Відмінності між версіями «Мартос Борис Миколайович»
Admin (обговорення • внесок) |
Admin (обговорення • внесок) |
||
Рядок 99: | Рядок 99: | ||
<li>'''М. С. Грушевський, яким я його знав…''' : мемуари [Електронний ресурс] / Б. Мартос // Український історик / гол. ред.: Л. Винар ; редкол.: М. Антонович [та ін.] ; Українське Історичне Товариство. – Нью-Йорк ; Мюнхен, 1966. – Вип. 1–2 (9–10). – С. 73–82. – Режим доступу: '''http://www.history.org.ua/?litera&kat=4&id=8117'''. – Дата звернення: 06.04.2017. | <li>'''М. С. Грушевський, яким я його знав…''' : мемуари [Електронний ресурс] / Б. Мартос // Український історик / гол. ред.: Л. Винар ; редкол.: М. Антонович [та ін.] ; Українське Історичне Товариство. – Нью-Йорк ; Мюнхен, 1966. – Вип. 1–2 (9–10). – С. 73–82. – Режим доступу: '''http://www.history.org.ua/?litera&kat=4&id=8117'''. – Дата звернення: 06.04.2017. | ||
<li>'''Межі розвитку кооперації споживачів''' [Електронний ресурс] / Б. Мартос // Записки Української Господарської Академії в Чехословацькій республіці. – Електрон. текст. дані. – Подєбради, 1931. – Т. 3, вип. 1. – С. 154–188. – Режим доступу: '''http://diasporiana.org.ua/periodika/6806-zapiski-ukrayinskoyi-gospodarskoyi-akademiyi-v-chehoslovatskiy-respublitsi-tom-3-vip-1-3-1931/'''. – Дата звернення: 06.04.2017. | <li>'''Межі розвитку кооперації споживачів''' [Електронний ресурс] / Б. Мартос // Записки Української Господарської Академії в Чехословацькій республіці. – Електрон. текст. дані. – Подєбради, 1931. – Т. 3, вип. 1. – С. 154–188. – Режим доступу: '''http://diasporiana.org.ua/periodika/6806-zapiski-ukrayinskoyi-gospodarskoyi-akademiyi-v-chehoslovatskiy-respublitsi-tom-3-vip-1-3-1931/'''. – Дата звернення: 06.04.2017. | ||
− | <li>'''Нестуля О. О.''' Борис Мартос і кооперація : монографія : [у 2 кн.] / О. О. Нестуля, М. В. Аліман ; за ред. проф. О. О. Нестулі ; ВНЗ Укоопспілки "Полтав. ун-т економіки і торгівлі" | + | <li>'''Нестуля О. О.''' Борис Мартос і кооперація : монографія : [у 2 кн.] / О. О. Нестуля, М. В. Аліман ; за ред. проф. О. О. Нестулі ; ВНЗ Укоопспілки "Полтав. ун-т економіки і торгівлі". – Полтава : ПУЕТ, 2017. – Кн. 1 : Кооперативна діяльність Б. Мартоса. – 233 с.<br>''Шифр зберігання книги в '''<font color="FF0000">НБУВ</font>''':'' '''В356795/1''' |
<li>'''Оскілко й Болбочан''' : спогади / Б. Мартос. – Мюнхен : Белей, 1958. – 63 с. – Режим доступу: '''http://diasporiana.org.ua/istoriya/62-martos-b-oskilko-i-bolbochan/'''. – Дата звернення: 06.04.2017.<br> | <li>'''Оскілко й Болбочан''' : спогади / Б. Мартос. – Мюнхен : Белей, 1958. – 63 с. – Режим доступу: '''http://diasporiana.org.ua/istoriya/62-martos-b-oskilko-i-bolbochan/'''. – Дата звернення: 06.04.2017.<br> | ||
''Шифр зберігання книги в '''<font color="FF0000">НБУВ</font>''':'' '''ВА598716''' | ''Шифр зберігання книги в '''<font color="FF0000">НБУВ</font>''':'' '''ВА598716''' |
Версія за 09:46, 6 грудня 2017
Борис Миколайович Мартос
(20 травня 1879 – 19 вересня 1977) –
державний, громадський і політичний діяч,
вчений-економіст, кооперативний діяч.
(20 травня 1879 – 19 вересня 1977) –
державний, громадський і політичний діяч,
вчений-економіст, кооперативний діяч.
Борис Мартос народився на Полтавщині, у родині, що походила зі стародавнього козацького роду. 1897 р. закінчив класичну гімназію у м. Лубни і вступив на математичний факультет Харківського університету. В університеті бере активну участь у громадському житті, зокрема, стає членом таємної Української студентської громади. Цю громаду, як згадує Мартос, неодноразово відвідував М. Левитський, який зацікавив його ідеєю кооперативного руху.
За політичну діяльність Мартоса двічі заарештовували, тому університет він закінчив лише у 1908 р. Після закінчення університету Мартос працював старшим контролером оціночно-статистичних робіт у статистичному відділі Волинської губернської земської управи. Згодом він працює керівником фінансового відділу в управлінні Чорноморсько-Кубанської залізниці. Повернувшись до Полтави працює аж до революції 1917 р. у Полтавському земстві губернським інспектором кооперації. Він був обраний до складу Першого Генерального Секретаріату Української Центральної Ради.
Велику увагу Мартос приділяв кооперативній роботі. Він виступив одним із головних організаторів Всеукраїнських Кооперативних з’їздів, був «членом редакційної колегії журналу «Українська кооперація», викладав у кооперативній школі «Дніпро-союзу», був запрошений на лектора Київського комерційного інституту і разом з професором М. Туган-Барановським організує першу в світі високу кооперативну школу в Києві – Кооперативний інститут. Це були роки найбільшого росту української кооперації в Україні і найбільшої кооперативної активності Б. Мартоса» (Качор А. Борис Мартос. Коротка розвідка його науково-економічної, політичної і загальногромадської праці / Андрій Качор. – Вінніпег, 1977. – С. 18). У 1919–1920 рр. він – міністр фінансів і голова Ради Міністрів УНР, провів закон про самостійність Української валюти, 1920 р. Мартос разом з урядом УНР виїхав за кордон. 1921 р. у Празі він стає директором Кооперативного Бюро при Українському громадському комітеті, організовує при ньому кооперативні курси, які 1922 р. стали основою створення Української господарської академії в Подебрадах, в Чехословаччині. 1924 р. він захищає докторську дисертацію «Теорія кооперації». У 1945 р. Мартос переїхав до Мюнхена, взяв участь в організації Української економічної високої школи і був її ректором у 1945–1949 рр. 1958 р. переїхав до США, де продовжував свою наукову працю. 1959–1963 рр. викладав теорію кон’юнктурних коливань та історію соціально-економічних доктрин і керував бібліотекою Українського технічного інституту в Нью-Йорку. Весь час він виступав з науковими доповідями. Мартос залишив досить значну наукову спадщину. Його праці присвячені головним чином проблемам кооперації.
На перший план у людському житті Б. Мартос ставить працю: «Праця утворила всі ті цінності, котрими володіє людина; праця осушила болота, праця прочистила ліси; розкопала гори, вона ж примусила землю родити те, що найбільш потрібно людині...» (Мартос Б. Теорія кооперації / Б. Мартос. – Подєбради, 1924. – Ч. 1. – С. 3–4). Високо оцінивши роль праці в житті людини, Мартос зразу ж наголошує на необхідності об’єднання людей в їх діяльності і розкриває ті вигоди, які дає таке об’єднання. Разом з тим він робить застереження щодо добровільності об’єднання. Він пише про вигоди розподілу праці, спеціалізації, які зумовлюють підвищення її продуктивності.
Один із розділів праці «Теорія кооперації» Мартос називає «Економічні підстави кооперації». Такими підставами у автора є: обмін, зиск, лихварство, визиск, «нерівний розподіл виробів». З’ясувавши економічні підстави кооперації, автор аналізує існуючу на той час організацію виробництва і одночасно дає визначення відповідних економічних категорій. Щодо організації виробництва, то Мартос звертає увагу на існуючий розподіл праці, на необхідність використання сировини й машин у виробництві. Факторами господарського процесу він називає: а) підприємця, б) капіталіста, в) виробника, г) посередника, д) споживача. Ця градація так званих факторів господарського процесу у Мартоса досить важлива, вона відіграє значну, якщо не основоположну роль в його теорії кооперації.
Підприємець – це організатор виробництва. Він може бути власником підприємства, а може бути й найнятим фаховим керівником. Капіталіст надає матеріальні засоби для господарського процесу, тобто капітал. У нього це фактично банкір. «Але не треба забувати й того, – пише автор, – що не всякий господарський процес потребує значних капіталів, а головне – що капітал сам по собі, який би великий він не був, не в силах утворити нічого, поки їх не оживить праця людини» (Мартос Б. Теорія кооперації. – Ч. 1. – С. 12).
Робітник своєю працею створює необхідні для людей речі. Він є «найнеобхіднішим чинником в господарському житті» (Мартос Б. Теорія кооперації. – Ч. 1. – С. 12).
Щодо посередника, то він хоч і виконує певні корисні функції, проте його «не можна визнати необхідним чинником в економічному житті». Споживачам Мартос надає великого значення, наголошуючи взагалі на пріоритеті споживання, посилаючись при цьому на Ш. Жіда. Загальний висновок Мартоса – саме робітники і споживачі є найголовнішими «факторами» господарського процесу. Проте їхні інтереси найменше враховуються. Відносячи до споживачів всі верстви населення, Мартос разом з тим підкреслює, що понад 90 % їх становлять працюючі верстви, які нещадно експлуатуються всіма іншими учасниками виробничого процесу. Панівні верстви одержують зиск, експлуатуючи робітників і як працівників, і як споживачів. Зиск у Мартоса – це недоплата робітникові, або переплата споживача.
Саме ці відносини, відносини експлуатації і визиску, пише Мартос, «утворюють всі ті протиріччя, соціальні і економічні, од яких терпить наше суспільство, які гальмують людський поступ» (Мартос Б. Теорія кооперації. – Ч. 1. – С. 18).
Виявивши причини негараздів, Мартос не робить радикальних висновків, він пропонує так звані корективи нерівного розподілу, посилаючись при цьому на відомого кооператора професора Валенті. Мартос наводить такі паліативні заходи: а) доброчинність, б) участь робітників у прибутках підприємця, в) організація профспілок, г) утворення товариств взаємодопомоги; пенсійних кас тощо. Він пише, що Валенті до таких корективів відносить і кооперацію. Проте Мартос з цим не погоджується. Він уважає це свідченням недооцінки ролі кооперації, яка ставить собі більш важливі завдання, як-от «організувати господарство на нових підставах» (Мартос Б. Теорія кооперації. – Ч. 1. – С. 19).
Саме з цих позицій підходить Мартос до визначення сутності і ролі кооперації. Він спирається на попередній досвід, аналізуючи роль Оуена і діяльність його послідовників в Англії, виникнення общин в Німеччині, Америці, Росії, Україні. Цей аналіз дав можливість Мартосу зробити висновки щодо причин розпаду різних кооперативних об’єднань. Такими причинами автор уважає наявність помилок в самій організації об’єднань, а також у поспішності постановки і вирішення складних питань. Цей досвід, пише він, застерігає від захоплення ідеєю. І це дійсно так. Але сам Мартос не уник цих помилок. Він, як і інші кооператори, «захопився ідеєю» і намагався втілити її в життя, не розуміючи утопічності як завдань, так і шляхів їх вирішення.
Значний інтерес становить розуміння Мартосом кооперації. Перш за все він наголошує, що «кооперація не ставить своїм завданням перебудувати сучасний лад в суспільстві, замінити його новим» (Мартос Б. Теорія кооперації. – Ч. 1. – С. 30).
Ця заява є досить важливою в характеристиці світогляду Мартоса. Але вона скоріше свідчить про прихильність Мартоса до еволюційного шляху розвитку суспільства і про надання в цьому розвиткові великої ролі кооперації. Зробивши навіть заяву про те, що кооперативною думкою не передбачаються зміни в суспільстві, а йдеться лише про деякі доповнення (мається на увазі, безумовно, кооперація. – Л. К.), Мартос разом з тим фактично ставить питання про можливість усунення «зайвих факторів» із суспільства. На думку Мартоса можна обійтись без підприємців, посередників, згадує він і землевласників. Але без капіталістів на даний час обійтись не можна. Саме вони надають капітал, який автор ототожнює з засобами виробництва. Кооперація не в змозі «організувати виробництво без співробітництва з капіталістичними підприємствами». Саме тому вона «не стремить до раптового знищення зиску на капітал; вона мириться з ним, як з необхідним злом, і лише ставить своїм ближчим завданням планомірну боротьбу з ним, послідовне зменшення його аж до нуля» (Мартос Б. Теорія кооперації. – Ч. 1. – С. 30).
При цьому автор фактично посилається на резолюцію восьмого інтернаціонального кооперативного конгресу в Гамбурзі 1910 р., якою передбачався «захист інтересів праці в народному господарстві» фактично через удосконалення розподілу. Зокрема в резолюції йшлося про можливості кооперації вплинути на розподіл прибутку в «інтересах працюючих класів», збільшивши прибутки, «що походять з праці», і «зменшити прибутки нетрудові... (зиск підприємця, відсоток і ренту)» (Мартос Б. Теорія кооперації. – Ч. 1. – С. 31).
Погляди Мартоса на розподіл збігалися з цими рішеннями конгресу. Він був прихильником розподілу за працею і критично ставився, як він писав, до «комуністичного принципу» – «системи рівного розподілу виробів».
Як же тлумачить Мартос кооперацію? Виходячи з того, пише автор, що кооперація є одним із засобів покращення становища нижчих верств суспільства, її можна визначити як «спільну діяльність певної групи людей, що має завданням поліпшити їхній матеріальний і духовний добробут шляхом організації кооперативів». Давши таке пояснення кооперації, автор наголошує на необхідності чіткого визначення і такого поняття, як кооператив. Це можливо, за словами автора, лише на основі ґрунтовного аналізу його ознак. Здійснений автором перелік ознак і їх характеристика дають чітке уявлення про розуміння Мартосом суті кооперації.
Отже, Мартос виділяє ряд ознак. Насамперед кооператив – це об’єднання, причому об’єднання людей, а не капіталів. Об’єднання здійснюється для поліпшення добробуту. «Кооператив, – пише він, – належить до розділу організацій економічного характеру» (Мартос Б. Теорія кооперації. – Ч. 1. – С. 37). Не є кооператив філантропічною організацією. Це – добровільне об’єднання. В основу його організації покладені добровільні засади, рівноправність членів. Ідеться не лише про рівні права й рівні обов’язки. Важливою ознакою кооперативу Мартос вважає принцип самодопомоги, тобто мається на увазі самодостатність кооперативу.
Посилаючись на кооперативні авторитети, зокрема на Ш. Жіда, Мартос пише про необхідність організації виробничих кооперативів тощо. Визначивши такі ознаки кооперативу, автор пише, що деякі теоретики-кооператори наводять й інші його ознаки, з погляду Мартоса другорядні. До таких ознак він відносить: намагання усунути посередників, послабити конкуренцію, ліквідувати зиск, що породжується монополією (цю ознаку висував Ш. Жід. – Л. К.), поліпшити умови праці робітників і сприяти соціальній трансформації.
Щодо цих так званих другорядних ознак, то слід підкреслити, що вони, певною мірою, повторюють ознаки, висунуті Мартосом. А те головне, що їх відрізняє – це більша увага саме соціальному елементу.
Б. Мартос, аналізуючи ці ознаки, пише, що поліпшення умов праці логічно випливає із поліпшення добробуту робітників, а щодо соціальної трансформації, то саме «кооперація висовує уже нові цілі економічної діяльності, а це, розуміється, має відбитися і на соціальних відносинах» (Мартос Б. Теорія кооперації. – Ч. 1. – С. 46). Керуючись цими ознаками, Мартос дає таке визначення кооперативу: «Кооператив є добровільне, на принципі рівноправності і самодопомоги засноване об’єднання людей з метою поліпшити свій добробут шляхом ведення на спільний рахунок підприємства, яке має збільшувати трудовий заробіток учасників, або зменшувати їхні видатки на споживання, відповідно використанню ними цього підприємства, а не по кількості вложеного капіталу» (Мартос Б. Теорія кооперації. – Ч. 1. – С. 46).
З наведеного аналізу можна зробити висновок, що Мартос у визначенні ролі кооперації надає переваги економічному чиннику. «Кооператив, – писав він, – належить до розділу організацій економічного характеру» (Мартос Б. Теорія кооперації. – Ч. 1. – С. 37).
Щоправда Мартос зважає й на моральний фактор. У визначенні кооперації він пише про поліпшення не лише матеріального, а й «духовного добробуту». Але ця сторона відходить у нього на другий план, вона скоріше є наслідком основної, тобто економічної, діяльності.
Проте така характеристика світогляду Мартоса і зокрема розуміння ним ролі кооперації, була б неповною без урахування оцінки ним місця кооперативного руху в суспільстві. Він пише, що мета, ідеал всякого руху – і кооперативного, і політичного, і професійного, і національного одна: «визволення од визиску, од всякого гніту; утворення умов, найбільше сприяючих для розвинення особи, для матеріального і духовного поступу людства» (Мартос Б. Теорія кооперації. – Ч. 1. – С. 10). Кожен рух відіграє свою роль, але жоден з них не може бути панацеєю щодо позбавлення людства від усяких бід. «Лише взаємно доповнюючи один другого, – пише він, – всі разом, кожен в своїй галузі, вони прокладають дорогу людству до світлої будучини. Кооперативному рухові належить, головним чином, галузь економічного життя» (Мартос Б. Теорія кооперації. – Ч. 1. – С. 10).
Якщо у визначенні кооперації Мартосом моральний елемент фактично відсутній, то в характеристиці умов її формування, діяльності, керівництва він є переважаючим. Мартос наголошує на «чистоті засобів» діяльності кооперації, підкреслює, що керівник кооперативної установи «повинен бути людиною порядною ... непідкупною» (Мартос Б. Теорія кооперації. – Ч. 1. – С. 244).
Б. Мартос розробив чітку класифікацію кооперативів, сформулював їх організаційні принципи. Спеціальну увагу він присвятив і питанню контролю за діяльністю кооперативів. Розуміючи необхідність такого контролю і відчуваючи відсутність необхідних кадрів, він ставить питання про необхідність їх підготовки і створює фактично підручник з цього питання (Мартос Б. Кооперативна ревізія / Б. Мартос. – Львів, 1928. – С. 1). У ньому автор дає визначення поняттю «ревізія», розкриває її завдання, мету, значення, з’ясовує об’єкт ревізії, її план, спрямованість, виявлення перспектив і можливостей розвитку кооперації, оформлення акта ревізії та звіту.
Б. Мартос був не просто прихильником кооперації, він жив її ідеями, вболівав за її долю. В цьому плані цікавими є його висловлювання про кооперацію після революції. В брошурі «Хліборобські спілки» він піднімає два питання «Революція і земельне питання» і «Хліборобські спілки».
Б. Мартос пише, що революція принесла селянину надію розв’язання земельного питання в інтересах трудового народу. Але він застерігає селян щодо їхніх сподівань. Мартос малює безрадісну картину стану селянського господарства і робить висновок, що лише утворення товариств може зарадити справі. Він висловлює розуміння, «що наші люди не звикли до товариського господарювання, це діло для них нове, вони будуть боятись його» (Мартос Б. Хліборобські спілки / Б. Мартос, О. Синявський. – Київ, 1918. – С. 12).
Намагаючись переконати селян у корисності хліборобських товариств, Мартос чітко і досить переконливо викладає переваги великого виробництва і звертає увагу селян на те, що деякі форми спільної праці селян, як, наприклад, толока, здавна відомі в Україні.
Аналогічні думки він висловлює в листі до земляків-кооператорів. Очевидно, йдеться про якесь полтавське споживче товариство. Лист датований 10 грудня 1918 р. Мартос пише, що працює в Центральному українському кооперативному комітеті. Він переконує кооператорів у необхідності підтримати діяльність товариств. Саме вони сприятимуть стабілізації, а згодом розвитку господарства. На конкретних прикладах він показує вигоди споживчих товариств і, зокрема, звертає увагу кооператорів на те, що вони звільняють споживачів від «ярма купців» (Мартос Б. Лист до земляків кооператорів / Б. Мартос. – Київ, 1918. – С. 18).
Все своє свідоме життя Мартос присвятив кооперативній справі, розробляючи теорію кооперації, популяризуючи її та займаючись організацією відповідних навчальних закладів, щоправда, на жаль, за кордоном.
Відомі вчені та авторитетні джерела про Бориса Миколайовича Мартоса
Ілля Витанович (1899–1973) – історик українського кооперативного руху
Витанович І. Історія українського кооперативного руху / Ілля Витанович. – Нью-Йорк, 1964. – С. 219.
Степан Михайлович Голубка (нар. 1966 р.) – український економіст, доктор економічних наук, професор
«Розглядаючи процес державотворення в Українській Народній Республіці та формування її інституціональної системи, слід зауважити, що в його основі було прагнення побудувати державу з використанням певних рис, притаманних західним демократіям. Це стосувалося й розвитку фінансового господарства. У його організацію вагомий внесок зробив народний міністр фінансів Б. Мартос. Він запропонував низку суттєвих нововведень, зокрема вніс істотні зміни у сферу інституту грошей, подавши проект грошової реформи, згідно з яким єдиним засобом платежу мала залишитися гривня. Цей проект було взято за основу і 6 січня 1919 р. затверджено як Закон Ради народних міністрів Директорії УНР “Про державну українську грошову одиницю”, згідно з яким із 26 січня 1919 р. російські грошові знаки (як кредитові білети, так і знаки Державної скарбниці, так звані керенки) переставали бути законними платіжними знаками на території України».Голубка С. М. Інституціалізація фінансового господарства України (історична ретроспектива) / С. М. Голубка. – Київ : ДННУ “Акад. фін. управління”, 2013. – С. 219–220.
Степан Миколайович Злупко (1931–2006) – український економіст, доктор економічних наук, професор
«Визначаючи головну особливість кооперативного руху, Б. Мартос казав, що кооперація підходить до людини з боку господарської вигоди. Вона не шукає осіб з винятковими здібностями, а задовольняється людиною такаю, яка вона є, не вимагає від неї забути свої власні інтереси, а навпаки, в ім’я цих інтересів закликає до об’єднання. Ці міркування дуже важливі й для сьогодення, коли потрібна кооперативна активність населення задля власної економічної вигоди».Злупко С. Персоналії і теорії української економічної думки / Степан Злупко. – Львів : Євросвіт, 2002. – С. 328–329.
- Визвольний здвиг України / Борис Мартос. – Нью-Йорк [та ін.] : Наук. т-во ім. Шевченка, 1989. – 320 с. – (Бібліотека українознавства / Наукове товариство ім. Шевченка ; т. 61). – Режим доступу: http://diasporiana.org.ua/ideologiya/7539-martos-b-vizvolniy-zdvig-ukrayini/. – Дата звернення: 06.04.2017.
Шифр зберігання книги в НБУВ: ВА 798582 - Гроші української держави / Б. Мартос, Я. Зозуля ; Український технічно-господарський ін-т. – Мюнхен, 1972. – 56, 59 c. – Режим доступу: http://diasporiana.org.ua/ukrainica/2348-martos-b-zozulya-ya-groshi-ukrayinskoyi-derzhavi/. – Дата звернення: 06.04.2017.
Шифр зберігання книги в НБУВ: ВС33920 - Декларація правительства Б. Мартоса від 12 квітня 1919 року / Б. Мартос, А. Лівицький, І. Мазепа, М. Ковалевський, Г. Сиротенко // Україна. Антологія пам’яток державотворення X–XX ст. : у 10 т. / [редкол.: І. М. Дзюба та ін.]. – Київ : Вид-во Соломії Павличко "Основи", 2008. – Т. 7. – С. 391–395.
Шифр зберігання книги: 9(C2) У45 - Закон про державну українську грошову одиницю від 8 січня 1919 року / В. Чеховський, Б. Мартос // Україна. Антологія пам’яток державотворення X–XX ст. : у 10 т. / [редкол.: І. М. Дзюба та ін.]. – Київ : Вид-во Соломії Павличко "Основи", 2008. – Т. 7. – С. 372.
Шифр зберігання книги: 9(C2) У45 - Заснування Української господарської академії [Електронний ресурс] / Б. Мартос // Українська Господарська Академія в Ч.С.Р. 1922–1935. – Електрон. текст. дані. – Нью-Йорк, 1959. – Т. 1. – С. 102–117. – Режим доступу: http://diasporiana.org.ua/ukrainica/13003-ukrayinska-gospodarska-akademiya-v-ch-s-r-1922-1935/. – Дата звернення: 06.04.2017.
- Значення М. Туган-Барановського для української кооперації / Борис Мартос // Визвольний здвиг України / Борис Мартос. – Нью-Йорк [та ін.] : Наук. т-во ім. Шевченка, 1989. – С. 229–243. – (Бібліотека українознавства / Наукове товариство ім. Шевченка ; т. 61). – Режим доступу: http://diasporiana.org.ua/ideologiya/7539-martos-b-vizvolniy-zdvig-ukrayini/. – Дата звернення: 06.04.2017.
Шифр зберігання книги в НБУВ: ВА 798582 - Класифікація кооперативів [Електронний ресурс] / Б. Мартос // Записки Української Господарської Академії в Чехословацькій республіці. – Електрон. текст. дані. – Подєбради, 1927. – Т. 1. – С. 195–207. – Режим доступу: http://diasporiana.org.ua/periodika/6807-zapiski-ukrayinskoyi-gospodarskoyi-akademiyi-v-chehoslovatskiy-respublitsi-tom-1-1927/. – Дата звернення: 06.04.2017.
- Кооперативна ревізія / Борис Мартос. – Львів, 1928. – 58 с. – (Бібліотека Ревізійного союза українських кооперативів ; ч. 2).
Шифр зберігання книги в НБУВ: 0023029 - Лист до земляків кооператорів / Б. М. Мартос. – Київ : Вид. Дніпр. Союзу Спожив. Союзів України. [Друк. Дніпр. Союзу Спожив. Союзів України, 1919]. – 20 с. – (Б-ка кооператора ; № 5).
Шифр зберігання книги в НБУВ: А61346 - Лист міністра фінансів УНР Б. Мартоса до посла УНР в Німеччині М. Порша про повернення державних коштів, 7 квітня 1920 / Б. Мартос // Українська дипломатія й міжнародна фінансова політика урядів Центральної Ради, Української Держави (Гетьманату) та Директорії УНР (1917–1922 рр.) / Павло Гай-Нижник ; НДІ українознавства МОН України, Дипломат. акад. України при МЗС України. – Київ : Дуліби, 2016. – С. 467. – Режим доступу: http://www.hai-nyzhnyk.in.ua/doc/2016.hai-nyzhnyk_ukr-dyplomatiya.php. – Дата звернення: 06.04.2017.
Шифр зберігання книги в НБУ ім. Ярослава Мудрого: А770949 - М. С. Грушевський, яким я його знав… : мемуари [Електронний ресурс] / Б. Мартос // Український історик / гол. ред.: Л. Винар ; редкол.: М. Антонович [та ін.] ; Українське Історичне Товариство. – Нью-Йорк ; Мюнхен, 1966. – Вип. 1–2 (9–10). – С. 73–82. – Режим доступу: http://www.history.org.ua/?litera&kat=4&id=8117. – Дата звернення: 06.04.2017.
- Межі розвитку кооперації споживачів [Електронний ресурс] / Б. Мартос // Записки Української Господарської Академії в Чехословацькій республіці. – Електрон. текст. дані. – Подєбради, 1931. – Т. 3, вип. 1. – С. 154–188. – Режим доступу: http://diasporiana.org.ua/periodika/6806-zapiski-ukrayinskoyi-gospodarskoyi-akademiyi-v-chehoslovatskiy-respublitsi-tom-3-vip-1-3-1931/. – Дата звернення: 06.04.2017.
- Нестуля О. О. Борис Мартос і кооперація : монографія : [у 2 кн.] / О. О. Нестуля, М. В. Аліман ; за ред. проф. О. О. Нестулі ; ВНЗ Укоопспілки "Полтав. ун-т економіки і торгівлі". – Полтава : ПУЕТ, 2017. – Кн. 1 : Кооперативна діяльність Б. Мартоса. – 233 с.
Шифр зберігання книги в НБУВ: В356795/1 - Оскілко й Болбочан : спогади / Б. Мартос. – Мюнхен : Белей, 1958. – 63 с. – Режим доступу: http://diasporiana.org.ua/istoriya/62-martos-b-oskilko-i-bolbochan/. – Дата звернення: 06.04.2017.
Шифр зберігання книги в НБУВ: ВА598716 - Перші кроки Центральної Ради [Електронний ресурс] / Б. Мартос // Український історик / гол. ред.: Л. Винар ; редкол.: М. Антонович [та ін.] ; Українське Історичне Товариство. – Електрон. текст. дані. – Нью-Йорк ; Мюнхен, 1973. – Вип. 3–4 (39–40). – С. 99–113 – Режим доступу: http://resource.history.org.ua/item/0008708. – Дата звернення: 06.04.2017.
- Теорія кооперації / Б. Мартос // Українська економічна думка : хрестоматія / упоряд. С. М. Злупко. – Київ : Знання, 2007. – С. 530–539.
Шифр зберігання книги: 33(09) У45 - Теорія кооперації : Виклади слухачам економічно-кооперативного відділу Української Господарської Академії в ЧСР на осінньому семестрі 1922–23 року / Б. М. Мартос. – Подєбради : Накладом Укр. Госп. Акад.; 1923 (обкл. 1924). – Ч. 1. – 246, ІІ с. – (Вид. Видавн. Т-ва при Укр. Госп. Акад.; № 44). – На тит. арк. приміт.: На правах рукопису.
Шифр зберігання книги в НБУВ: ВU9712/44.1 - Хліборобські спілки : (Що робити з землею) / Б. Мартос, О. Синявський. – Київ : Вид. Генер. Секретарства по земел. справах. Друк. «Послед. Новостей», 1918. – 34 с.
Шифр зберігання книги в НБУВ: АО 184670
- Енциклопедія історії України : в 10 т. / НАН України, Інститут історії України ; редкол.: В. А. Смолій (голова) та ін. – Київ : Наукова думка, 2009. – Т. 6. – С. 534. – Режим доступу: http://resource.history.org.ua/cgi-bin/eiu/history.exe?C21COM=F&I21DBN=EIU&P21DBN=EIU. – Дата звернення: 06.04.2017.
Шифр зберігання книги: 9(С2) Е68 - Енциклопедія українознавства : Словникова частина [Електронний ресурс] / гол. ред. В. Кубійович ; Наукове товариство ім. Т. Шевченка у Львові. – Електрон. текст. дані. – Львів, 1994. – Т. 4. – С. 1468–1482. – Режим доступу: http://izbornyk.org.ua/encycl/euii110.htm. – Дата звернення: 06.04.2017.
- Енциклопедія банківської справи України : енциклопедія / ред. В. С. Стельмах. – Київ : Молодь : Ін Юре, 2001. – С. 342.
Шифр зберігання книги: 336.5/7 Е68 - Юридична енциклопедія : в 6 т. / НАН України, Ін-т держави і права ім. В. М. Корецького ; редкол.: Шемшученко Ю. С. (голова) [та ін.]. – Київ : Укр. енцикл., 2001. – Т. 3. – С. 589.
Шифр зберігання книги: 34 Ю70 - Аліман М. Борис Мартос (1879–1977) / М. Аліман // Українські кооператори : (історичні нариси) / Укоопспілка, Львів. комерц. акад. – Львів : Коопосвіта, 1999. – Кн. 1. – С. 273–280.
Шифр зберігання книги в НБУ ім. Ярослава Мудрого: Б307099-1 - Аліман М. В. Борис Мартос і його кооперативна діяльність на Полтавщині в 1913–1917 роках [Електронний ресурс] / Мирослав Васильович Аліман // Вісник Львівської комерційної академії. Серія : Гуманітарні науки. – Електрон. текст. дані. – Львів : Видавництво Львівської комерційної академії, 2011. – Випуск 10. – С. 224–230. – Режим доступу: http://www.lute.lviv.ua/education/nauk-vydan/visnyk-gumanitar/. – Дата звернення: 06.04.2017.
- Аліман М. В. Видатні діячі кооперативного руху та їх ідеї / М. В. Аліман, Ю. М. Гавриленко. – 2-ге вид., перероб. та допов. – Донецьк : Проект, 2000. – С. 234–238.
Шифр зберігання книги в НБУ ім. Ярослава Мудрого: А600792 - Аліман М. В. Вклад Бориса Мартоса в підготовку фахівців-кооператорів в Українській господарській академії / М. В. Аліман // Науковий вісник Полтавського університету споживчої кооперації України. Серія : Економічні науки. – 2010. – № 3 (42). – С. 107–112. – Режим доступу: http://www.ukrcoop-journal.com.ua/2010-3/num/aliman.htm. – Дата звернення: 06.04.2017.
Шифр зберігання журналу в НБУВ: Ж70791/2010/3 - Аліман М. В. Погляд історіографів зарубіжжя на споживчу кооперацію України в умовах НЕПу [Електронний ресурс] / М. В. Аліман, Т. В. Оніпко // Вісник Львівської комерційної академії. Серія : Гуманітарні науки. – Електрон. текст. дані. – Львів : Видавництво Львівської комерційної академії, 2009. – Випуск 8. – С. 220–232. – Режим доступу: http://www.lute.lviv.ua/education/nauk-vydan/visnyk-gumanitar/. – Дата звернення: 06.04.2017.
- Біда М. Професор Борис Мартос… [Електронний ресурс] / М. Біда // Український історик / голов. ред.: Л. Винар ; редкол.: М. Антонович [та ін.] ; Українське Історичне Товариство. – Електрон. текст. дані. – Нью-Йорк ; Торонто ; Мюнхен, 1977. – Вип. 3–4 (55–56). – С. 101–105. – Режим доступу: http://diasporiana.org.ua/periodika/3334-ukrayinskiy-istorik-1977-ch-3-4/. – Дата звернення: 06.04.2017.
- Вербова О. С. Борис Мартос про соціально-економічні підвалини кооперації та її класифікацію [Електронний ресурс] / О. С. Вербова // Науковий вісник УкрДЛТУ : зб. наук.-тех. пр. – Електрон. текст. дані. – Львів : УкрДЛТУ, 2004. – Вип. 15.3. – С. 310–313. – Режим доступу: http://nltu.edu.ua/nv/Archive/2005/15_3/index15_3.htm. – Дата звернення: 06.04.2017.
- Верстюк В. Діячі Української Центральної Ради : біографічний довідник / В. Верстюк, Т. Осташко. – Київ, 1998. – С. 122–123.
Шифр зберігання книги: 9(С2)2 В35 - Видатні діячі Української Народної Республіки і Західно-Української Республіки – ювіляри 2009 року: Кость Левицький, Борис Мартос, Ісаак Мазепа : біобібліогр. нарис / Голов. упр. культури і мистецтв Київ. міськ. держадмін., Публ. б-ка ім. Лесі Українки, Наук.-метод. від. ; [упоряд. Романюк О. І. ; ред. Кравченко А. М.]. – Київ : ПБ ім. Л. Українки, 2009. – С. 11–19. – («Буде одна, велика Україна …»).
Шифр зберігання книги в НБУ ім. Ярослава Мудрого: А692568 - Вожді-правителі України : довідкове вид. / уклад.: П. П. Михайленко, В. П. Михайленко. – Житомир : Полісся, 2001. – С. 164–165.
Шифр зберігання книги: 9(С2) В63 - Гай-Нижник П. П. Українська дипломатія й міжнародна фінансова політика урядів Центральної Ради, Української Держави (Гетьманату) та Директорії УНР (1917–1922 рр.) / Павло Гай-Нижник ; НДІ українознавства МОН України, Дипломат. акад. України при МЗС України. – Київ : Дуліби, 2016. – С. 193–195, 197–199, 201–202, 204–206, 208–210, 214–215, 228–229, 231–232. – Режим доступу: http://www.hai-nyzhnyk.in.ua/doc/2016.hai-nyzhnyk_ukr-dyplomatiya.php. – Дата звернення: 06.04.2017.
Шифр зберігання книги в НБУ ім. Ярослава Мудрого: А770949 - Гай-Нижник П. Фінансова політика уряду Директорії Української Народної Республіки (грудень 1918–1921 рр.) [Електронний ресурс] / П. Гай-Нижник // Гілея: науковий вісник. – 2013. – № 77. – С. 48–57. – Електрон. текст. дані. – Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/gileya_2013_77_16. – Дата звернення: 06.04.2017.
- Гроші в Україні : факти і документи / ред. Я. Ісаєвич, кер. авт. кол. М. Ф. Дмитрієнко ; Ін-т історії України НАН України, Нац. банк України, Центр. держ. архів вищих органів влади і управління України. – Київ : ARC-Ukraine, 1998. – C. 42–43, 195, 196–198, 208–209.
Шифр зберігання книги: 336 Г89 - Злупко С. М. Економічна думка України (від давнини до сучасності) : навч. посіб. / С. М. Злупко. – Львів : ЛНУ ім. Івана Франка, 2000. – С. 376–380.
Шифр зберігання книги: 33(09) З-68 (Колекція професора Л. Я. Корнійчук) - Злупко С. М. Історія економічної теорії : підручник / С. М. Злупко ; Львів. нац. ун-т ім. Івана Франка. – 2-ге вид., випр. і допов. – Київ : Знання, 2005. – С. 697–700.
Шифр зберігання книги: 33(09) З-68 - Злупко С. Персоналії і теорії української економічної думки / Степан Злупко. – Львів : Євросвіт, 2002. – С. 327–331.
Шифр зберігання книги: 33(09) З-68 - Качор А. Борис Мартос : коротка розвідка його науково-економічної, політичної і загальногромадської праці / А. Качор ; за ред. М. І. Мандрики. – Вінніпег : УВАН, 1977. – 31 с. – (Українські вчені / Українська Вільна академія наук ; ч. 17). – Режим доступу: http://diasporiana.org.ua/istoriya/1350-kachor-a-boris-martos/. – Дата звернення: 06.04.2017.
Шифр зберігання книги в НБУВ: ВА605511 - Корнійчук Л. Я. Історія економічної думки України : навч. посіб. / Л. Я. Корнійчук ; М-во освіти і науки України, Київ. нац. екон. ун-т. – Київ : КНЕУ, 2004. – С. 321–327. – (До 100-річчя Київського національного економічного університету). – Див. повний текст в Електронній бібліотеці: http://lib.kneu.edu.ua/ua/e_resours_bibl/elek_bibl_litr/.
Шифр зберігання книги: 33(09) К67 - Кудлай О. Громадсько-політична діяльність Бориса Мартоса / О. Кудлай // Проблеми вивчення історії Української революції 1917–1921 років. – 2011. – Вип. 6. – С. 21–44. – Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Pviu_2011_6_4. – Дата звернення: 06.04.2017.
Шифр зберігання журналу в НБУВ: Ж74585 - Лозовий В. С. Борис Мартос на чолі міністерства фінансів УНР в добу Директорії (1919 р.) / В. С. Лозовий // Вісник Кам’янець-Подільського національного університету імені Івана Огієнка. Серія : Історичні науки. – 2011. – Вип. 4. – С. 366–372. – Режим доступу: http://visnyk-history.kpnu.edu.ua/article/view/54716. – Дата звернення: 06.04.2017.
Шифр зберігання журналу в НБУ ім. Ярослава Мудрого: Бп17008-4 - Мілька А. І. Теоретичні та історичні засади формування соціально-економічної природи споживчої кооперації / А. І. Мілька // ScienceRise. – 2015. – № 9 (1). – С. 18–23. – Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/texc_2015_9%281%29__4. – Дата звернення: 06.04.2017.
Шифр зберігання книги в НБУВ: Ж101252 - Наріжний С. Українська еміграція. Культурна праця української еміграції між двома світовими війнами : [монографія] / Симон Наріжний ; [відп. ред. О. Купчинський, Л. В. Винар] ; Наукове товариство ім. Шевченка, Українознавча наук. б-ка НТШ [та ін.]. – 2-ге вид., репр. відтворення вид. 1942 р. – Львів : Наук. т-во ім. Шевченка ; Кент ; Острог, 2008. – Ч. 1. – С. 159, 162, 195, 237, 238–239, 240, 248, 252, 256, 258.
Шифр зберігання книги: 9(С2) Н28 - Небрат В. В. Еволюція теорії державних фінансів в Україні : монографія / В. В. Небрат ; [ред.: І. І. Бажал, І. І. Нестеренко, Т. П. Тацій, В. М. Ускова] ; НАН України, ДУ "Ін-т економіки та прогнозування". – Київ : Рута, 2013. – С. 344–345.
Шифр зберігання книги: 336 Н39 - Оніпко Т. В. Борис Мартос: маловідомі сторінки біографії [Електронний ресурс] / Т. В. Оніпко // Українське державотворення: проблеми і сучасність : зб. наук. пр. – Електрон. текст. дані. – Луцьк, 2014. – Вип. 9. – С. 63–67. – Режим доступу: http://dspace.puet.edu.ua/handle/123456789/3412. – Дата звернення: 06.04.2017.
- Оніпко Т. В. Борис Мартос як науковець [Електронний ресурс] / Т. В. Оніпко // Матеріали ХІ Всеукраїнської конференції молодих учених та спеціалістів, присвяченої 85-річчю Національної академії аграрних наук України «Історія освіти, науки і техніки в Україні», м. Київ, 16 травня 2016 р. – Електрон. текст. дані. – Київ : Національна наукова сільськогосподарська бібліотека НААН України, 2016 р. – С. 193–195. – Режим доступу: http://dspace.puet.edu.ua/handle/123456789/5102. – Дата звернення: 06.04.2017.
- П’ятаченко Г. О. Мартос Борис Миколайович (1879–1977) / Г. О. П’ятаченко, А. В. Кухарець // Фінанси. Бюджет. Податки : національна та міжнар. термінологія : у 3 т. / НАН України, Ін-т світової економіки і міжнар. відносин, Акад. фінанс. упр. ; за ред. Т. І. Єфименко. – Київ : ДННУ АФУ, 2010. – Т. 1. – С. 311–312.
Шифр зберігання книги: 336 Ф59 - Телячий Ю. Критика Б. Мартосом монографії С. Наріжного «Українська еміграція» (маловідоме про відому книгу) [Електронний ресурс] / Юрій Телячий // Наукові записки Інституту політичних і етнонаціональних досліджень ім. І. Ф. Кураса НАН України. – 2010. – Вип. 4 (48). – С. 349–365. – Електрон. текст. дані. – Режим доступу: http://www.ipiend.gov.ua/?mid=14&action=scholarly_detail&scholarly_id=52. – Дата звернення: 06.04.2017.
- Уряди Центральної Ради, Української Держави, Української Народної Республіки доби Директорії, Західноукраїнської Народної Республіки, Криму, Карпатської України = Tsenranlna Rada governments, the ukrainian state governments, governments of ukrainian people’s republic under directory, the west ukrainian people’s republic, governments of the covernments of the Crimea and Carpathian Ukraine / за заг. ред. Н. К. Дніпренко ; [упоряд. Г. В. Папакін]. – Київ : ТОВ «Вістка», 2008. – С. 36–37.
Шифр зберігання книги: 9(С2) У73 - Мартос Борис Миколайович [Електронний ресурс] // Урядовий портал : веб-сайт. – Електрон. текст. дані. – Режим доступу: http://www.kmu.gov.ua/control/uk/publish/article?art_id=1228152&cat_id=661216. – Назва з екрана. – Дата звернення: 06.04.2017.
<gallery widths=200px heights=220px perrow=3>
Файл:Martos2.jpg|Режим доступу: https://uk.wikipedia.org/wiki/Мартос_Борис_Миколайович. – Дата звернення: 06.04.2017. Файл:Martos3.JPG|Режим доступу: https://uk.wikipedia.org/wiki/Мартос_Борис_Миколайович. – Дата звернення: 06.04.2017. Файл:Martos4.jpg|Режим доступу: https://uk.wikipedia.org/wiki/Мартос_Борис_Миколайович. – Дата звернення: 06.04.2017. Файл:Martos5.jpg|Українська Господарська Академія в Ч.С.Р. 1922–1935. – Нью-Йорк, 1959. – Т. 1. – С. 159. Файл:Martos6.jpg|Українська Господарська Академія в Ч.С.Р. 1922–1935. – С. 158. Файл:Martos7.jpg|Українська Господарська Академія в Ч.С.Р. 1922–1935. – С. 156. Файл:Martos8.png|Режим доступу: https://uk.wikipedia.org/wiki/Мартос_Борис_Миколайович. – Дата звернення: 06.04.2017. Файл:Martos9.jpg|Режим доступу: http://www.istpravda.com.ua/research/4ca985464b9cc/. – Дата звернення: 06.04.2017. Файл:MartosCXXI.jpg|Наріжний С. Українська еміграція. Культурна праця української еміграції між двома світовими війнами : [монографія] / Симон Наріжний ; [відп. ред. О. Купчинський, Л. В. Винар] ; Наукове товариство ім. Шевченка, Українознавча наук. б-ка НТШ [та ін.]. – 2-ге вид., репр. відтворення вид. 1942 р. – Львів : Наук. т-во ім. Шевченка ; Кент ; Острог, 2008. – Ч. 1. – С. CXXI. Файл:MartosCXXII.jpg|Наріжний С. Українська еміграція. – Ч. 1. – С. CXXII Файл:MartosCXXIX.jpg|Наріжний С. Українська еміграція. – Ч. 1. – С. CXXIX