Відмінності між версіями «Степанов Тихон Федорович»

Матеріал з Економічна думка України
Перейти до: навігація, пошук
Рядок 48: Рядок 48:
 
Аналіз праці у Степанова пов’язаний ще з однією проблемою, а саме її свободою. Він підкреслює, що всяка праця повинна бути в пошані, у міру користі, яку вона приносить суспільству, і [[Файл:7Kagdyj_rod.JPG|center|500px]] (Степанов Т. Ф. Записки о политической экономии. – Ч. 1. – С. 58). Ця думка свідчить про критичне ставлення Степанова до рабської праці кріпаків і розуміння необхідності її ліквідації. Проте вона не могла за тих умов бути висловленою прямо і чітко. Незважаючи на це Степанов, як писав про нього професор Д. І. Багалій, вів проти рабства[[Файл:12Takuju.jpg|center|500px]]                                       (Багалей Д. И. Краткий очерк … – С. 148).
 
Аналіз праці у Степанова пов’язаний ще з однією проблемою, а саме її свободою. Він підкреслює, що всяка праця повинна бути в пошані, у міру користі, яку вона приносить суспільству, і [[Файл:7Kagdyj_rod.JPG|center|500px]] (Степанов Т. Ф. Записки о политической экономии. – Ч. 1. – С. 58). Ця думка свідчить про критичне ставлення Степанова до рабської праці кріпаків і розуміння необхідності її ліквідації. Проте вона не могла за тих умов бути висловленою прямо і чітко. Незважаючи на це Степанов, як писав про нього професор Д. І. Багалій, вів проти рабства[[Файл:12Takuju.jpg|center|500px]]                                       (Багалей Д. И. Краткий очерк … – С. 148).
  
Степанов не лише видатний політеконом, він відіграв велику роль у розвитку статистики. Одна з перших його праць «Про статистику взагалі», опублікована ще 1831 р. в «Літературній газеті», була присвячена проблемам статистики, якій автор надавав великого значення. Статистика, писав він, «есть одна из полезнейших Наук. Она служит самым верным, безопасным руководством для Политики и Политической Экономии; ибо представляет для сих высоких Наук верные опыты, служащие к объяснению в подтверждению их теоретических начал» (Степанов Т. О статистике вообще / Т. Степанов // Литературная газета. – 1831. – 6 апреля (№ 20). – С. 159). Степанов не тільки користувався надбаннями статистики, а й розвивав її теоретичні засади. Не випадково відомий український статистик М. В. Птуха оцінив науковий доробок Степанова в галузі статистики надзвичайно високо. «По глубине и содержательности идей, – писав Птуха, – он был выше своих современников» (Птуха М. В. Очерки по истории статистики в СССР. – Т. 2. – С. 354).
+
Степанов не лише видатний політеконом, він відіграв велику роль у розвитку статистики. Одна з перших його праць «Про статистику взагалі», опублікована ще 1831 р. в «Літературній газеті», була присвячена проблемам статистики, якій автор надавав великого значення. Статистика, писав він, [[Файл:13Est_odna.jpg|center|500px]](Степанов Т. О статистике вообще / Т. Степанов // Литературная газета. – 1831. – 6 апреля (№ 20). – С. 159). Степанов не тільки користувався надбаннями статистики, а й розвивав її теоретичні засади. Не випадково відомий український статистик М. В. Птуха оцінив науковий доробок Степанова в галузі статистики надзвичайно високо. «По глубине и содержательности идей, – писав Птуха, – он был выше своих современников» (Птуха М. В. Очерки по истории статистики в СССР. – Т. 2. – С. 354).
  
Як людина високоосвічена, людина прогресивних поглядів, Степанов висловлює цілий ряд цікавих думок з приводу розвитку суспільства. У розділі «Записок», де йдеться про «ідею політичної економії», він пише, що «всяка наука має свої ідеї. Ідеї є мета, призначена природою для всіх відділів життя людства, для життя індивідуального, суспільного і народного. Людина досягає цієї мети або здійснення ідей поступовим розкриттям своїх фізичних і моральних сил» (Степанов Т. Ф. Записки о политической экономии. – Ч. 1. – С. 55). Степанов бачить існуючі в суспільстві негаразди і вважає, що поступове самовдосконалення людини як фізичне, так і моральне, еволюційний поступ людства забезпечать здійснення ідей. Він виступає за свободу й рівність народу, за ліквідацію бідності. Але здійснення цих ідей є неможливим за існуючого ладу, тому Степанов пропонує цілу систему заходів, вирішення яких забезпечить втілення ідей. Він виступає за свободу розвитку торгівлі, розвитку товарно-грошових відносин, кредиту, реформування податкової системи. Вчений у дусі А. Сміта виступав за зростання народонаселення як запоруку зростання багатства й критикував теорію народонаселення Мальтуса. Він – прихильник застосування машин як запоруки підвищення продуктивності праці, розвитку продуктивних сил.  
+
Як людина високоосвічена, людина прогресивних поглядів, Степанов висловлює цілий ряд цікавих думок з приводу розвитку суспільства. У розділі «Записок», де йдеться про [[Файл:8Idei_polit_ek.jpg|200px]], він пише, що [[Файл:9Vsjakaja nauka.JPG|center|500px]](Степанов Т. Ф. Записки о политической экономии. – Ч. 1. – С. 55). Степанов бачить існуючі в суспільстві негаразди і вважає, що поступове самовдосконалення людини як фізичне, так і моральне, еволюційний поступ людства забезпечать здійснення ідей. Він виступає за свободу й рівність народу, за ліквідацію бідності. Але здійснення цих ідей є неможливим за існуючого ладу, тому Степанов пропонує цілу систему заходів, вирішення яких забезпечить втілення ідей. Він виступає за свободу розвитку торгівлі, розвитку товарно-грошових відносин, кредиту, реформування податкової системи. Вчений у дусі А. Сміта виступав за зростання народонаселення як запоруку зростання багатства й критикував теорію народонаселення Мальтуса. Він – прихильник застосування машин як запоруки підвищення продуктивності праці, розвитку продуктивних сил.  
  
Особливо наголошує Степанов на необхідності розвитку науки, освіти. «Одно просвещение, – писав він, – может со временем сблизить, уравновесить людей-капиталистов и людей-работников» (Степанов Т. Ф. Записки о политической экономии. – Ч. 2. – С. 56). У даному випадку вчений повторює засади Просвітництва, однією з провідних ідей якого була ідея залежності суспільного прогресу від поширення освіти, а згодом ідея цінності людини. Він, як романтик, мріяв про кращі часи для людства, коли не буде класових суперечностей, а встановиться «класова гармонія». Суспільство прийде до цього стану еволюційним шляхом, розвиваючись за законами природи. Таке майбутнє Степанов пророкував не для одної країни, а для всього людства. Між народами, значною мірою за рахунок науки й освіти, встановиться мир, а на земній кулі утвориться «одна республіка».
+
Особливо наголошує Степанов на необхідності розвитку науки, освіти.[[Файл:14Odno.jpg|center|500px]](Степанов Т. Ф. Записки о политической экономии. – Ч. 2. – С. 56). У даному випадку вчений повторює засади Просвітництва, однією з провідних ідей якого була ідея залежності суспільного прогресу від поширення освіти, а згодом ідея цінності людини. Він, як романтик, мріяв про кращі часи для людства, коли не буде класових суперечностей, а встановиться «класова гармонія». Суспільство прийде до цього стану еволюційним шляхом, розвиваючись за законами природи. Таке майбутнє Степанов пророкував не для одної країни, а для всього людства. Між народами, значною мірою за рахунок науки й освіти, встановиться мир, а на земній кулі утвориться «одна республіка».
  
Надзвичайно важливим є розуміння Степановим засад формування такої держави. Це, на його думку, буде просвічена монархія з однією релігією і єдиним законодавством. При цьому вчений розумів і наголошував, що для такого устрою необхідно «…известное единообразие в обычаях, нравах и проч. …» (Степанов Т. Ф. Речь о сущности … – С. 57). Адже важливість елементів інституціоналізму в суспільному розвитку була проголошена Альтернативною школою політичної економії в Німеччині, яка на той час лише формувалась.  
+
Надзвичайно важливим є розуміння Степановим засад формування такої держави. Це, на його думку, буде просвічена монархія з однією релігією і єдиним законодавством. При цьому вчений розумів і наголошував, що для такого устрою необхідно [[Файл:15Izvestnoe.jpg|380px]](Степанов Т. Ф. Речь о сущности … – С. 57). Адже важливість елементів інституціоналізму в суспільному розвитку була проголошена Альтернативною школою політичної економії в Німеччині, яка на той час лише формувалась.  
  
Т. Ф. Степанов із захопленням писав про майбутнє людства: «Таким образом, Человеколюбие, Патриотизм, Космополитизм мало по малу сольются в общую любовь к Человечеству! – Какая величественная и вместе утешительная картина в будущем!» (Степанов Т. Ф. Речь о сущности … – С. 57). Але, як визнавав учений, це поки що лише ідеї, які проголошуються геніями, що передбачають шлях прогресивного розвитку людства. Степанов, не називаючи цих геніїв, приєднується до їхньої думки.
+
Т. Ф. Степанов із захопленням писав про майбутнє людства: [[Файл:16Takim obrazom.jpg|center|500px]](Степанов Т. Ф. Речь о сущности … – С. 57). Але, як визнавав учений, це поки що лише ідеї, які проголошуються геніями, що передбачають шлях прогресивного розвитку людства. Степанов, не називаючи цих геніїв, приєднується до їхньої думки.
 
</spoiler>
 
</spoiler>
 
<br>
 
<br>

Версія за 09:58, 29 вересня 2014

Stepanov.JPG

Степанов Тихон Федорович

(1795 – 1847) –
український і російський економіст,правознавець,
професор політичної економії Харківського університету.
Автор першого курсу політичної економії російською мовою.






Життя та діяльність


Відомі вчені та авторитетні джерела про


Твори


Література


Іконографія