Відмінності між версіями «Хмельницький Богдан-Зиновій Михайлович»

Матеріал з Економічна думка України
Перейти до: навігація, пошук
Рядок 2: Рядок 2:
 
27 грудня 1595 (6 січня 1596 ) – 27 липня (6 серпня) 1657  – <br>
 
27 грудня 1595 (6 січня 1596 ) – 27 липня (6 серпня) 1657  – <br>
 
політик, полководець і дипломат,<br>
 
політик, полководець і дипломат,<br>
провідник національно-визвольних змагань 1678–57 рр.,<br>
+
провідник національно-визвольних змагань 1648–57 рр.,<br>
 
творець Української козацької держави та її перший гетьман.
 
творець Української козацької держави та її перший гетьман.
 
</center></h3>
 
</center></h3>
Рядок 9: Рядок 9:
  
 
<br /><br /><br /><br /><br /><br />
 
<br /><br /><br /><br /><br /><br />
<spoiler text="Життя та діяльність"><div align="justify"><p>Народився Зиновій-Богдан Хмельницький близько 27 грудня 1595 (6 січня 1596р.) ймовірно на хуторі Суботів в сім’ї шляхтича Михайла Хмельницького. Здобув хорошу освіту. Навчався спочатку в школі при одному з київських монастирів, згодом – у Львівському єзуїтському колегіумі. Володів українською, польською і латинською мовами, пізніше опанував турецьку і татарську. Служив у козацькому реєстровому війську. Брав участь у битві під Цецорою 1620 р. (між польською армією і турецько-татарським військом поблизу Ясс, тепер Румунія). В цій битві загинув його батько, а сам Б. Хмельницький потрапив у турецький полон, де пробув 2 роки. Після звільнення з неволі (можливо був викуплений матір’ю або козаками) служив у Чигиринському полку. Одружився з Ганною Сомківною (у шлюбі з якою мав близько 10 дітей (після її смерті у 1647р. вдруге одружився у 1648 з Чаплинською, втретє – у 1651)).</p>
+
<spoiler text="Життя та діяльність"><div align="justify"><p>Народився Богдан-Зиновій Хмельницький 27 грудня 1595 (6 січня 1596 р.) ймовірно на хуторі Суботів в сім’ї шляхтича Михайла Хмельницького. Здобув хорошу освіту. Навчався спочатку в школі при одному з київських монастирів, згодом – у Львівському єзуїтському колегіумі. Володів українською, польською і латинською мовами, пізніше опанував турецьку і татарську. Служив у козацькому реєстровому війську, брав участь у битві під Цецорою 1620 р. (між польською армією і турецько-татарським військом поблизу Ясс). В цій битві загинув його батько, а сам Б. Хмельницький потрапив до турецького полону, де пробув 2 роки. Після звільнення з неволі (можливо був викуплений матір’ю або козаками) служив у Чигиринському полку. Богдан Хмельницький був одружений з Ганною Сомко, яка померла у 1647 р. У 1648 р. вдруге одружився з Оленою Чаплинською, а у 1651 р. – втретє з Ганною Золотаренко.
  
У 1630-х рр.. брав участь у козацьких повстаннях проти Польщі (1630, 1637 р.). Був військовим писарем, грудні 1638 р. його було обрано сотником Чигиринського полку. У складі козацького посольства двічі у 1639 і 1646 рр. вів переговори з польським королем Владиславом IV Ваза щодо становища українського козацтва, його прав і вольностей, збільшення козацького реєстру, першим етапом якої стала, пов’язані з іменем Хмельницького, національно-визвольна війна українського народу (1648–1657 рр.) .  
+
У 1630-х рр. брав участь у козацьких повстаннях проти Польщі (1630, 1637 рр.). Був військовим писарем, у грудні 1638 р. його було обрано сотником Чигиринського полку. У складі козацького посольства двічі (у 1639 і 1646 рр.) вів переговори з польським королем Владиславом IV Вазою щодо становища українського козацтва, його прав і вольностей, збільшення козацького реєстру.  
  
У січні 1648 р. Хмельницький очолив повстання на Запорізькій Січі яке поклало початок Українській національній революції (1648–1676). У середині лютого 1648 р. Богдан Хмельницький був обраний гетьманом Війська Запорозького. Уклавши союз із Кримським ханством, використовував зовнішньополітичний чинник у визвольній боротьбі. Здобувши перемоги під Жовтими водами, Корсунем і Пилявцями (1648) використовував наміри домагатися надання козацькій Україні статусу третього державно-політичного суб’єкта Речі Посполитої, надати козацькому регіону такого ж статусу і прав як Литві.
+
У січні 1648 р. Хмельницький очолив повстання на Запорізькій Січі, яке поклало початок Українській національній революції (1648–1676), першим етапом якої стала, пов’язана з іменем Хмельницького, національно-визвольна війна українського народу (1648–1657 рр.). У середині лютого 1648 р. Богдан Хмельницький був обраний гетьманом Війська Запорозького. Уклавши союз із Кримським ханством, використовував зовнішньополітичний чинник у визвольній боротьбі. Здобувши перемоги під Жовтими водами, Корсунем і Пилявцями (1648 р.), використовував наміри домагатися надання козацькій Україні статусу третього державно-політичного суб’єкта Речі Посполитої, надати козацькому регіону такого ж статусу і прав, як Литві.  
  
Після перемоги на поляками під Зборовим у серпні 1649р. підписав, внаслідок наполягань хана Іслама Гірея III, угоду з польским королем Яном II Казимиром Ваза, що лише надавала козацькій Україні автономію.
+
Після перемоги на поляками під Зборовим у серпні 1649 р. підписав, внаслідок наполягань хана Іслама Гірея III, угоду з польським королем Яном II Казимиром Вазою, що лише надавала козацькій Україні автономію.  
  
Було налагоджено дипломатичні відносини з іноземними державами. Враховуючи геополітичне становище молодої української держави. Богдан Хмельницький намагався зберігати на суперечностях між Річчю Посполитою, Московіє ю і османською імперією (обіцяючи прийняти протекцію відповідно царя і султана), включити у сферу впливу українських інтересів Молдову і Валахію. Проте поразка у Берестецькій битві 28 червня – 10 липня (18–30 червня) 1654  змусила Хмельницького укласти Білоцерківський договір 28 (18 вересня) 1651, який суттєво обмежував українську автономію. Однак, блискуча перемога у Батозькій битві 1–2 червня (22–23 травня) 1652 р. жала можливість вибороти Українській державі фактичну незалежність.
+
Було налагоджено дипломатичні відносини з іноземними державами. Враховуючи геополітичне становище молодої української держави, Богдан Хмельницький намагався зіграти на суперечностях між Річчю Посполитою, Московією і османською імперією (обіцяючи прийняти протекцію відповідно царя і султана), включити у сферу впливу українських інтересів Молдову і Валахію. Проте поразка у битві під Берестечком 28 червня – 10 липня (18–30 червня) 1651 р. змусила Хмельницького укласти Білоцерківський договір 28 (18 вересня) 1651 р., який суттєво обмежував українську автономію. Однак, блискуча перемога у Батозькій битві 1–2 червня (22–23 травня) 1652 р. дала можливість вибороти Українській державі фактичну незалежність.  
  
Наступ військ Речі Посполитої, ускладнення внутрішньополітичної і міжнародної ситуації, провал Жванецькоїкомпанії (жовтень–грудень 1653 р.) змусили гетьмана 1654 р. на рда у Переяславі (нині м. Переяслав-Хмельницький) .
+
Наступ військ Речі Посполитої, ускладнення внутрішньополітичної і міжнародної ситуації, провал Жванецької кампанії (жовтень–грудень 1653 р.) змусили гетьмана 8 (18) січня 1654 р. укласти союзницьку угоду з російським царем на раді у Переяславі (нині м. Переяслав-Хмельницький) .  
  
Пізніше було укладено договір з Московським царством, який увійшов в історію як «Березневі статті» . В останні роки свого життя гетьман Богдан Хмельницький намагався змінити українську козацьку державу , переорієнтуватися на союз зі Швецією та Османською портою і рішуче протидія намірам Москви обмежити суверенітет козацької України.
+
Пізніше було укладено договір з Московським царством, який увійшов в історію як «Березневі статті». В останні роки свого життя гетьман Богдан Хмельницький намагався змінити українську козацьку державу, переорієнтуватися на союз зі Швецією та Османською портою і рішуче протидіяв намірам Москви обмежити суверенітет козацької України.  
  
Помер Богдан Хмельницький 6 серпня (27 липня) 1657 р. Похований у Суботові у Іллінській церкві.
+
Помер Богдан Хмельницький 6 серпня (27 липня) 1657 р. Похований у с. Суботів в Іллінській церкві.
  
 
Уперше в історії політичної думки України Б. Хмельницький на початку 1649 р. сформулював ідею створення української незалежної держави. Наступні роки він присвятив створенню управлінського апарату, боєздатного козацького війська, судочинства, власних фінансів, налагодженню міжнародних стосунків. Він проводив гнучку соціальну політику, запобігаючи загостренню соціально-економічних відносин у суспільстві. Універсали і листи гетьмана свідчать про те, що економічна політика Хмельницького була спрямована на створення ринкового середовища, розвиток міських ремесел та мануфактурного виробництва і містила елементи меркантилізму. Це знайшло відображення у втручанні державної влади у господарське життя, стимулюванні експорту товарів через систему пільг місцевим виробникам і торговцям, обмеженні вивезення коштовностей, встановлено захисне мито з метою нагромадження у країні дорогоцінних металів. Гетьманське управління намагалося всіляко сприяти розвитку внутрішньої торгівлі (навпаки, цінні метали й інші коштовності, що ввозилися у країну, митом не обкладалися). Для заохочення українського купецтва до торговельної діяльності видавалися універсали про охорону особи і майна купців, їм також надавалися привілеї при продажу товарів, зокрема звільнення від торговельного мита, пільги у користуванні міським торговельним інвентарем, будівлями і спорудами тощо. Іноземні купці сплачували обов’язковий митний збір і за їхньою діяльністю на українській території здійснювався контроль.
 
Уперше в історії політичної думки України Б. Хмельницький на початку 1649 р. сформулював ідею створення української незалежної держави. Наступні роки він присвятив створенню управлінського апарату, боєздатного козацького війська, судочинства, власних фінансів, налагодженню міжнародних стосунків. Він проводив гнучку соціальну політику, запобігаючи загостренню соціально-економічних відносин у суспільстві. Універсали і листи гетьмана свідчать про те, що економічна політика Хмельницького була спрямована на створення ринкового середовища, розвиток міських ремесел та мануфактурного виробництва і містила елементи меркантилізму. Це знайшло відображення у втручанні державної влади у господарське життя, стимулюванні експорту товарів через систему пільг місцевим виробникам і торговцям, обмеженні вивезення коштовностей, встановлено захисне мито з метою нагромадження у країні дорогоцінних металів. Гетьманське управління намагалося всіляко сприяти розвитку внутрішньої торгівлі (навпаки, цінні метали й інші коштовності, що ввозилися у країну, митом не обкладалися). Для заохочення українського купецтва до торговельної діяльності видавалися універсали про охорону особи і майна купців, їм також надавалися привілеї при продажу товарів, зокрема звільнення від торговельного мита, пільги у користуванні міським торговельним інвентарем, будівлями і спорудами тощо. Іноземні купці сплачували обов’язковий митний збір і за їхньою діяльністю на українській території здійснювався контроль.

Версія за 07:56, 21 червня 2016

BH1.JPG

Хмельницький Богдан (Богдан-Зиновій) Михайлович

27 грудня 1595 (6 січня 1596 ) – 27 липня (6 серпня) 1657 –
політик, полководець і дипломат,
провідник національно-визвольних змагань 1648–57 рр.,
творець Української козацької держави та її перший гетьман.








Життя та діяльність


Відомі вчені та авторитетні джерела про Богдана Хмельницького


Твори


Література


Фотогалерея