Відмінності між версіями «Оріховський Станіслав Станіславович»

Матеріал з Економічна думка України
Перейти до: навігація, пошук
Рядок 4: Рядок 4:
 
</center></h3>
 
</center></h3>
 
<br /><br /><br /><br /><br />
 
<br /><br /><br /><br /><br />
<spoiler text="Життя та діяльність"><div align="justify"><p>Народився С. Оріховський 11 листопада 1513 р. у селі Оріхівці Перемишлянського повіту Руського воєводства Польщі, у польсько-українській родині. Син дрібного шляхтича «гербу Oksza» (Кухта Б. Л. З історії української політичної думки : навч. посібник / Б. Л. Кухта. – К. : Генеза, 1994. – С. 34). Його батько був писарем у м. Перемишль. У «Листі до Яна Франціска Коммендоні про самого себе» Оріховський виклав свій власний життєпис та світогляд. «… Мої предки, – пише він, – польські лицарі, прибули у Русь, переконані у родючості ґрунту і в догідному становищі провінції. А як осіли у Русі (така й нинішня назва цієї землі), вони пошлюбилися з русинами, придбали село Оріховиці в Перемишлянській єпархії і заснували там свій маєток, зібравши до нього все, що мали. З тих пір багато русинських воїнів, вихідців з того села, почали носити прізвище Оріховських. Від тих предків походив і мій батько Станіслав, який узяв за дружину Ядвігу Баранецьку, уроджену шляхтянку, дочку священика грецького обряду. То була моя мати» (Українські гуманісти епохи Відродження : антологія : у 2 ч. – К. : Наук. думка : Основи, 1995. – Ч. 1. – С. 406–407). Своїй матері, донці українського священика, Станіслав «завдячував близькими стосунками з русинами, розумінням їхніх інтересів» (Цит. за: Кухта Б. Л. З історії української політичної думки. – С. 34).
+
<spoiler text="Життя та діяльність"><div align="justify"><p>Народився С. Оріховський 11 листопада 1513 р. у селі Оріхівці Перемишлянського повіту Руського воєводства Польщі, у польсько-українській родині. Син дрібного шляхтича «гербу Oksza» (Кухта Б. Л. З історії української політичної думки : навч. посібник / Б. Л. Кухта. – Київ : Генеза, 1994. – С. 34). Його батько був писарем у м. Перемишль. У «Листі до Яна Франціска Коммендоні про самого себе» Оріховський виклав свій власний життєпис та світогляд. «… Мої предки, – пише він, – польські лицарі, прибули у Русь, переконані у родючості ґрунту і в догідному становищі провінції. А як осіли у Русі (така й нинішня назва цієї землі), вони пошлюбилися з русинами, придбали село Оріховиці в Перемишлянській єпархії і заснували там свій маєток, зібравши до нього все, що мали. З тих пір багато русинських воїнів, вихідців з того села, почали носити прізвище Оріховських. Від тих предків походив і мій батько Станіслав, який узяв за дружину Ядвігу Баранецьку, уроджену шляхтянку, дочку священика грецького обряду. То була моя мати» (Українські гуманісти епохи Відродження : антологія : у 2 ч. – Київ : Наук. думка : Основи, 1995. – Ч. 1. – С. 406–407). Своїй матері, донці українського священика, Станіслав «завдячував близькими стосунками з русинами, розумінням їхніх інтересів» (Цит. за: Кухта Б. Л. З історії української політичної думки. – С. 34).
  
«Свою самоідентифікацію …, – зазначає В. Д. Литвинов, – він вклав у формулу «народу українського, держави польської (gente Ruthenus, natione Polonus). Проте не раз Оріховський недвозначно зараховував себе виключно до українців – у посланні до Римського Папи Юлія III, у листі до італійського гуманіста Комендоні, у розмові з відомим польським публіцистом Фричем Моджевським (називав себе “українцем з гір Карпатських”). А при згадуванні про своє рідне місто Перемишль не забував нагадати, що воно українське (“руське”: Premisliae, oppido Russiae, Premisliensis municipii, Roxolaniae provinciae; Premisliae, oppido Roxolaniae). Україну-Русь Оріховський називає “моєю батьківщиною”. А інші країни, які межують з нею, то чужі (“вони”) – Угорщина, Скитія, Московія, ба навіть Польща. Хоч у багатьох випадках він і її зараховує до “своїх”. Знаменно, що, як зазначає сам Оріховський, від численних нападок на нього захищала його “шляхта українська”»» (Литвинов В. Д. Україна в пошуках своєї ідентичності. XVI – початок XVII століття. Історико-філософський нарис : [монографія] / В. Д. Литвинов. – К. : Наук. думка, 2008. – С. 479). У «Про хрещення русинів» («Baptismus Ruthenorum») Оріховський оскаржує практику католицької ієрархії вимагати від українських православних нового хрещення та доводить законність і рівноправність східної віри. Згодом повторює цю аргументацію в брошурі «Промова у справі закону про целібат» («De lege coelibatus contra Syricium in Concilio habita», (1547 р.)).
+
«Свою самоідентифікацію …, – зазначає В. Д. Литвинов, – він вклав у формулу «народу українського, держави польської (gente Ruthenus, natione Polonus). Проте не раз Оріховський недвозначно зараховував себе виключно до українців – у посланні до Римського Папи Юлія III, у листі до італійського гуманіста Комендоні, у розмові з відомим польським публіцистом Фричем Моджевським (називав себе “українцем з гір Карпатських”). А при згадуванні про своє рідне місто Перемишль не забував нагадати, що воно українське (“руське”: Premisliae, oppido Russiae, Premisliensis municipii, Roxolaniae provinciae; Premisliae, oppido Roxolaniae). Україну-Русь Оріховський називає “моєю батьківщиною”. А інші країни, які межують з нею, то чужі (“вони”) – Угорщина, Скитія, Московія, ба навіть Польща. Хоч у багатьох випадках він і її зараховує до “своїх”. Знаменно, що, як зазначає сам Оріховський, від численних нападок на нього захищала його “шляхта українська”»» (Литвинов В. Д. Україна в пошуках своєї ідентичності. XVI – початок XVII століття. Історико-філософський нарис : [монографія] / В. Д. Литвинов. – Київ : Наук. думка, 2008. – С. 479). У «Про хрещення русинів» («Baptismus Ruthenorum») Оріховський оскаржує практику католицької ієрархії вимагати від українських православних нового хрещення та доводить законність і рівноправність східної віри. Згодом повторює цю аргументацію в брошурі «Промова у справі закону про целібат» («De lege coelibatus contra Syricium in Concilio habita», (1547 р.)).
  
 
З листа до Коммендоні також відомо, що початкову освіту Оріховський отримав у Перемишлі. Згодом батьки відправили сина до Відня “не стільки для вивчення наук, як для набуття хороших манер і звичаїв у королівському місті” (Українські гуманісти епохи Відродження. – Ч. 1. – С. 407). У Відні він два роки вивчає грецьку та латинську мови. Загалом за кордоном, у різних країнах і містах Європи Оріховський провів близько 17 років, отримав прекрасну освіту в кращих європейських університетах, спілкувався з діячами європейської реформації, гуманістами. У 1526–1542 рр. навчався в університетах: Краківському (від 1526 р.), Віденському (з 1527 р.), Віттенберзькому (1529 р.), Падуанському (1532 р.), Болонському (1540 р.), поглиблював свої знання у Венеції, Римі, Лейпцигу. Життєвий шлях Оріховського був насичений подіями і цікавими зустрічами з видатними вченими, мислителями Західної Європи. Зокрема, у Віттенберзі він три роки жив у сім’ї Мартіна Лютера. Втікаючи від турецької навали на Відень у 1529 р., опікуни Станіслава Оріховського вивезли його до Саксонії і віддали на навчання до Лютера, другим учителем був Філіп Меланхтон; під їхнім впливом юнак перейшов у лютеранство. Про цей час він згодом пише: «Цілком безкарно й вільно дозволялося нам з юнацьким запалом про все міркувати і всюди говорити все, що заманеться. А Лютер і Філіп Меланхтон хвалили нас за це дуже» (Українські гуманісти епохи Відродження. – Ч. 1. – С. 408). У віці 28 років Станіслав Оріховський опинився у Римі, який цікавив його як колиска Відродження. У Римі, Падуї та інших італійських містах він спілкувався з філософами Антоніо Пасера та Гаспаро Контаріні, ректором і філологом Лазарем Бонаміко, а також з державними діячами: кардиналом Франческо Коммендоні та Александром Фарнезе. На філософському диспуті на Оріховського звернув увагу кардинал Контаріні, ним зацікавився також кардинал Гієронімо Ґінучі, завдяки яким С. Оріховський залишився у Римі, пробув там три роки і врешті-решт відмовився від протестантства. В одному його не могли переконати римські отці: у потребі целібату для священиків.
 
З листа до Коммендоні також відомо, що початкову освіту Оріховський отримав у Перемишлі. Згодом батьки відправили сина до Відня “не стільки для вивчення наук, як для набуття хороших манер і звичаїв у королівському місті” (Українські гуманісти епохи Відродження. – Ч. 1. – С. 407). У Відні він два роки вивчає грецьку та латинську мови. Загалом за кордоном, у різних країнах і містах Європи Оріховський провів близько 17 років, отримав прекрасну освіту в кращих європейських університетах, спілкувався з діячами європейської реформації, гуманістами. У 1526–1542 рр. навчався в університетах: Краківському (від 1526 р.), Віденському (з 1527 р.), Віттенберзькому (1529 р.), Падуанському (1532 р.), Болонському (1540 р.), поглиблював свої знання у Венеції, Римі, Лейпцигу. Життєвий шлях Оріховського був насичений подіями і цікавими зустрічами з видатними вченими, мислителями Західної Європи. Зокрема, у Віттенберзі він три роки жив у сім’ї Мартіна Лютера. Втікаючи від турецької навали на Відень у 1529 р., опікуни Станіслава Оріховського вивезли його до Саксонії і віддали на навчання до Лютера, другим учителем був Філіп Меланхтон; під їхнім впливом юнак перейшов у лютеранство. Про цей час він згодом пише: «Цілком безкарно й вільно дозволялося нам з юнацьким запалом про все міркувати і всюди говорити все, що заманеться. А Лютер і Філіп Меланхтон хвалили нас за це дуже» (Українські гуманісти епохи Відродження. – Ч. 1. – С. 408). У віці 28 років Станіслав Оріховський опинився у Римі, який цікавив його як колиска Відродження. У Римі, Падуї та інших італійських містах він спілкувався з філософами Антоніо Пасера та Гаспаро Контаріні, ректором і філологом Лазарем Бонаміко, а також з державними діячами: кардиналом Франческо Коммендоні та Александром Фарнезе. На філософському диспуті на Оріховського звернув увагу кардинал Контаріні, ним зацікавився також кардинал Гієронімо Ґінучі, завдяки яким С. Оріховський залишився у Римі, пробув там три роки і врешті-решт відмовився від протестантства. В одному його не могли переконати римські отці: у потребі целібату для священиків.
  
Після повернення з-за кордону з 1543 р. С. Оріховський за вимогою батька став парафіяльним священиком у Перемишлі. Він активно включився у гуманістичний рух, підтримував зв’язок з багатьма гуманістами та культурно-освітніми діячами Західної Європи, які називали його «русинським», «рутенським» (українським) Демосфеном, «сучасним Цицероном». С. Оріховський мав ораторський талант. Його промову на похоронах Сигізмунда I було вміщено до антології «Промови славетних мужів» («Orationes clarorum virorum»), що вийшла друком у 1559 р. у Венеції і пізніше кілька разів перевидавалася (у Венеції, Парижі, Кельні). Він відкрито проповідував супроти целібату, вважаючи, що шлюб – це засіб проти розпусти. Ряд праць С. Оріховський присвятив питанню про целібат («Промова у справі закону про целібат» («De lege coelibatus contra Syricium in Concilio habita»), листи до папи Юлія III тощо). Праці мали значний резонанс. «Цей блок його писань, – звертає увагу автор дослідження про життя і творчість Станіслава Оріховського В. Шевчук, – стосувався передусім найгострішої власної житейської проблеми і творився з метою самооборончою» (Шевчук В. О. Муза Роксоланська : Українська література XVI–XVIII : у 2 кн. / В. О. Шевчук. – К. : Либідь, 2004. – Кн. 1. – С. 142). Сам Станіслав Оріховський після смерті батька і п’яти рідних братів зрікся священства і у 1551 р. одружився з Магдаленою Холмською, дівчиною «знатною і родом, і місцем». За це перемишлянський єпископ Ян Дзядуський «оголосив мене бунтівником, виключеним із суспільства (вважаючи мене, присутнього, ніби відсутнім), після чого прокляв, зажадав конфіскації маєтностей на користь скарбу і присудив до вигнання», – писав Оріховський (Українські гуманісти епохи Відродження. – Ч. 1. – С. 414).
+
Після повернення з-за кордону з 1543 р. С. Оріховський за вимогою батька став парафіяльним священиком у Перемишлі. Він активно включився у гуманістичний рух, підтримував зв’язок з багатьма гуманістами та культурно-освітніми діячами Західної Європи, які називали його «русинським», «рутенським» (українським) Демосфеном, «сучасним Цицероном». С. Оріховський мав ораторський талант. Його промову на похоронах Сигізмунда I було вміщено до антології «Промови славетних мужів» («Orationes clarorum virorum»), що вийшла друком у 1559 р. у Венеції і пізніше кілька разів перевидавалася (у Венеції, Парижі, Кельні). Він відкрито проповідував супроти целібату, вважаючи, що шлюб – це засіб проти розпусти. Ряд праць С. Оріховський присвятив питанню про целібат («Промова у справі закону про целібат» («De lege coelibatus contra Syricium in Concilio habita»), листи до папи Юлія III тощо). Праці мали значний резонанс. «Цей блок його писань, – звертає увагу автор дослідження про життя і творчість Станіслава Оріховського В. Шевчук, – стосувався передусім найгострішої власної житейської проблеми і творився з метою самооборончою» (Шевчук В. О. Муза Роксоланська : Українська література XVI–XVIII : у 2 кн. / В. О. Шевчук. – Київ : Либідь, 2004. – Кн. 1. – С. 142). Сам Станіслав Оріховський після смерті батька і п’яти рідних братів зрікся священства і у 1551 р. одружився з Магдаленою Холмською, дівчиною «знатною і родом, і місцем». За це перемишлянський єпископ Ян Дзядуський «оголосив мене бунтівником, виключеним із суспільства (вважаючи мене, присутнього, ніби відсутнім), після чого прокляв, зажадав конфіскації маєтностей на користь скарбу і присудив до вигнання», – писав Оріховський (Українські гуманісти епохи Відродження. – Ч. 1. – С. 414).
  
 
Справа С. Оріховського набула публічного розголосу, «адже, – зазначав він, – то було чимось новим і прикладом, небезпечним для всього шляхетського стану, бо єпископи, крім відлучення від церкви, наважилися застосувати такі кари, на які спроможний лише король, як, наприклад: вигнання, конфіскація маєтків, заслання» (Українські гуманісти епохи Відродження. – Ч. 1. – С. 414). Зрештою, йому було відведено спеціальну увагу на сеймі: його справу вирішили подати на розсуд папи, а кару зняли на рік. С. Оріховський пише ряд послань до папи, а єпископ продовжує супроти нього війну, яка тривала сім років, доки Ян Дзядуський не помер. Тоді С. Оріховському дали спокій, хоч узаконення свого шлюбу він так і не дочекався, тобто це одруження, як зазначає В. Шевчук, до кінця життя стало його суспільною драмою (Див.: Шевчук В. О. Муза Роксоланська. – Кн. 1. – С. 141).
 
Справа С. Оріховського набула публічного розголосу, «адже, – зазначав він, – то було чимось новим і прикладом, небезпечним для всього шляхетського стану, бо єпископи, крім відлучення від церкви, наважилися застосувати такі кари, на які спроможний лише король, як, наприклад: вигнання, конфіскація маєтків, заслання» (Українські гуманісти епохи Відродження. – Ч. 1. – С. 414). Зрештою, йому було відведено спеціальну увагу на сеймі: його справу вирішили подати на розсуд папи, а кару зняли на рік. С. Оріховський пише ряд послань до папи, а єпископ продовжує супроти нього війну, яка тривала сім років, доки Ян Дзядуський не помер. Тоді С. Оріховському дали спокій, хоч узаконення свого шлюбу він так і не дочекався, тобто це одруження, як зазначає В. Шевчук, до кінця життя стало його суспільною драмою (Див.: Шевчук В. О. Муза Роксоланська. – Кн. 1. – С. 141).
Рядок 63: Рядок 63:
 
<small>'''&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;Злупко С.''' Персоналії і теорії української економічної думки. – С. 31.</small>
 
<small>'''&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;Злупко С.''' Персоналії і теорії української економічної думки. – С. 31.</small>
  
<h3><center>Володимир Дмитрович Литвинов (нар. 1936 р.) – український філософ, історик культури, доктор філософських наук</center></h3>«У працях Оріховського висловлюються думки щодо походження держави, форм державного правління, суті держави й ідеалу, обґрунтування ідей просвіченої, обмеженої законом монархії, осмислюються проблеми війни і миру. Український гуманіст одним з перших в європейській філософській думці став заперечувати божественне походження влади і держави; виступав проти підпорядкування світської влади церковній та за невтручання церкви у державні справи. Таким чином він підійшов до проблем держави зі світських, а не з теологічних позицій, що було значним кроком до звільнення політичної науки від теології».<br><small>'''&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;Литвинов В. Д.''' Станіслав Оріховський – український Демостен першої половини XVI ст. : [вступ. ст.] / В. Д. Литвинов // Твори / Станіслав Оріховський. – К. : Дніпро, 2004. – С. 9.</small>
+
<h3><center>Володимир Дмитрович Литвинов (нар. 1936 р.) – український філософ, історик культури, доктор філософських наук</center></h3>«У працях Оріховського висловлюються думки щодо походження держави, форм державного правління, суті держави й ідеалу, обґрунтування ідей просвіченої, обмеженої законом монархії, осмислюються проблеми війни і миру. Український гуманіст одним з перших в європейській філософській думці став заперечувати божественне походження влади і держави; виступав проти підпорядкування світської влади церковній та за невтручання церкви у державні справи. Таким чином він підійшов до проблем держави зі світських, а не з теологічних позицій, що було значним кроком до звільнення політичної науки від теології».<br><small>'''&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;Литвинов В. Д.''' Станіслав Оріховський – український Демостен першої половини XVI ст. : [вступ. ст.] / В. Д. Литвинов // Твори / Станіслав Оріховський. – Київ : Дніпро, 2004. – С. 9.</small>
  
 
<h3><center>Історія української культури : у 5 т. Т. 2. Українська культура XIII – першої половини ХVІІ століття</center></h3>«Одним із найвизначніших латиномовних письменників  був  Станіслав Оріховський. У його творчості, яка відзначається великим багатством тем, важливе місце посідають теми, актуальні для українського життя й літератури XVI– XVII ст.: боротьба з турецько-татарськими нападами, критика догматики та суспільно-політичної практики тодішньої панівної церкви і захист православно-руської церкви та культури. Оріховський осуджував польську шляхту й магнатів, які не захищали від нападів підвладні їм українські землі, турбуючись лише про збільшення доходів. Його творчість відзначається великою тематичною і жанровою розмаїтістю, справжньою ренесансною універсальністю. Один з критиків XVII ст., складаючи список його творів, до кожного додавав: тут Оріховський історик, тут філософ, тут оратор, там граматик, теолог, поет тощо, а загалом виходило, що його творчість охоплює всі галузі знань того часу. Але передусім він був відомим письменником і оратором, "сучасним Діосфеном", "русинським Ціцероном", як називали його сучасники. В своїй латинській прозі він вдавався до жанрів і форм, характерних для прози Відродження: це біографії і послання, промови, епістоли, дискусії, діалоги, трактати, памфлети тощо. Латинський стиль Оріховського був визнаний і високо оцінений як в Польському королівстві, так і в Західній Європі. На Заході його латинські твори багато перевидавалися і включалися як взірці певних жанрів до спеціальних антологій.
 
<h3><center>Історія української культури : у 5 т. Т. 2. Українська культура XIII – першої половини ХVІІ століття</center></h3>«Одним із найвизначніших латиномовних письменників  був  Станіслав Оріховський. У його творчості, яка відзначається великим багатством тем, важливе місце посідають теми, актуальні для українського життя й літератури XVI– XVII ст.: боротьба з турецько-татарськими нападами, критика догматики та суспільно-політичної практики тодішньої панівної церкви і захист православно-руської церкви та культури. Оріховський осуджував польську шляхту й магнатів, які не захищали від нападів підвладні їм українські землі, турбуючись лише про збільшення доходів. Його творчість відзначається великою тематичною і жанровою розмаїтістю, справжньою ренесансною універсальністю. Один з критиків XVII ст., складаючи список його творів, до кожного додавав: тут Оріховський історик, тут філософ, тут оратор, там граматик, теолог, поет тощо, а загалом виходило, що його творчість охоплює всі галузі знань того часу. Але передусім він був відомим письменником і оратором, "сучасним Діосфеном", "русинським Ціцероном", як називали його сучасники. В своїй латинській прозі він вдавався до жанрів і форм, характерних для прози Відродження: це біографії і послання, промови, епістоли, дискусії, діалоги, трактати, памфлети тощо. Латинський стиль Оріховського був визнаний і високо оцінений як в Польському королівстві, так і в Західній Європі. На Заході його латинські твори багато перевидавалися і включалися як взірці певних жанрів до спеціальних антологій.
  
 
Відомий був Оріховський і в Україні та Білорусі у XVI–XVII ст., передусім серед письменників-полемістів. На нього посилався Христофор Філалет у своєму "Апокрисисі", кілька разів цитував його Захарія Копистенський у "Палінодії". Українські письменники-полемісти зверталися до його критики католицької церкви й виступів на користь православної, але слід сказати, що й вони, й загалом в Україні в XVI–XVII ст. у ньому не вбачали "свого" письменника, належного до русько-православної традиції. Для них він лишався серед "латинників" і сприймався як вчений і письменник, що належить до іншого культурного кола».<br>
 
Відомий був Оріховський і в Україні та Білорусі у XVI–XVII ст., передусім серед письменників-полемістів. На нього посилався Христофор Філалет у своєму "Апокрисисі", кілька разів цитував його Захарія Копистенський у "Палінодії". Українські письменники-полемісти зверталися до його критики католицької церкви й виступів на користь православної, але слід сказати, що й вони, й загалом в Україні в XVI–XVII ст. у ньому не вбачали "свого" письменника, належного до русько-православної традиції. Для них він лишався серед "латинників" і сприймався як вчений і письменник, що належить до іншого культурного кола».<br>
<small>'''&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;Історія української культури''' : у 5 т. / Нац. акад. наук України ; голов. ред. Б. Є. Патон. – К. : Наук. думка, 2001. – Т. 2. – C. 451.</small>
+
<small>'''&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;Історія української культури''' : у 5 т. / Нац. акад. наук України ; голов. ред. Б. Є. Патон. – Київ : Наук. думка, 2001. – Т. 2. – C. 451.</small>
 
</div>
 
</div>
 
</spoiler>
 
</spoiler>
Рядок 74: Рядок 74:
 
<spoiler text="Твори"><div align="justify"><ul type="square"><li>'''Kxiąszki Stanislawa Orzechowskiego o ruszeniu ziemie polskiej przeciw Thurkowi z łacinskiego ięzyka na polski wylożone każdemu rycerskiemu człowiekowi pożyteczne''' [Dokument elektroniczny] / Stanisław Orzechowski. – Kraków, 1543. – [<u>'''[[Медіа:Kxiaszki.pdf|<span style="color:#3366BB">79 s.</span>]]'''</u>]. – Режим доступу: '''http://www.polona.pl/item/555704/0/'''
 
<spoiler text="Твори"><div align="justify"><ul type="square"><li>'''Kxiąszki Stanislawa Orzechowskiego o ruszeniu ziemie polskiej przeciw Thurkowi z łacinskiego ięzyka na polski wylożone każdemu rycerskiemu człowiekowi pożyteczne''' [Dokument elektroniczny] / Stanisław Orzechowski. – Kraków, 1543. – [<u>'''[[Медіа:Kxiaszki.pdf|<span style="color:#3366BB">79 s.</span>]]'''</u>]. – Режим доступу: '''http://www.polona.pl/item/555704/0/'''
 
<li>'''Quincunx, to jest wzór Korony Polskiej na cynku wystawiony''' [Dokument elektroniczny] / Stanisław Orzechowski. – Warszawa, 1564. – Режим доступу: '''[http://books.google.com.ua/books?id=NcwAAAAAcAAJ&printsec=frontcover&hl=ru#v=onepage&q&f=false http://books.google.com.ua/books?]'''
 
<li>'''Quincunx, to jest wzór Korony Polskiej na cynku wystawiony''' [Dokument elektroniczny] / Stanisław Orzechowski. – Warszawa, 1564. – Режим доступу: '''[http://books.google.com.ua/books?id=NcwAAAAAcAAJ&printsec=frontcover&hl=ru#v=onepage&q&f=false http://books.google.com.ua/books?]'''
<li>'''Твори''' / С. Оріховський ; пер. з латин. та старопольської мов В. Литвинова ; [ред. Г. Лозинська]. – [К.] : Дніпро, 2004. – 668, [2] с.: іл., портр.<br>
+
<li>'''Твори''' / С. Оріховський ; пер. з латин. та старопольської мов В. Литвинова ; [ред. Г. Лозинська]. – [Київ] : Дніпро, 2004. – 668, [2] с.: іл., портр.<br>
 
''Шифр зберігання книги в '''<font color="FF0000">НПБ України</font>''':'' '''А643315'''<br>
 
''Шифр зберігання книги в '''<font color="FF0000">НПБ України</font>''':'' '''А643315'''<br>
 
''Шифр зберігання книги в '''<font color="FF0000">НБУВ</font>''':'' '''ВА658186'''
 
''Шифр зберігання книги в '''<font color="FF0000">НБУВ</font>''':'' '''ВА658186'''
<li>'''Напучення польському королеві Сигізмунду Августу''' ; Про турецьку загрозу ; Лист до короля Сигізмунда ; Промова у справі закону про целібат ; Промова на похоронах польського короля Сигізмунда Ягелона ; До римського папи Юлія ІІІ ; Супліка до найвищого понтифіка Юлія ІІІ про схвалення взятого шлюбу ; Життя і смерть Яна Тарновського ; Квінкункс, тобто взірець устрою Польської держави ; На промову Станіслава Оріховського, спрямовану проти запеклих оборонців ганебного целібату ; До римського папи, який вигадав целібат ; Лист до Яна Франціска Коммендоні про себе самого ; Лист до Павла  Рамузіо / С. Оріховський-Роксолан // Українські гуманісти епохи Відродження : антологія : у 2 ч. / Нац. акад. наук України, Ін-т філософії ; відп. ред. В. М. Нічик. – К. : Наук. думка : Основи, 1995. – Ч. 1. – <u>'''[[Медіа:Ukr.Gumanisty ep.Vidrodgennja1995.pdf|<span style="color:#3366BB">С. 23–430</span>]]'''</u>.<br>
+
<li>'''Напучення польському королеві Сигізмунду Августу''' ; Про турецьку загрозу ; Лист до короля Сигізмунда ; Промова у справі закону про целібат ; Промова на похоронах польського короля Сигізмунда Ягелона ; До римського папи Юлія ІІІ ; Супліка до найвищого понтифіка Юлія ІІІ про схвалення взятого шлюбу ; Життя і смерть Яна Тарновського ; Квінкункс, тобто взірець устрою Польської держави ; На промову Станіслава Оріховського, спрямовану проти запеклих оборонців ганебного целібату ; До римського папи, який вигадав целібат ; Лист до Яна Франціска Коммендоні про себе самого ; Лист до Павла  Рамузіо / С. Оріховський-Роксолан // Українські гуманісти епохи Відродження : антологія : у 2 ч. / Нац. акад. наук України, Ін-т філософії ; відп. ред. В. М. Нічик. – Київ : Наук. думка : Основи, 1995. – Ч. 1. – <u>'''[[Медіа:Ukr.Gumanisty ep.Vidrodgennja1995.pdf|<span style="color:#3366BB">С. 23–430</span>]]'''</u>.<br>
 
''Шифр зберігання книги:'' '''1ФС  У45'''
 
''Шифр зберігання книги:'' '''1ФС  У45'''
<li>'''Напучення польському королеві Сигізмунду Августу''' ; Лист Петрові Гамрату ; Лист до Павла  Рамузіо ; Квінкункс ; Лист до Яна Франціска Коммендоні про себе самого / Станіслав Оріховський-Роксоланин // Тисяча років української суспільно-політичної думки : у 9 т. – К. : Дніпро, 2001. – Т. 2, кн. 1. – С. 118–249.<br>
+
<li>'''Напучення польському королеві Сигізмунду Августу''' ; Лист Петрові Гамрату ; Лист до Павла  Рамузіо ; Квінкункс ; Лист до Яна Франціска Коммендоні про себе самого / Станіслав Оріховський-Роксоланин // Тисяча років української суспільно-політичної думки : у 9 т. – Київ : Дніпро, 2001. – Т. 2, кн. 1. – С. 118–249.<br>
 
''Шифр зберігання книги:'' '''1Ф  Т93'''
 
''Шифр зберігання книги:'' '''1Ф  Т93'''
  
<li>'''Напучення польському королеві про те, як треба захищати державу''' / Станіслав Оріховський (Роксолан) // Філософія політики : хрестоматія : у 4 т. – К. : Знання України, 2003. – Т. 1. – С. 331–338.<br>
+
<li>'''Напучення польському королеві про те, як треба захищати державу''' / Станіслав Оріховський (Роксолан) // Філософія політики : хрестоматія : у 4 т. – Київ : Знання України, 2003. – Т. 1. – С. 331–338.<br>
 
''Шифр зберігання книги:'' '''1Ф  Ф56'''
 
''Шифр зберігання книги:'' '''1Ф  Ф56'''
<li>'''Напучення польському королеві Сигізмунду Августу''' /  С. Оріховський-Роксолан //  Українська економічна думка : хрестоматія / М-во освіти і науки України, Львів. нац. ун-т ім. Івана Франка, Екон. ф-т ; упоряд. С. М. Злупко. – К. : Знання, 2007. – С. 31–42.<br>
+
<li>'''Напучення польському королеві Сигізмунду Августу''' /  С. Оріховський-Роксолан //  Українська економічна думка : хрестоматія / М-во освіти і науки України, Львів. нац. ун-т ім. Івана Франка, Екон. ф-т ; упоряд. С. М. Злупко. – Київ : Знання, 2007. – С. 31–42.<br>
 
''Шифр зберігання книги:'' '''33(09)  У45'''
 
''Шифр зберігання книги:'' '''33(09)  У45'''
<li>'''Про турецьку загрозу слово друге''' ; Напучення польському королеві Сигізмунду Августу ;  Лист до Павла  Рамузіо ; Лист до Яна Франціска Коммендоні / Станіслав Оріховський-Роксолан // Українська література ХІV–ХVІ ст. Апокрифи. Агіографія. Паломницькі твори. Історіографічні твори. Полемічні твори. Перекладені повісті. Поетичні твори. – К. : Наук. думка, 1988. – С. 88–166. – (Бібліотека української літератури. Дожовтнева література).<br>
+
<li>'''Про турецьку загрозу слово друге''' ; Напучення польському королеві Сигізмунду Августу ;  Лист до Павла  Рамузіо ; Лист до Яна Франціска Коммендоні / Станіслав Оріховський-Роксолан // Українська література ХІV–ХVІ ст. Апокрифи. Агіографія. Паломницькі твори. Історіографічні твори. Полемічні твори. Перекладені повісті. Поетичні твори. – Київ : Наук. думка, 1988. – С. 88–166. – (Бібліотека української літератури. Дожовтнева література).<br>
 
''Шифр зберігання книги:'' '''У1  У45'''
 
''Шифр зберігання книги:'' '''У1  У45'''
<li>'''Промова у справі закону про целібат''' ; Лист до Яна Франціска Коммендоні про себе самого ; Лист до Павла Рамузіо / С. Оріховський-Роксолан // Слово многоцінне : хрестоматія української літератури, створеної різними мовами в епоху Ренесансу (друга половина XV – XVI століття та в епоху Бароко (кінець XVI–XVIII століття) : в 4 кн. – К. : Аконіт, 2006. – Кн. 1. – С. 97–143.<br>
+
<li>'''Промова у справі закону про целібат''' ; Лист до Яна Франціска Коммендоні про себе самого ; Лист до Павла Рамузіо / С. Оріховський-Роксолан // Слово многоцінне : хрестоматія української літератури, створеної різними мовами в епоху Ренесансу (друга половина XV – XVI століття та в епоху Бароко (кінець XVI–XVIII століття) : в 4 кн. – Київ : Аконіт, 2006. – Кн. 1. – С. 97–143.<br>
 
''Шифр зберігання книги:'' '''У1  С48'''
 
''Шифр зберігання книги:'' '''У1  С48'''
  
 
</spoiler>
 
</spoiler>
 
<br>
 
<br>
<spoiler text="Література"><div align="justify"><ul type="square"><li>'''Энциклопедический словарь''' / под ред. К. К. Арсеньева, Ф. Ф. Петрушевского. – СПб. : Брокгауз и Ефрон, 1897. – Т. 22 (полутом 43). – С. 139. – Режим доступа: '''http://ru.wikisource.org/wiki/ЭСБЕ/Оржеховский,_Станислав'''<br>''Шифр зберігання книги:'' '''03  Э68'''
+
<spoiler text="Література"><div align="justify"><ul type="square"><li>'''Энциклопедический словарь''' / под ред. К. К. Арсеньева, Ф. Ф. Петрушевского. – Санкт-Петербург : Брокгауз и Ефрон, 1897. – Т. 22 (полутом 43). – С. 139. – Режим доступа: '''http://ru.wikisource.org/wiki/ЭСБЕ/Оржеховский,_Станислав'''<br>''Шифр зберігання книги:'' '''03  Э68'''
<li>'''Энциклопедический словарь'''. – Репр. воспр. изд. Ф. А. Брокгауз – И. А. Ефрон 1890 г. – [М.] : ТЕРРА, 1992. – Т. 43. – С. 139.<br>
+
<li>'''Энциклопедический словарь'''. – Репр. воспр. изд. Ф. А. Брокгауз – И. А. Ефрон 1890 г. – [Москва] : ТЕРРА, 1992. – Т. 43. – С. 139.<br>
 
''Шифр зберігання книги:'' '''03  Э68'''
 
''Шифр зберігання книги:'' '''03  Э68'''
<li>'''Большая энциклопедия''' : словарь общедоступных сведений по всем отраслям знания / ред. С. Н. Южаков. – СПб. : Просвещение, [1904]. – Т. 14. – С. 455.<br>
+
<li>'''Большая энциклопедия''' : словарь общедоступных сведений по всем отраслям знания / ред. С. Н. Южаков. – Санкт-Петербург : Просвещение, [1904]. – Т. 14. – С. 455.<br>
 
''Шифр зберігання книги:'' '''03  Б79'''
 
''Шифр зберігання книги:'' '''03  Б79'''
<li>'''Юридична енциклопедія''' : в 6 т. / редкол.: Ю. С. Шемшученко (голова) та ін. – К. : Укр. енцикл., 2004. – Т. 4. – С. 324.<br>
+
<li>'''Юридична енциклопедія''' : в 6 т. / редкол.: Ю. С. Шемшученко (голова) та ін. – Київ : Укр. енцикл., 2004. – Т. 4. – С. 324.<br>
 
''Шифр зберігання книги:'' '''34  Ю70'''
 
''Шифр зберігання книги:'' '''34  Ю70'''
<li>'''Енциклопедія історії України''' : [у 8 т.] / НАН України, Ін-т історії України ; редкол.: В. А. Смолій (голова) та ін. – К. : Наук. думка, 2010. – Т. 7. – <u>'''[[Медіа:Orihovskyj Stanislav Stanislavovu4.pdf|<span style="color:#3366BB">С. 634–635</span>]]'''</u>. – Режим доступу: '''http://www.history.org.ua/?litera&id=5647'''<br>
+
<li>'''Енциклопедія історії України''' : [у 8 т.] / НАН України, Ін-т історії України ; редкол.: В. А. Смолій (голова) та ін. – Київ : Наук. думка, 2010. – Т. 7. – <u>'''[[Медіа:Orihovskyj Stanislav Stanislavovu4.pdf|<span style="color:#3366BB">С. 634–635</span>]]'''</u>. – Режим доступу: '''http://www.history.org.ua/?litera&id=5647'''<br>
 
''Шифр зберігання книги:'' '''9(С2)  Е68'''
 
''Шифр зберігання книги:'' '''9(С2)  Е68'''
 
<li> '''Бадєєва Л. І.''' Вацлав Собєський про Станіслава Оріховського / Л. І. Бадєєва, В. М. Явтушенко // Збірник наукових праць Харківського національного педагогічного університету ім. Г. С. Сковороди. Серія: Історія та географія. – 2012. – Вип. 44. – <u>'''[[Медіа:Badeeva_na_Orihovskogo.pdf|<span style="color:#3366BB">С. 209–211</span>]]'''</u>.
 
<li> '''Бадєєва Л. І.''' Вацлав Собєський про Станіслава Оріховського / Л. І. Бадєєва, В. М. Явтушенко // Збірник наукових праць Харківського національного педагогічного університету ім. Г. С. Сковороди. Серія: Історія та географія. – 2012. – Вип. 44. – <u>'''[[Медіа:Badeeva_na_Orihovskogo.pdf|<span style="color:#3366BB">С. 209–211</span>]]'''</u>.
 
<li>'''Вирський Д. С.''' «Жонатий ксьондз»: справа з одруженням Станіслава Оріховського-Роксолана 1551 р. / Д. С. Вирський // Український історичний журнал. – 2014. – № 1. – <u>'''[[Медіа:Vurskyj.pdf|<span style="color:#3366BB">С. 73–89</span>]]'''</u>. – Режим доступу: '''http://www.history.org.ua/?litera&id=9398'''
 
<li>'''Вирський Д. С.''' «Жонатий ксьондз»: справа з одруженням Станіслава Оріховського-Роксолана 1551 р. / Д. С. Вирський // Український історичний журнал. – 2014. – № 1. – <u>'''[[Медіа:Vurskyj.pdf|<span style="color:#3366BB">С. 73–89</span>]]'''</u>. – Режим доступу: '''http://www.history.org.ua/?litera&id=9398'''
<li>'''Вирський Д.''' Станіслав Оріховський-Роксолан: життя і пам’ять / Дмитро Вирський ; НАН України, Ін-т історії України. – К., 2013. – 215 с. – Режим доступу: '''http://www.history.org.ua/?litera&id=9035&navStart=43'''<br>''Шифр зберігання книги в '''<font color="FF0000">НБУВ</font>''':'' '''ВА777240'''
+
<li>'''Вирський Д.''' Станіслав Оріховський-Роксолан: життя і пам’ять / Дмитро Вирський ; НАН України, Ін-т історії України. – Київ, 2013. – 215 с. – Режим доступу: '''http://www.history.org.ua/?litera&id=9035&navStart=43'''<br>''Шифр зберігання книги в '''<font color="FF0000">НБУВ</font>''':'' '''ВА777240'''
<li>'''Вирський Д. С.''' Станіслав Оріховський-Роксолан як історик та політичний мислитель / Дмитро Вирський ; НАН України, Ін-т історії України. – К. ; Кременчук : Вид-во Кременчуцького держ. політехн. ун-ту, 2001. – 217 с. – Режим доступу: '''http://www.history.org.ua/?litera&kat=7&id=8710'''<br>
+
<li>'''Вирський Д. С.''' Станіслав Оріховський-Роксолан як історик та політичний мислитель / Дмитро Вирський ; НАН України, Ін-т історії України. – Київ ; Кременчук : Вид-во Кременчуцького держ. політехн. ун-ту, 2001. – 217 с. – Режим доступу: '''http://www.history.org.ua/?litera&kat=7&id=8710'''<br>
 
''Шифр зберігання книги в '''<font color="FF0000">НБУВ</font>''':'' '''ВА622029'''
 
''Шифр зберігання книги в '''<font color="FF0000">НБУВ</font>''':'' '''ВА622029'''
<li>'''Грабович Г.''' До історії української літератури : дослідження, есії, полеміка / Григорій Грабович ; [ред. В. Плачинда, В. Дивнич]. – К. : Критика, 2003. – С. 131, 132.<br>
+
<li>'''Грабович Г.''' До історії української літератури : дослідження, есії, полеміка / Григорій Грабович ; [ред. В. Плачинда, В. Дивнич]. – Київ : Критика, 2003. – С. 131, 132.<br>
 
''Шифр зберігання книги:'' '''8У  Г75'''
 
''Шифр зберігання книги:'' '''8У  Г75'''
<li>'''Державні, політичні та громадські діячі України''': політичні портрети / за заг. ред. М. І. Панова. – К. : Ін Юре, 2002. – Кн. 1. – С. 59–62.<br>
+
<li>'''Державні, політичні та громадські діячі України''': політичні портрети / за заг. ред. М. І. Панова. – Київ : Ін Юре, 2002. – Кн. 1. – С. 59–62.<br>
 
''Шифр зберігання книги:'' '''9(С2)  Д36'''
 
''Шифр зберігання книги:'' '''9(С2)  Д36'''
 
<li>'''Дуфенюк О.''' Політико-правові погляди С. Оріховського (доба Відродження) / О. Дуфенюк // Юридична біографістика: історія, сучасність та перспективи : матеріали VIII Міжнар. конф. істориків права 15–18 верес. 2002 р., м. Феодосія / ред. О. В. Тимощук. – Сімферополь, 2003. – С. 96–102.<br>''Шифр зберігання книги:'' '''34(09)  Ю70'''
 
<li>'''Дуфенюк О.''' Політико-правові погляди С. Оріховського (доба Відродження) / О. Дуфенюк // Юридична біографістика: історія, сучасність та перспективи : матеріали VIII Міжнар. конф. істориків права 15–18 верес. 2002 р., м. Феодосія / ред. О. В. Тимощук. – Сімферополь, 2003. – С. 96–102.<br>''Шифр зберігання книги:'' '''34(09)  Ю70'''
Рядок 116: Рядок 116:
 
<li>'''Злупко С.'''  Персоналії і теорія української економічної думки / С. Злупко. – Львів : Євросвіт, 2002. – С. 21–31.<br>
 
<li>'''Злупко С.'''  Персоналії і теорія української економічної думки / С. Злупко. – Львів : Євросвіт, 2002. – С. 21–31.<br>
 
''Шифр зберігання книги:'' '''33(09)  З-68'''
 
''Шифр зберігання книги:'' '''33(09)  З-68'''
<li>'''Історія України в особах'''. IX–XVIII ст. : монографія / В. Замлинський. – К. : Україна, 1993. – <u>'''[[Медіа:Orihovskyj Stanislav.pdf|<span style="color:#3366BB">С. 163–169</span>]]'''</u>.<br>
+
<li>'''Історія України в особах'''. IX–XVIII ст. : монографія / В. Замлинський. – Київ : Україна, 1993. – <u>'''[[Медіа:Orihovskyj Stanislav.pdf|<span style="color:#3366BB">С. 163–169</span>]]'''</u>.<br>
 
''Шифр зберігання книги:'' '''9(С2)  I-90'''
 
''Шифр зберігання книги:'' '''9(С2)  I-90'''
<li>'''Історія української культури''' : у 5 т. / Нац. акад. наук України ; голов. ред. Б. Є. Патон. – К. : Наук. думка, 2001. – Т. 2. – С. 363–365, 370, 372, 451.<br>
+
<li>'''Історія української культури''' : у 5 т. / Нац. акад. наук України ; голов. ред. Б. Є. Патон. – Київ : Наук. думка, 2001. – Т. 2. – С. 363–365, 370, 372, 451.<br>
 
''Шифр зберігання книги:'' '''37  І-90'''
 
''Шифр зберігання книги:'' '''37  І-90'''
<li>'''Корнійчук Л. Я.''' Історія економічної думки України : навч. посібник / Л. Я. Корнійчук ; М-во освіти і науки України, Київ. нац. екон. ун-т. – К. : КНЕУ, 2004. – С. 51–54. – Див. повний текст в Електронній бібліотеці навчальної літератури КНЕУ.<br>
+
<li>'''Корнійчук Л. Я.''' Історія економічної думки України : навч. посібник / Л. Я. Корнійчук ; М-во освіти і науки України, Київ. нац. екон. ун-т. – Київ : КНЕУ, 2004. – С. 51–54. – Див. повний текст в Електронній бібліотеці навчальної літератури КНЕУ.<br>
 
''Шифр зберігання книги:'' '''33(09)  К67'''
 
''Шифр зберігання книги:'' '''33(09)  К67'''
<li>'''Кухта Б. Л.'''  З історії української політичної думки / Б. Л. Кухта ; Ін-т системних досліджень освіти України. – К. : Генеза, 1994. – С. 34–38.<br>
+
<li>'''Кухта Б. Л.'''  З історії української політичної думки / Б. Л. Кухта ; Ін-т системних досліджень освіти України. – Київ : Генеза, 1994. – С. 34–38.<br>
 
''Шифр зберігання книги:'' '''34(09)  К95'''
 
''Шифр зберігання книги:'' '''34(09)  К95'''
<li>'''Литвинов В. Д.''' Україна в пошуках своєї ідентичності. XVI – початок XVII століття. Історико-філософський нарис : [монографія] / В. Д. Литвинов ; Нац. акад. наук України, Ін-т філософії ім. Г. С. Сковороди. – К. :  Наук. думка, 2008. – С. 237–244, 394–422.<br>
+
<li>'''Литвинов В. Д.''' Україна в пошуках своєї ідентичності. XVI – початок XVII століття. Історико-філософський нарис : [монографія] / В. Д. Литвинов ; НАН України, Ін-т філософії ім. Г. С. Сковороди. – Київ :  Наук. думка, 2008. – С. 237–244, 394–422.<br>
 
''Шифр зберігання книги:'' '''1ФС  Л64'''
 
''Шифр зберігання книги:'' '''1ФС  Л64'''
<li>'''Народжені Україною''' : меморіальний альманах : у 2 т. – К. : Євроімідж, 2002. – Т. 2. – С. 268–269. – (Золоті імена України). – Текст укр., рос., англ. мовами.<br>
+
<li>'''Народжені Україною''' : меморіальний альманах : у 2 т. – Київ : Євроімідж, 2002. – Т. 2. – С. 268–269. – (Золоті імена України). – Текст укр., рос., англ. мовами.<br>
 
''Шифр зберігання книги:'' '''9(С2)  Н30'''
 
''Шифр зберігання книги:'' '''9(С2)  Н30'''
<li>'''Небрат В. В.''' Еволюція теорії державних фінансів в Україні : монографія / В. В. Небрат ; Нац. акад. наук України, ДУ "Ін-т екон. та прогнозування". – К. : Рута, 2013. – С. 24–25, 30–38.<br>
+
<li>'''Небрат В. В.''' Еволюція теорії державних фінансів в Україні : монографія / В. В. Небрат ; НАН України, ДУ "Ін-т екон. та прогнозування". – Київ : Рута, 2013. – С. 24–25, 30–38.<br>
 
''Шифр зберігання книги:'' '''336  Н39'''
 
''Шифр зберігання книги:'' '''336  Н39'''
<li>'''Небрат В. В.''' Соціально-філософські витоки теорії держави та державного господарства в українській суспільній думці XVI–XVIII ст. / В. В. Небрат // Історія народного господарства та економічної думки України : зб. наук. праць / Нац. акад. наук України, ДУ "Ін-т екон. та прогнозування" ; відп. ред. Т. І. Дерев’янкін. – К., 2009. – Вип. 42. – С. 36–40.<br>
+
<li>'''Небрат В. В.''' Соціально-філософські витоки теорії держави та державного господарства в українській суспільній думці XVI–XVIII ст. / В. В. Небрат // Історія народного господарства та економічної думки України : зб. наук. праць / НАН України, ДУ "Ін-т екон. та прогнозування" ; відп. ред. Т. І. Дерев’янкін. – Київ, 2009. – Вип. 42. – С. 36–40.<br>
 
''Шифр зберігання книги:'' '''33С1  І-90'''
 
''Шифр зберігання книги:'' '''33С1  І-90'''
<li>'''Огородник І. В.''' Українська філософія в іменах : навч. посібник / І. В. Огородник, М. Ю. Русин ; за ред. М. Ф. Тарасенка. – К. : Либідь, 1997. – С. 206–210.<br>
+
<li>'''Огородник І. В.''' Українська філософія в іменах : навч. посібник / І. В. Огородник, М. Ю. Русин ; за ред. М. Ф. Тарасенка. – Київ : Либідь, 1997. – С. 206–210.<br>
 
''Шифр зберігання книги:'' '''1Ф  О-39'''
 
''Шифр зберігання книги:'' '''1Ф  О-39'''
<li>'''Провідники духовності в Україні''' / за ред. І. Ф. Кураса. – К. : Вища шк., 2003. – С. 509–510.<br>
+
<li>'''Провідники духовності в Україні''' / за ред. І. Ф. Кураса. – Київ : Вища шк., 2003. – С. 509–510.<br>
 
''Шифр зберігання книги:'' '''9(С2)  П78'''
 
''Шифр зберігання книги:'' '''9(С2)  П78'''
<li>'''Русин М.''' Перший україно-польський політолог і філософ // Хроніка–2000 : укр. культурологічний альманах. – К. : Фонд сприяння розвитку мистецтв, 1992. – Вип. 37–38, т. 1 : Україна: філософський спадок століть. – С. 179–181.<br>
+
<li>'''Русин М.''' Перший україно-польський політолог і філософ // Хроніка–2000 : укр. культурологічний альманах. – Київ : Фонд сприяння розвитку мистецтв, 1992. – Вип. 37–38, т. 1 : Україна: філософський спадок століть. – С. 179–181.<br>
 
''Шифр зберігання книги:'' '''1ФС  Х94'''
 
''Шифр зберігання книги:'' '''1ФС  Х94'''
 
<li>'''Сас П. М.''' Українсько-польський мислитель доби Відродження Станіслав Оріховський: на шляху до історизму нового часу / П. М. Сас // Український історичний журнал. – 1991. – № 1. – <u>'''[[Медіа:Sas pro Orihovskogo.pdf|<span style="color:#3366BB">С. 87–98</span>]]'''</u>. – Режим доступу: '''http://www.history.org.ua/index.php?litera&id=5443'''
 
<li>'''Сас П. М.''' Українсько-польський мислитель доби Відродження Станіслав Оріховський: на шляху до історизму нового часу / П. М. Сас // Український історичний журнал. – 1991. – № 1. – <u>'''[[Медіа:Sas pro Orihovskogo.pdf|<span style="color:#3366BB">С. 87–98</span>]]'''</u>. – Режим доступу: '''http://www.history.org.ua/index.php?litera&id=5443'''
Рядок 142: Рядок 142:
 
<li>'''Сумцов Н. Ф.''' Станислав Ориховский / Н. Ф. Сумцов // Киевская старина. – 1888. – Т. 23 (ноябрь). – <u>'''[[Медіа:Kievskaja starina na Orihovskogo.pdf|<span style="color:#3366BB">С. 215–234</span>]]'''</u>.<br>
 
<li>'''Сумцов Н. Ф.''' Станислав Ориховский / Н. Ф. Сумцов // Киевская старина. – 1888. – Т. 23 (ноябрь). – <u>'''[[Медіа:Kievskaja starina na Orihovskogo.pdf|<span style="color:#3366BB">С. 215–234</span>]]'''</u>.<br>
 
''Шифр зберігання книги в '''<font color="FF0000">НІБ України</font>''':'' '''05  К38'''
 
''Шифр зберігання книги в '''<font color="FF0000">НІБ України</font>''':'' '''05  К38'''
<li>'''Українська література у портретах і довідниках''' : Давня література – література ХIХ ст. : довідник / редкол.: С. П. Денисюк та ін. – К. : Либідь, 2000. – С. 230–231.<br>
+
<li>'''Українська література у портретах і довідниках''' : Давня література – література ХIХ ст. : довідник / редкол.: С. П. Денисюк та ін. – Київ : Либідь, 2000. – С. 230–231.<br>
 
''Шифр зберігання книги:'' '''8У  У45'''
 
''Шифр зберігання книги:'' '''8У  У45'''
 
<li>'''Ущаповський Ю. В.''' Еволюція теорії цінності в українській економічній думці (від давнини до початку XX століття) : наукове видання / Ю. В. Ущаповський ; М-во освіти і науки України, Львів. нац. ун-т ім. І. Франка, Житомир. інж.-технол. ін-т. – Житомир, 2002. – С. 34–36.<br>
 
<li>'''Ущаповський Ю. В.''' Еволюція теорії цінності в українській економічній думці (від давнини до початку XX століття) : наукове видання / Ю. В. Ущаповський ; М-во освіти і науки України, Львів. нац. ун-т ім. І. Франка, Житомир. інж.-технол. ін-т. – Житомир, 2002. – С. 34–36.<br>
 
''Шифр зберігання книги:'' '''33(09)  У96'''
 
''Шифр зберігання книги:'' '''33(09)  У96'''
<li>'''Шевчук В. О.''' Козацька держава як ідея в системі суспільно-політичного мислення XVI–XVIII ст. : у 2 кн. / Валерій Шевчук. – К. : Грамота, 2007. – Кн. 1. – С. 132–141.<br>
+
<li>'''Шевчук В. О.''' Козацька держава як ідея в системі суспільно-політичного мислення XVI–XVIII ст. : у 2 кн. / Валерій Шевчук. – Київ : Грамота, 2007. – Кн. 1. – С. 132–141.<br>
 
''Шифр зберігання книги:'' '''9(С2)  Ш37'''
 
''Шифр зберігання книги:'' '''9(С2)  Ш37'''
<li>'''Шевчук В. О.''' Муза Роксоланська. Українська література ХVI–XVIII століть : у 2 кн. / В. О. Шевчук. – К. : Либідь, 2004. – Кн. 1. – С. 139–147.<br>
+
<li>'''Шевчук В. О.''' Муза Роксоланська. Українська література ХVI–XVIII століть : у 2 кн. / В. О. Шевчук. – Київ : Либідь, 2004. – Кн. 1. – С. 139–147.<br>
 
''Шифр зберігання книги:'' '''8У1  Ш37'''
 
''Шифр зберігання книги:'' '''8У1  Ш37'''
 
</spoiler>
 
</spoiler>
 
<br>
 
<br>
 
<spoiler text="Іконографія"><gallery widths=300px heights=280px perrow=2>
 
<spoiler text="Іконографія"><gallery widths=300px heights=280px perrow=2>
Файл:OrehovskyO1.jpg|<small>'''Вирський Д.''' Станіслав Оріховський-Роксолан: життя і пам’ять / Дмитро Вирський ; НАН України, Ін-т історії України. – К., 2013. – С. 202.</small>
+
Файл:OrehovskyO1.jpg|<small>'''Вирський Д.''' Станіслав Оріховський-Роксолан: життя і пам’ять / Дмитро Вирський ; НАН України, Ін-т історії України. – Київ, 2013. – С. 202.</small>
 
Файл:OrehovskyO2.jpg|<small>'''Вирський Д.''' Станіслав Оріховський-Роксолан. – С. 203.</small>
 
Файл:OrehovskyO2.jpg|<small>'''Вирський Д.''' Станіслав Оріховський-Роксолан. – С. 203.</small>
 
Файл:OrehovskyO3.jpg|<small>'''Вирський Д.''' Станіслав Оріховський-Роксолан. – С. 204.</small>
 
Файл:OrehovskyO3.jpg|<small>'''Вирський Д.''' Станіслав Оріховський-Роксолан. – С. 204.</small>

Версія за 14:29, 5 березня 2015

Orehovsky.jpg

Оріховський (Оріховський-Роксолан, Оріховський-Роксоланин, Оріховський-Русин, Ожеховський-Роксолан, Оржеховский) (Orichovius Roxolanus, Orichovius Ruthenus Stanislaw Orzechowski, Stanislai Orechovii Rutheni, Stanislaus Orechovus) Станіслав Станіславович

(11 листопада 1513 – 1566) –
український і польський просвітник, мислитель-гуманіст XVI ст.






Життя та діяльність


Відомі вчені та авторитетні джерела про Станіслава Станіславовича Оріховського


Твори


Література


Іконографія