Відмінності між версіями «Ґізель Інокентій»

Матеріал з Економічна думка України
Перейти до: навігація, пошук
Рядок 45: Рядок 45:
 
</spoiler>
 
</spoiler>
 
<br>
 
<br>
<spoiler text="Відомі вчені та авторитетні джерела про Інокентія Гізеля"><h3><center>Степан Миколайович Злупко (1931–2006) – видатний український економіст, доктор економічних наук, професор, академік Академії наук України</center></h3><div align="justify">«Залишаючись у межах християнських моральних ціннос¬тей, І. Гізель відстоював економічні реальності ринкових від¬носин, допомагав їх утвердженню на загальнолюдських заса¬дах. Він ганьбив надмірний споживацький егоїзм, черевоугодництво, ненажерливість, пияцтво, які вели до гріха та втрати людяності у вчинках. Особливо гостро критикував І. Гізель лі¬нивство, яке також гріховне, бо не відповідає заповіді: „в поті лиця добуватимеш собі хліб". У цьому твердженні вбачається зародок трудової теорії, але воно не спиралося на наукову аргументацію, а сягало біблійних часів.
+
<spoiler text="Відомі вчені та авторитетні джерела про Інокентія Гізеля"><h3><center>Степан Миколайович Злупко (1931–2006) – видатний український економіст, доктор економічних наук, професор, академік Академії наук України</center></h3><div align="justify">«Залишаючись у межах християнських моральних цінностей, І. Гізель відстоював економічні реальності ринкових відносин, допомагав їх утвердженню на загальнолюдських засадах. Він ганьбив надмірний споживацький егоїзм, черевоугодництво, ненажерливість, пияцтво, які вели до гріха та втрати людяності у вчинках. Особливо гостро критикував І. Гізель лінивство, яке також гріховне, бо не відповідає заповіді: „в поті лиця добуватимеш собі хліб". У цьому твердженні вбачається зародок трудової теорії, але воно не спиралося на наукову аргументацію, а сягало біблійних часів.
Подібними поняттями користувалися мислителі середньо¬віччя в інших країнах, а це означає, що українська економічна думка у той час була на європейському рівні. Правда, вже в середині XVII ст. в окремих національних державах з'явилися твори фахової економічної літератури. В Україні для того не було сприятливих економічних і політичних умов. Тут еконо¬мічні доктрини виступали у формі християнського віровчення, ніби підкреслюючи думку М. Туган-Барановського про те, що релігія була великою історичною силою. І. Гізель через призму християнської етики трактував категорії й відносини ринкової економіки, сприяв її утвердженню в Україні».
+
Подібними поняттями користувалися мислителі середньовіччя в інших країнах, а це означає, що українська економічна думка у той час була на європейському рівні. Правда, вже в середині XVII ст. в окремих національних державах з'явилися твори фахової економічної літератури. В Україні для того не було сприятливих економічних і політичних умов. Тут економічні доктрини виступали у формі християнського віровчення, ніби підкреслюючи думку М. Туган-Барановського про те, що релігія була великою історичною силою. І. Гізель через призму християнської етики трактував категорії й відносини ринкової економіки, сприяв її утвердженню в Україні».<br><small>'''&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;Злупко С.''' Персоналії і теорія української економічної думки / С. Злупко. – Львів : Євросвіт, 2002. – С. 37–38.</small>
Злупко С. Персоналії і теорія української економічної думки / С. Злупко. – Львів : Євросвіт, 2002. – С. 37–38.
 
  
«У дусі християнських моральних засад І. Гізель намагався примирити інтереси володарів і підданих… На це повинна звернути увагу держава, обов'язком якої є захист громадян від кривди. Важливою функцією держави, на його думку, є захист кордонів („стражаніє предєлів земних"), проведення ви¬гідної митної політики…
+
<br />
У цих висловлюваннях чітко виступає державницька позиція І. Гізеля. Вони дуже співзвучні з українським сьогоденням, щоб їх вважати тільки пам'яткою з історії економічної думки. Навпаки, його поради і перестороги можуть бути використані в сучасному державотворенні. І. Гізель своїми знаннями і методичними прийомами нагадує українському духовенству, як можна спричинитися до державотворення, вирішення складних економічних проблем, спираючись на багатий арсенал християнського віровчення. У цьому полягає глибокий практичний сенс „економічних гріхів" І. Гізеля – одного із талановитих представників української економічної думки XVII ст.».
+
«У дусі християнських моральних засад І. Гізель намагався примирити інтереси володарів і підданих… На це повинна звернути увагу держава, обов'язком якої є захист громадян від кривди. Важливою функцією держави, на його думку, є захист кордонів („стражаніє предєлів земних"), проведення вигідної митної політики…
Злупко С. Персоналії і теорії української економічної думки / С. Злупко. – Львів : Євросвіт, 2002. – С. 38–39.
+
У цих висловлюваннях чітко виступає державницька позиція І. Гізеля. Вони дуже співзвучні з українським сьогоденням, щоб їх вважати тільки пам'яткою з історії економічної думки. Навпаки, його поради і перестороги можуть бути використані в сучасному державотворенні. І. Гізель своїми знаннями і методичними прийомами нагадує українському духовенству, як можна спричинитися до державотворення, вирішення складних економічних проблем, спираючись на багатий арсенал християнського віровчення. У цьому полягає глибокий практичний сенс „економічних гріхів" І. Гізеля – одного із талановитих представників української економічної думки XVII ст.».<br><small>'''&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;Злупко С.''' Персоналії і теорія української економічної думки / С. Злупко. – Львів : Євросвіт, 2002. – С. 38–39.</small>
  
<h3><center>Св. Дмитро Ростовський (Данило Туптало)  (1651–1709)  –український письменник, церковний і громадський діяч</center></h3>«Ім'я його і в наступні віки жити буде, бо мудрість його й добрі справи всіма устами восхваляються, і ти, часе, своїми зубами забуття його не згризеш: у пам'яті вічно він буде праведник».
+
<br />
Хижняк З. І. Ректори Києво-Могилянської академії. 1615–1817 рр. : монографія / З. І. Хижняк. – К. : КМ Академія, 2002. – C. 69
+
<h3><center>Св. Дмитро Ростовський (Данило Туптало)  (1651–1709)  –український письменник, церковний і громадський діяч</center></h3>«Ім'я його і в наступні віки жити буде, бо мудрість його й добрі справи всіма устами восхваляються, і ти, часе, своїми зубами забуття його не згризеш: у пам'яті вічно він буде праведник».<br><small>'''&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;Хижняк З. І.''' Ректори Києво-Могилянської академії. 1615–1817 рр. : монографія / З. І. Хижняк. – К. : КМ Академія, 2002. – C. 69</small>
 
</div></spoiler>
 
</div></spoiler>
 
<br>
 
<br>

Версія за 08:55, 22 жовтня 2014

Gizel.JPG

Ґізель, чернече ім’я Інокентій

(? серпень 1610 (?) – 18 (28) листопада 1683) –
український просвітник XVII ст., видатний церковний діяч,
архімандрит Києво-Печерського монастиря, вчений-богослов, історик, філософ.






Життя та діяльність


Відомі вчені та авторитетні джерела про Інокентія Гізеля


Твори


Література