Відмінності між версіями «Орженцький Роман Михайлович»

Матеріал з Економічна думка України
Перейти до: навігація, пошук
Рядок 93: Рядок 93:
 
</spoiler>
 
</spoiler>
 
<br>
 
<br>
<spoiler text="Відомі вчені та авторитетні джерела про Романа Михайловича Орженцького"><h3><center>Авдей Ілліч Гозулов (1892–1981) – російський економіст-статистик, демограф і соціолог, доктор економічних наук, професор</center></h3><div align="justify">«Он отмечал, что статистическая методология для характеристики статистических совокупностей применяет последнее время много новых сводных величин и более точных и сложных приемов вычисления. Однако эти новые методологические приемы и способы недостаточно испытаны практически, недостаточно выяснена их практическая ценность, а иногда не вполне ясна и теоретическая природа новых методов. Недостаточно выяснено, насколько новые, более точные, но зато и чрезвычайно громоздкие приемы вычислений окупают себя в приложении к свойствам обычного материала статистической практики и практическим запросам повседневной статистической работы. К тому же эти новые приемы исследования не всегда знакомы практикам.
+
<spoiler text="Відомі вчені та авторитетні джерела про Романа Михайловича Орженцького"><div align="justify"><h3><center>Євген Євгенович Слуцький (1880–1948) – український учений-економіст, математик, статистик, професор, доктор фізико-математичних наук</center></h3>Із друкованих праць проф. Р.М.О. у галузі економіки основною слід вважати його «Вчення про економічне явище. Вступ до теорії цінності». Одеса, 1903. – стор. VIII + 376. Її головні теми такі: у першій – критичній – частині міститься аналіз спроб визначити сутність економічного явища, а отже, і предмет політичної економії; у другій – догматичній – досліджуються спочатку методологічні (я б сказав – логічні) передумови економічної теорії, відтак розглядається психологія діяння й оцінки; цим шляхом автор підходить до вирішення питання про природу економічної цінності й економічного явища і закінчує книгу коротким нарисом стосовно суспільного характеру економічних явищ. Праця – продумана, ґрунтується на широкому знанні літератури щодо тем, які розглядаються, – безумовно, є великим внеском у російську економічну літературу.
 +
 
 +
Автор належить до тих небагатьох російських економістів, для яких питання підґрунтя нашої науки, пов’язані з проблемами, що стоять на межі між економікою, з одного боку, філософією і психологією, з іншого, є не чимось «між іншим», а життєвими її проблемами. Як може судити не фахівець у сенсі вченого Fach’a, я маю констатувати, що проф. Р.М.О. у вищеназваних допоміжних для нас дисциплінах виступає, маючи на озброєнні серйозну наукову підготовку, і виявляє власну обізнаність не тільки з літературою, але також із духом цих для більшості економістів доволі чужих наук. Його праця, наскільки я міг перевірити, а я це робив, надійна у викладенні чужих учень, часто навіть блискуча. Критика у більшості випадків гостра і влучна; це слід зазначити навіть щодо такої важкої і складної праці, як славетна Grundziige der Psychologie Гуго Мюнстерберга. Підбиваючи підсумок зробленому, викладаючи і критикуючи, поряд з тим створюючи власні конструкції, автор постійно змушує замислюватися, і його праця справді може бути гаряче рекомендована як вступ до теорії цінності для будь-якого ученого-початківця.
 +
 
 +
Я не думаю, щоб проф. Р.М.О. був щасливий у своїх по¬зитивних побудовах, але він узяв на себе завдання, в якому навіть відносний прогрес має цінуватися досить високо. Якщо я переконаний, що емпіризм — не належна основа для теоретичної економії і що психологічний підхід до проблеми цінності неправильний, то я все ж таки маю констатувати таке: 1) що за сучасного стану проблем мої розбіжності в поглядах з проф. P.M.О. слід вважати такими, що належать до питань, які серйозно дискутуються, і що 2) якби проф. P.M.О. не мав рації, то його помилки належать до таких, якими, і це можна довести, грішили найвидатніші з діячів нашої науки і 3) що ці помилки притаманні не економічній науці як такій, а всій попередній філософській епосі. Для принципового звільнення від психологізму мав бути неперевершений геній Едмунда Гуссерля, але його вплив на нашу науку, звичайно, справа майбутнього.
 +
 
 +
Зважаючи на такі принципові розбіжності у думках з автором праць, що розглядаються, було б зайвим починати тут детальний аналіз – у рамках рецензії неможливий – [нерозбірливо] його положень. У будь-якому разі кожен неупереджений фахівець має, на моє переконання, визнати у Романові Михайловичу Орженцькому одного з найвидатніших наших теоретиків-економістів, одного з небагатьох у нас знавців основоположних проблем нашої науки, і я можу тільки вітати заміщення Р.М.О[рженцьки]м вакантної кафедри у Київському Комерційному Інституті.
 +
 
 +
Додам, що решта праць проф. Орженцького, як з економіки, так і зі статистики, ще більше підкріплюють висловлену тут мою думку.<br><small>'''Слуцький Є. Є.''' Теорія граничної корисності / [Є. Є. Слуцький ; наук. ред. В. М. Фещенко ; упоряд. Т. В. Куриленко] ; М-во освіти і науки України, Київ. нац. екон. ун-т ім. Вадима Гетьмана, Нац. б-ка України ім. В. І. Вернадського, Ін-т рукопису. – Київ : КНЕУ, 2006. –</small>
 +
 
 +
<h3><center>Авдей Ілліч Гозулов (1892–1981) – російський економіст-статистик, демограф і соціолог, доктор економічних наук, професор</center></h3>«Он отмечал, что статистическая методология для характеристики статистических совокупностей применяет последнее время много новых сводных величин и более точных и сложных приемов вычисления. Однако эти новые методологические приемы и способы недостаточно испытаны практически, недостаточно выяснена их практическая ценность, а иногда не вполне ясна и теоретическая природа новых методов. Недостаточно выяснено, насколько новые, более точные, но зато и чрезвычайно громоздкие приемы вычислений окупают себя в приложении к свойствам обычного материала статистической практики и практическим запросам повседневной статистической работы. К тому же эти новые приемы исследования не всегда знакомы практикам.
  
 
Недостаточная теоретическая разработка новых методов и недостаточное знакомство с ними практиков приводит, по мнению Р. М. Орженцкого, к тому, что новые приемы получают в практической деятельности часто слишком догматический характер, некоторый оттенок фетишизма или применяются механически.
 
Недостаточная теоретическая разработка новых методов и недостаточное знакомство с ними практиков приводит, по мнению Р. М. Орженцкого, к тому, что новые приемы получают в практической деятельности часто слишком догматический характер, некоторый оттенок фетишизма или применяются механически.

Версія за 09:34, 17 червня 2015

Orgenickij.JPG

Орженцький Роман Михайлович

(16 (28) лютого 1863 – 24 травня 1923) –
український та російський економіст,
статистик кінця ХІХ – початку ХХ століття,
академік УАН.








Життя та діяльність


Відомі вчені та авторитетні джерела про Романа Михайловича Орженцького


Твори


Література


Іконографія