Відмінності між версіями «Ґізель Інокентій»

Матеріал з Економічна думка України
Перейти до: навігація, пошук
Рядок 26: Рядок 26:
 
У творі «Мир з Богом людині» І. Ґізель коментує десять християнських заповідей і висловлює свої міркування про людські гріхи й провини. Ці міркування сповнені гуманізму, поваги до людини.
 
У творі «Мир з Богом людині» І. Ґізель коментує десять християнських заповідей і висловлює свої міркування про людські гріхи й провини. Ці міркування сповнені гуманізму, поваги до людини.
  
У першій частині праці, розглянувши питання про гріх, він поділяє гріхи на [[Файл:Smertny.jpg|60px]] і [[Файл:Prostitelny.jpg|80px]] (смертні і простимі) (Ґізель І. Вибрані твори : у 3 т. / Інокентій Ґізель ; [упоряд. Л. Довга] ; Ін-т філософії ім. Г. Сковороди, Нац. б-ка України ім. В. І. Вернадського, Т-во дослідників Центрально-Східної Європи. – Львів : Свічадо, 2009. – Т. 1, кн. 2 : Мир з Богом чоловіку : фотокопія оригіналу. – С. 34; Ґізель І. Вибрані твори : у 3 т. / Інокентій Ґізель ; [упоряд. Л. Довга] ; Ін-т філософії ім. Г. Сковороди, Нац. б-ка України ім. В. І. Вернадського, Т-во дослідників Центрально-Східної Європи. – Львів : Свічадо, 2012. – Т. 1, кн. 1. – С. 93) та виділяє невелику главу [[Файл:kako greh.jpg|300px]] (як гріх іноді може гріхом не бути) (Ґізель І. Вибрані твори. – Т. 1, кн. 2. – С. 37; Ґізель І. Вибрані твори. – Т. 1, кн. 1. – C. 97). Він називає обставини, за яких навіть провини не можуть вважатися гріхом. Таких обставин, [[Файл:Vin.jpg|40px]] (причин), І. Ґізель називає шість: [[Файл:Nomogenie.jpg|240px]][[Файл:Vina.jpg|240px]] (неспроможність, незнання, неосмисленність, слушна причина, дозвіл і необхідність) (Ґізель І. Вибрані твори. – Т. 1, кн. 2. – С. 37; Ґізель І. Вибрані твори. – Т. 1, кн. 1. – C. 97). Керуючись такими засадами, він пояснює чому, в яких випадках не може вважатись гріхом привласнення чужого майна, не дотримування посту тощо. І. Ґізель пише: [[Файл:nemogenie1.jpg|center|500px]] (неспроможність звільнення від гріха таких хто не вертає чужої речі, коли не має статків, хто не читає звичайного правила в часі великої хвороби, хто не постить, коли нездужає) (Ґізель І. Вибрані твори. – Т. 1, кн. 2. – С. 37–38; Ґізель І. Вибрані твори. – Т. 1, кн. 1. – C. 97). Автор підкреслює: [[Файл:Nugda1.jpg|center|500px]] (необхідність звільняє від гріха в учинках смертних таких: у несправедливому взятий утриманні чужих речей, що буває  в крайньому убозтві, через яке хтось би не міг навіт життя зберегти, якби не мав у себе чужого і тим себе не живив) (Ґізель І. Вибрані твори. – Т. 1, кн. 2. – С. 38; Ґізель І. Вибрані твори. – Т. 1, кн. 1. – C. 97).
+
У першій частині праці, розглянувши питання про гріх, він поділяє гріхи на [[Файл:Smertny.jpg|60px]] і [[Файл:Prostitelny.jpg|80px]] (смертні і простимі) (Ґізель І. Вибрані твори : у 3 т. / Інокентій Ґізель ; [упоряд. Л. Довга] ; Ін-т філософії ім. Г. Сковороди, Нац. б-ка України ім. В. І. Вернадського, Т-во дослідників Центрально-Східної Європи. – Львів : Свічадо, 2009. – Т. 1, кн. 2 : Мир з Богом чоловіку : фотокопія оригіналу. – С. 34; Ґізель І. Вибрані твори : у 3 т. / Інокентій Ґізель ; [упоряд. Л. Довга] ; Ін-т філософії ім. Г. Сковороди, Нац. б-ка України ім. В. І. Вернадського, Т-во дослідників Центрально-Східної Європи. – Львів : Свічадо, 2012. – Т. 1, кн. 1. – С. 93) та виділяє невелику главу [[Файл:kako greh.jpg|350px]] (як гріх іноді може гріхом не бути) (Ґізель І. Вибрані твори. – Т. 1, кн. 2. – С. 37; Ґізель І. Вибрані твори. – Т. 1, кн. 1. – C. 97). Він називає обставини, за яких навіть провини не можуть вважатися гріхом. Таких обставин, [[Файл:Vin.jpg|40px]] (причин), І. Ґізель називає шість: [[Файл:Nomogenie.jpg|240px]][[Файл:Vina.jpg|240px]] (неспроможність, незнання, неосмисленність, слушна причина, дозвіл і необхідність) (Ґізель І. Вибрані твори. – Т. 1, кн. 2. – С. 37; Ґізель І. Вибрані твори. – Т. 1, кн. 1. – C. 97). Керуючись такими засадами, він пояснює чому, в яких випадках не може вважатись гріхом привласнення чужого майна, не дотримування посту тощо. І. Ґізель пише: [[Файл:nemogenie1.jpg|center|500px]] (неспроможність звільнення від гріха таких хто не вертає чужої речі, коли не має статків, хто не читає звичайного правила в часі великої хвороби, хто не постить, коли нездужає) (Ґізель І. Вибрані твори. – Т. 1, кн. 2. – С. 37–38; Ґізель І. Вибрані твори. – Т. 1, кн. 1. – C. 97). Автор підкреслює: [[Файл:Nugda1.jpg|center|500px]] (необхідність звільняє від гріха в учинках смертних таких: у несправедливому взятий утриманні чужих речей, що буває  в крайньому убозтві, через яке хтось би не міг навіт життя зберегти, якби не мав у себе чужого і тим себе не живив) (Ґізель І. Вибрані твори. – Т. 1, кн. 2. – С. 38; Ґізель І. Вибрані твори. – Т. 1, кн. 1. – C. 97).
  
Визначає І. Ґізель і гріхи проти церковних чеснот, проти десяти заповідей Божих і проти церковних заповідей. Але і тут підкреслює, що не завжди, проте, порушення церковних правил є гріхом. Він чітко окреслює обставини, які звільняють людину від гріха. Це і вік людини, і стан її здоров’я, й убогість тощо. Розмірковуючи про піст, І. Ґізель вимагає, щоб особи, котрі мають слуг і рабів, давали їм під час посту [[Файл:Brashno.jpg|200px]] (харчем бажаним і відповідним), аби вони могли себе укріпити [[Файл:i post.jpg|120px]] (і піст витривати) (Ґізель І. Вибрані твори. – Т. 1, кн. 2. – С. 65; Ґізель І. Вибрані твори. – Т. 1, кн. 1. – C. 127). Гуманне ставлення до людини взагалі і до людини бідної зокрема пронизує весь твір.
+
Визначає І. Ґізель і гріхи проти церковних чеснот, проти десяти заповідей Божих і проти церковних заповідей. Але і тут підкреслює, що не завжди, проте, порушення церковних правил є гріхом. Він чітко окреслює обставини, які звільняють людину від гріха. Це і вік людини, і стан її здоров’я, й убогість тощо. Розмірковуючи про піст, І. Ґізель вимагає, щоб особи, котрі мають слуг і рабів, давали їм під час посту [[Файл:Brashno.jpg|230px]] (харчем бажаним і відповідним), аби вони могли себе укріпити [[Файл:i post.jpg|120px]] (і піст витривати) (Ґізель І. Вибрані твори. – Т. 1, кн. 2. – С. 65; Ґізель І. Вибрані твори. – Т. 1, кн. 1. – C. 127). Гуманне ставлення до людини взагалі і до людини бідної зокрема пронизує весь твір.
  
У другій частині праці автор перелічує гріхи різних станів і професій: панів, селян, купців, ремісників, лікарів, вчителів та ін. І. Ґізель засуджував духівництво за порушення моральних правил, втручання у світські справи. Автор таврує гріхи архієреїв, священиків, звинувачує їх у користолюбстві, честолюбстві, у привласненні церковного майна. Грішать духовні особи, пише І. Ґізель, коли церковне майно розтринькують, використовуючи його [[Файл:Na slasti.jpg|250px]] (на ласощі й надмір у їжі й одежі) (Ґізель І. Вибрані твори. – Т. 1, кн. 2. – С. 215; Ґізель І. Вибрані твори. – Т. 1, кн. 1. – C. 305).
+
У другій частині праці автор перелічує гріхи різних станів і професій: панів, селян, купців, ремісників, лікарів, вчителів та ін. І. Ґізель засуджував духівництво за порушення моральних правил, втручання у світські справи. Автор таврує гріхи архієреїв, священиків, звинувачує їх у користолюбстві, честолюбстві, у привласненні церковного майна. Грішать духовні особи, пише І. Ґізель, коли церковне майно розтринькують, використовуючи його [[Файл:Na slasti.jpg|290px]] (на ласощі й надмір у їжі й одежі) (Ґізель І. Вибрані твори. – Т. 1, кн. 2. – С. 215; Ґізель І. Вибрані твори. – Т. 1, кн. 1. – C. 305).
  
 
Не проминув І. Ґізель і гріхів влади за те, що обкладає народ великими податками і повинностями, обтяжує повинностями по утриманню війська, привласнює церковне майно тощо (Див.: Ґізель І. Вибрані твори. – Т. 1, кн. 2. – С. 223; Ґізель І. Вибрані твори. – Т. 1, кн. 1. – C. 315).
 
Не проминув І. Ґізель і гріхів влади за те, що обкладає народ великими податками і повинностями, обтяжує повинностями по утриманню війська, привласнює церковне майно тощо (Див.: Ґізель І. Вибрані твори. – Т. 1, кн. 2. – С. 223; Ґізель І. Вибрані твори. – Т. 1, кн. 1. – C. 315).

Версія за 13:51, 19 лютого 2015

Gizel.JPG

Ґізель, чернече ім’я Інокентій

(? серпень 1610 (?) – 18 (28) листопада 1683) –
український просвітник XVII ст., видатний церковний діяч,
архімандрит Києво-Печерського монастиря, вчений-богослов, історик, філософ.






Життя та діяльність


Відомі вчені та авторитетні джерела про Інокентія Гізеля


Твори


Література


Іконографія