(477) Е64 - Большая энциклопедия : в 62 т. / гл. ред. С. А. Кондратов. – Москва : ТЕРРА, 2006. – Т. 16. – С. 65–66.
Шифр зберігання книги: 030 Б79 - Енциклопедія освіти / Акад. пед. наук України ; голов. ред. В. Г. Кремень. – Київ : Юрінком Інтер, 2008. – С. 242.
Шифр зберігання книги: 37 Е68 - Безродний Є. Ф. Михайло Драгоманов / Є. Ф. Безродний, В. С. Ковальський // Світова класична думка про державу і право / Є. Ф. Безродний, В. С. Ковальський. – Київ : Юрінком Інтер, 2019. – С. 242–247.
Шифр зберігання книги в Науковій бібліотеці ім. М. Максимовича: 34 Безр - Біла С. О. Проекти суспільних та економічних реформ у працях М. П. Драгоманова / С. О. Біла // Науковий часопис НПУ імені М. П. Драгоманова. Сер. 18. Економіка і право. – Київ : НПУ, 2007. – Вип. 5. – C. 8–16.
Шифр зберігання книги в Науковій бібліотеці НПУ ім. М. П. Драгоманова: 06 Н34 - Глизь І. Михайло Драгоманов / І. Глизь // Історія України в особах: XIX століття / [авт. кол.: В. С. Шандра (керівник) та ін.]. – Київ : Україна, 2015. – С. 211–224.
Шифр зберігання книги: 94(477) І-90 - Голобородько Я. Подвижник "української ідеї" : [до 170-річчя від дня народження М. П. Драгоманова] / Я. Голобородько // Вісник Національної академії наук України. – 2011. – № 10. – С. 49–61.
Місце зберігання журналу: Бібліотека КНЕУ - Горбач Н. Я. Справжній Михайло Драгоманов / Н. Я. Горбач. – Львів : Каменяр, 2008. – 167 с.
Шифр зберігання книги в НБУВ: ВА693257 - Горкіна Л. П. Нариси з історії політичної економії в Україні : Остання третина ХІХ – перша третина ХХ ст. / Л. П. Горкіна. – Київ : Наук. думка, 1994. – С. 130–131.
Шифр зберігання книги: 330.8 Г69 - Гринів О. Українська націологія: XIX – початок XX століття : історичні нариси / Олег Гринів. – Львів : Світ, 2005. – Розд. 2.3 : Михайло Драгоманов як один із фундаторів націології. – С. 90–124.
Шифр зберігання книги: 94(477) Г85 - Грушевський М. С. З починів українського соціалістичного руху. Начерки і фрагменти / М. С. Грушевський // Твори : у 50 т. – Львів : Світ, 2009. – Т. 9. – С. 87–97, 107–120, 129, 131–198.
Шифр зберігання книги: 94(477) Г91 - Державні, політичні та громадські діячі України: політичні портрети / за заг. ред. М. І. Панова ; [наук. ред. Г. Г. Демиденко]. – Київ : Ін Юре, 2002. – Кн. 1. – С. 203–207.
Шифр зберігання книги: 94(477) Д36 - Дорошенко В. Життя і діяльність М. П. Драгоманова: короткий життєписний нарис / В. Дорошенко. – Мюнхен, 1963. – 21 с.
Шифр зберігання книги в НБУВ: 12255 укр. - Драгоманівський збірник. "Вільна спілка" та сучасний український конституціоналізм / за ред. Т. Андрусяка. – Львів : Світ, 1996. – 256 с.
Шифр зберігання книги: 340 Д72 - Єкельчик С. Українофіли. Світ українських патріотів другої половини XIX століття / Сергій Єкельчик ; [пер. з англ. Миколи Климчука, Вікторії Наріжної ; ред. Ярина Цимбал]. – Київ : КІС, 2010. – С. 163–189.
Шифр зберігання книги: 94(477) Є45 - Злупко С. Михайло Драгоманов (1841–1895) / С. Злупко // Українські кооператори : (історичні нариси).– Львів : Коопосвіта, 1999. – Кн. 1. – С. 43–50.
Шифр зберігання книги в НБУ ім. Ярослава Мудрого: Б307099-1 - Злупко С. Персоналії і теорії української економічної думки / Степан Злупко. – Львів : Євросвіт, 2002. – С. 136–140.
Шифр зберігання книги: 330.8 З-68 - Іванова Р. П. Михайло Драгоманов у суспільно-політичному русі Росії та України (II половина XIX ст.) / Р. П. Іванова. – Київ : Вид-во Київ. ун-ту, 1971. – 236 с.
Шифр зберігання книги: 94(477) І-21 (Колекція професора Л. Я. Корнійчук) - Іванченко Р. П. Історія без міфів : Бесіди з історії української державності : навч. посіб. для студ. вищ. навч. закладів / Раїса Іванченко ; Міжрегіональна Акад. упр. персоналом. – 2-ге вид., перероб. і допов. – Київ : МАУП, 2007. – С. 236–249.
Шифр зберігання книги: 94(477) І-23 - Кистяковский Б. М. П. Драгоманов: его политические взгляды, литературная деятельность и жизнь / Б. Кистяковский // Политические сочинения / М. П. Драгоманов. – Москва : Тип. Т-ва Сытина, 1908. – Т. 1 : Центр и окраины. – С. ІХ–LXXXІІ.
Шифр зберігання книги в Науковій бібліотеці ім. М. Максимовича: 9у1 Драг - Корнійчук Л. Я. Історія економічної думки України : навч. посіб. / Л. Я. Корнійчук ; М-во освіти і науки України, Київ. нац. екон. ун-т. – Київ : КНЕУ, 2004. – С. 233–236. – (До 100-річчя Київського національного економічного університету). – Див. повний текст в Електронній бібліотеці: http://lib.kneu.edu.ua/ua/e_resours_bibl/elek_bibl_litr/.
Шифр зберігання книги: 330.8 К67 - Куценко Ю. Ю. Постать і спадщина М. Драгоманова в українській історіографії: стереотипи і канон / Ю. Ю. Куценко // Український історичний журнал. – 2015. – № 4. – С. 139–147.
Місце зберігання журналу: Бібліотека КНЕУ - Лукеренко В. Л. Світогляд М. П. Драгоманова / В. Л. Лукеренко ; відп. ред. В. Ю. Євдокименко ; АН УРСР, Ін-т філософії. – Київ : Наук. думка, 1965. – 124 с.
Шифр зберігання книги: 94(477) Л84 - Марчук В. П. Історія політичних і правових вчень : навч. посіб. для студ. вищ. навч. закладів / В. П. Марчук, Г. В. Марчук ; Міжрегіональна Акад. упр. персоналом. – Київ : Персонал, 2009. – С. 300–307.
Шифр зберігання книги: 1Ф М30 - Михайло Драгоманов: автожиттєпис / уклад.: І. С. Гриценко, В. А. Короткий, М. В. Томенко. – Київ : Либідь, 2009. – 444 с.
Шифр зберігання книги: 94(477) Д72 - Михайло Драгоманов: бібліографія (1861–2011) / [упоряд.: Мороз М. Ю. та ін.] ; Київ. нац. ун-т ім. Тараса Шевченка, Наук. б-ка ім. Максимовича. – Дрогобич : Коло, 2011. – 738 с., [2] с. : портр.
Шифр зберігання книги в НБУВ: ВС 51946 - Михайло Драгоманов: документи і матеріали 1841–1994 / упоряд.: Г. Болотова [та ін.] ; редкол.: І. Бутич [та ін.] ; Ін-т укр. археографії та джерелознавства ім. М. С. Грушевського, Наук. т-во ім. Шевченка, Нац. музей літератури України, Центр. держ. іст. архів України у Львові. – Львів, 2001. – 731 с.
Шифр зберігання книги в НБУВ: ВС36698 - Михайло Драгоманов у спогадах / уклали: І. С. Гриценко, В. А. Короткий. – Київ : Либідь, 2012. – 311 с.
Шифр зберігання книги: 94(477) Д72 - Михайло Петрович Драгоманов, 1841–1895: Його ювілей, смерть, автобіографія і спис творів : з портретом небіжчика / зладив і видав М. Павлик коштом українців. – Львів : з друкарні В. Манєцкого, під управою В. Годака, 1896. – 442 с. – Режим доступу: http://lib.npu.edu.ua/new-collections/documents/32. – Дата звернення: 27.12.2016.
Шифр зберігання книги в Науковій бібліотеці НПУ ім. М. П. Драгоманова: 9(Укр) Д72 - Назаренко Ф. Й. Економічні погляди М. Драгоманова / Ф. Й. Назаренко // З історії економічної думки на Україні / АН УРСР, Ін-т економіки ; [редкол.: В. П. Теплицький, Л. Я. Корнійчук, Є. А. Шаблій]. – Київ : Вид-во АН УРСР, 1961. – С. 220–246.
Шифр зберігання книги: 330.8 З-11 - Народжені Україною : меморіальний альманах : у 2 т. – Київ : Євроімідж, 2002. – Т. 1. – С. 575. – (Золоті імена України). – Текст укр., рос., англ. мовами.
Шифр зберігання книги: 94(477) Н30 - Особові архівні фонди Інституту рукопису : путівник / О. С. Боляк [та ін.] ; відп. ред. редкол. О. С. Онищенко ; НАН України, Нац. б-ка України ім. В. І. Вернадського, Ін-т рукопису. – Київ, 2002. – C. 154–155. – Режим доступу: http://irbis-nbuv.gov.ua/ulib/item/UKR0002201
Шифр зберігання книги в НБУВ: ВС37277 - Падалка О. С. Проблеми економічної теорії і практики у науковій спадщині М. Драгоманова / О. С. Падалка // Другі Міжнародні драгомановські читання : матеріали до 165-річчя з дня народження М. Драгоманова (27–28 жовт. 2006 р.) / М-во освіти і науки України, АПН України, Нац. пед. ун-т ім. М. П. Драгоманова ; редкол.: В. П. Андрущенко (відп. ред.) та ін. – Київ : Вид-во НПУ ім. М. П. Драгоманова, 2006. – Вип. 1. – C. 142–146.
Шифр зберігання книги в Науковій бібліотеці НПУ ім. М. П. Драгоманова: 378 Д72Д - Петлюра С. Драгоманов про українське питання / С. Петлюра // Хроніка-2000. Наш край : укр. культурологіч. альманах / голов. ред. Ю. Г. Буряк. – Київ : Довiра, 1993. – Вип. 1–2 (3–4). – С. 170–175.
Шифр зберігання книги: 1ФС Х94 - Потульницький В. А. Україна і всесвітня історія. Історіософія світової та української історії XVII–XX століть / В. А. Потульницький. – Київ : Либідь, 2002. – С. 286–290, 418–420.
Шифр зберігання книги: 94(477) П64 - Провідники духовності в Україні / за ред. І. Ф. Кураса. – Київ : Вища шк., 2003. – С. 40–41.
Шифр зберігання книги: 94(477) П78 - Світова та вітчизняна етнодержавницька думка : (у персоналіях) : [монограф. дослідження] / НАН України, Ін-т держ. і права ім. В. М. Корецького, Донецький ін-т внутрішніх справ МВС України ; [відп. ред. Ю. І. Римаренко]. – Донецьк : Донеччина, 1997. – С. 95–99.
Шифр зберігання книги: 902 С24 - Сокуренко В. Г. Демократические учения о государстве и праве на Украине во второй половине ХІХ века (М. Драгоманов, С. Подолинский, О. Терлецкий) / В. Г. Сокуренко. – Львов : Изд-во Львов. ун-та, 1966. – С. 18–143.
Шифр зберігання книги: 340 С59 (Колекція професора Л. Я. Корнійчук) - 100 найвідоміших українців / ред. Ю. Павленко. – 3-тє вид., виправ. і допов. – Київ : Автограф, 2005. – С. 271–277.
Шифр зберігання книги: 94(477) С81 - Теоретична спадщина Михайла Драгоманова в сучасних вимірах : зб. ст. викл. каф. історії України НПУ ім. М. П. Драгоманова / Нац. пед. ун-т ім. М. П. Драгоманова, Ін-т іст. освіти, Каф. історії України ; [редкол.: Борисенко В. Й. та ін.]. – Київ : Вид-во НПУ ім. М. П. Драгоманова, 2011. – 206 с.
Шифр зберігання книги в НБУВ: ВА747632 - Третьякова А. Економічний аспект реформ українського суспільства у поглядах М. П. Драгоманова / Аліна Третьякова // Науковий часопис Національного педагогічного університету імені М. П. Драгоманова. Серія 6. Історичні науки. – Київ, 2015. – Вип. 13. – C. 156–159.
Шифр зберігання книги в НБУ ім. Ярослава Мудрого: Бп 14674-13
Шифр зберігання книги в НБУВ: 72786: С.6/2015/13 - Українська педагогіка в персоналіях : навч. посіб. / ред. О. В. Сухомлинська. – Київ : Либідь, 2005. – Кн. 1 : X–XIX століття. – С. 376–384.
Шифр зберігання книги: 37 У45 - Ушій С. Постать Михайла Драгоманова в інтелектуальній історії України / С. Ушій // Вища освіта України. – 2007. – № 2. – С. 110–114.
Місце зберігання журналу: Бібліотека КНЕУ - Ущаповський Ю. В. Ідеї інституціоналізму в економічній думці України XIX – початку XX ст. [Електронний ресурс] : монографія / Ю. В. Ущаповський ; М-во освіти і науки України, ДВНЗ "Київ. нац. екон. ун-т ім. Вадима Гетьмана". – Електрон. текстові дані. – Київ : КНЕУ, 2012. – С. 154–157. – Див. повний текст в Електронній бібліотеці: http://lib.kneu.edu.ua/ua/e_resours_bibl/elek_bibl_litr/.
- Федченко П. М. Михайло Драгоманов : Життя і творчість / П. М. Федченко. – Київ : Дніпро, 1991. – 362 с.
Шифр зберігання книги в НБУВ: А0255317 - Франко І. [Промова на ювілеї М. П. Драгоманова] / І. Франко // Зібрання творів : в 50 т. / І. Я. Франко ; [редкол.: Є. П. Кирилюк (голова) та ін.] ; АН УРСР, Ін-т літ. ім. Т. Г. Шевченка. – Київ : Наук. думка, 1986. – Т. 46, кн. 2. – С. 220–227.
Шифр зберігання книги: У1 Ф83 - Франко І. Суспільно-політичні погляди М. Драгоманова / І. Франко // Зібрання творів : в 50 т. / І. Я. Франко ; [редкол.: Є. П. Кирилюк (голова) та ін.] ; АН УРСР, Ін-т літ. ім. Т. Г. Шевченка. – Київ : Наук. думка, 1986. – Т. 45. – С. 423–438.
Шифр зберігання книги: У1 Ф83 - Шаповал М. Михайло Драгоманов, як ідеолог нової України [Електронний ресурс] / Микита Шаповал. – Електрон. текст. дані. – Прага : Вид-во “Вільна Спілка”, 1934. – 19 с. – Режим доступу: http://diasporiana.org.ua/ukrainica/11387-shapoval-m-mihaylo-dragomanov-yak-ideolog-novoyi-ukrayini/. – Дата звернення: 27.12.2016.
- Штрихи до наукового портрета Михайла Драгоманова : зб. наук. пр. / АН України, Ін-т літератури ім. Т. Г. Шевченка ; респ. асоціація українознавців ; відп. ред. Р. Міщук. – Київ : Наук. думка, 1991. – 248 с.
Шифр зберігання книги в НБУВ: ВА540039
Режим доступу: https://uk.wikipedia.org/wiki/Драгоманов_Михайло_Петрович. – Дата звернення: 27.12.2016.
Режим доступу: https://uk.wikipedia.org/wiki/Драгоманов_Михайло_Петрович. – Дата звернення: 27.12.2016.
Режим доступу: http://pmu.in.ua/virtual-exhibitions/михайло-драгоманов-теоретик-і-практи/. – Дата звернення: 27.12.2016.
Режим доступу: https://uk.wikipedia.org/wiki/Драгоманова_Людмила_Михайлівна. – Дата звернення: 27.12.2016.
Режим доступу: http://pmu.in.ua/virtual-exhibitions/михайло-драгоманов-теоретик-і-практи/<. – Дата звернення: 27.12.2016./small>
Режим доступу: http://pmu.in.ua/virtual-exhibitions/михайло-драгоманов-теоретик-і-практи/. – Дата звернення: 27.12.2016.
Режим доступу: http://www.ukrpressbg.com/amb-051122undragomanov.html. – Дата звернення: 27.12.2016.
Режим доступу: https://uk.wikipedia.org/wiki/Михайло_Драгоманов_(монета). – Дата звернення: 27.12.2016.
Режим доступу:: http://kiev-foto.info/ru/pamyatniki/252-mikhailu-dragomanovu. – Дата звернення: 27.12.2016.